Работа како багерист

Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Незнам од технички аспект колку е тешка работата оти немам познавање, али знам дека во Германија багерист со некоја година искуство почетна плата е од 17 евра на саат, па нагоре. По 2300-2400 нето плата имам слушнато дека зимаат, прекувремено се плаќа плус.

Теренска работа точно, али ако планираш да ја работиш странство заборави го сето тоа шо ти го кажаа погоре. Ризикот и стресот се намалени на минимално ниво, никој нема да ти дозволи да возиш багер по улици и да се протнуваш по тесни сокаци. :LOL:
Се е на камион и се носи директно до местото кај што треба да работиш, кога ќе се заврши работата пак на камион и се носи на следното бауштеле. Со неколку години искуство можеш да влезеш во некоја масивна фирма како STRABAG (овие добијаа тендер во МК за автопат), или во некој рудник. После тоа нема зима за тебе, 3 бона ти се гарантирани секој месец.

И да, на Оксфорд да имаш завршено за багерист никој нема да ти даде багер самостојно пред да те види на дело. 3 месеци ќе бидеш под будно око на проба, пред да те вработат.
Таман работа дека диплома имам и автоматски сум најјак итн, поентата ми беше се претставив кој сум шо сум, како шо иди редот барем така претпочитам да правам. :)


Пројавив интерес за ова и ми треба повеќе страницикаде што може да видам колку пари е курсот и дали по некоја случајност па можеби има и на друго место освен Скопје. :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас кога имав 5 години сакав да бидам багериста мојата прва желба...станав доктор на науки :(
Е јбг, не успева секој да ги оствари своите детски соништа ;)
Не, немам седнато воопшто во тешка утоварна машина, ама имам само учено за нив, нормално тоа и завршив факултет каде што багери, утоварни машини, булдожери најмногу се користат. Едноставно завршив факултет каде што не се пронаоѓам и затоа се заинтересирав да се преквалификувам..




Пред скоро година дена положив за кола, значи до мојата 25та година воопшто немав интерес за превозни средства, но ете се заинтересира и положив и добро се снаоѓав. Размислував во теков на периодов и случајно го начекав ене страницата што ја постирав, за багерист. Мислам дека можам да се снајдам во таа работа и би сакал да пробам, па прашав дали некој одовде знае и некои други фирми или курсеви што даваат и по која цена, да не се истрчувам да лупам 35 илјади на ќоро, па и плус за смештај,затоа што не сум од Скопје. :)
А да те прашам нешто, кое е твоето размислување на тема минирање?
Имам неколку постари твои колеги од Рударски, кои се занимаваат со тоа! Нема многу разлика со работата на машинист! Испит за палител не би требало да ти биде проблем и правец каменоломи или на некој од патиштата!
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Е јбг, не успева секој да ги оствари своите детски соништа ;)

А да те прашам нешто, кое е твоето размислување на тема минирање?
Имам неколку постари твои колеги од Рударски, кои се занимаваат со тоа! Нема многу разлика со работата на машинист! Испит за палител не би требало да ти биде проблем и правец каменоломи или на некој од патиштата!

Што те интересира околу минирањето? Дали го поддржувам или не? И дали би работел такво нешто?

Да не случајно го познаваш и проф. Дамбов? :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Таман работа дека диплома имам и автоматски сум најјак итн, поентата ми беше се претставив кој сум шо сум, како шо иди редот барем така претпочитам да правам. :)


Пројавив интерес за ова и ми треба повеќе страницикаде што може да видам колку пари е курсот и дали по некоја случајност па можеби има и на друго место освен Скопје. :)
Информирај се, ако имаш прилика и седни во багер види како ќе се осеќаш.

Јас размислував за кран многу време, ме подлажаа парите и мене, али имав прилика да се качам на тие огромните кранови. Кога почна ветер да дува да се ниша тоа горе, си викам седи си мирен Дел Боје не си ти за тоа незнаеш да леташ. :pos:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Што те интересира околу минирањето? Дали го поддржувам или не? И дали би работел такво нешто?

Да не случајно го познаваш и проф. Дамбов? :D
Мене ништо не ме интересира, него викам како се гледаш ти како минер?
Дамбов? Беше одговорен за минирање на неколку проекти на кои работев и јас :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Е јбг, не успева секој да ги оствари своите детски соништа ;)

А да те прашам нешто, кое е твоето размислување на тема минирање?
Имам неколку постари твои колеги од Рударски, кои се занимаваат со тоа! Нема многу разлика со работата на машинист! Испит за палител не би требало да ти биде проблем и правец каменоломи или на некој од патиштата!
Ќе видиш кога ќе станам мултимилионер ќе си купам багер и цел ден ќе копам по двор. Некои сонуваат црвено Ферари и Ламборџини јас жолт Багер. Ги жалам од сега комшиите :)
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Мене ништо не ме интересира, него викам како се гледаш ти како минер?
Дамбов? Беше одговорен за минирање на неколку проекти на кои работев и јас :D
Џабе прајме муабет, но ќе ти кажам дека завршив со просек 7,6 и подобрите оценки ги имав баш кај проф. Дамбов, поточно за дупчење и минирање, принципи и методи на минирање итн. Повеќе предмети беа.

Јас завршив меѓу првите 5 од вкупно генерација да речиме што бевме 60, но воопшто немавме пракса, онака формална пракса итоа е најголем проблем. И кај мене, а верувам и кај другите колеги што имаат завршено. Ми стана одбивна работата и веќе мислам дека не се пронаоѓам во неа од неколку причини и тоа:

1- Аплицирав во рудник несомнено број еден во градот мој, а можеби и пошироко за Општо работник, значи оператор за дијамантска пила. И не ме викнаа со причина демек сум бил преквалификуван. -_-

Додуша немав ни возачка тогаш, ме прашаа дали имам, ама им реков немам, значи факултетот го завршив и пракса немав соодветна, значи на некој начин тебаше да учам се на ново, ама сметам дека можам да се снајдам било каде и брзо да научам, иако ги знам теоретски машините да ги објаснам, па дури и тешки товарни машини ги изучив до детал од што се состојат, принцип и параметри на работење ама кој qr ко... нити сум возел, ниту пак сум видел.


2 - Второ се разочарав, аплицирав во фабрика за изработка на плочи од гранит и мермер, и имав еден тон обврски, а парите се мали, и тоа што ветија не го исполнија. Учев и работев на фреза, полирка, кран па дури и јас што викам кичма-транс работник.



Инаку професорот Дамбов му сум благодарен за се што пренесе како знаење и не натера на некој начин да научиме, али за други работи ми е одбивен и воопшто не го ценам како личност, а како професор ако не е и број 1 минер во државава..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Па и проблем е што си преквалификуван!
Кога тогаш ќе посакаш да тргнеш нагоре, а тоа значи претумбации во фирмата. Сите наши фирми се 1-2 бушалки и неколку багери, не се големи па да иде безболно трансформацијата.
Инаку сите бушачи, не зборам минери, се улебени саглам! Има побарувачка, нема кадри! Изгледа си од Пробиштип или Кратово, а таму нема леба. После Дамбов кај нас продолжи екипа од Кавадарци, со лафетка тераа 3 километри широк ископ :facepalm:
Проблем е што тоа е црнечка работа, како и багерист. Ама ако имаш знаења од тоа(дупчалка) не е проблем во странство да си најдеш работа! Проблем е што кај нас скоро све е крш и немаш саглам опрема на која би се обучил!
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
709
Поени од реакции
933
Па и проблем е што си преквалификуван!
Кога тогаш ќе посакаш да тргнеш нагоре, а тоа значи претумбации во фирмата. Сите наши фирми се 1-2 бушалки и неколку багери, не се големи па да иде безболно трансформацијата.
Инаку сите бушачи, не зборам минери, се улебени саглам! Има побарувачка, нема кадри! Изгледа си од Пробиштип или Кратово, а таму нема леба. После Дамбов кај нас продолжи екипа од Кавадарци, со лафетка тераа 3 километри широк ископ :facepalm:
Проблем е што тоа е црнечка работа, како и багерист. Ама ако имаш знаења од тоа(дупчалка) не е проблем во странство да си најдеш работа! Проблем е што кај нас скоро све е крш и немаш саглам опрема на која би се обучил!

Јас па не го гледав така проблемот, уште на почеток им кажав кога беше интервјуто дека се пријавувам како Општ работник,немам искуство, и доколку треба(пошто ја имам дипломата) да напредувам понатаму, доколку имате потреба од повисока квалификација и човек.:)


Заеби, ако ништо друго си кажав маките, хаха. Инаку немам никакво искуство во врска со машините, освен од книгите што сум учел ама и тие не се соодветно апдејтирани, во смисла учам техники што порано се користеле, а сегашново зборувам за тоа што имам разбрано и ми кажуваат, кои принципи и методи се користат многу малку предмети имав. А пракса скоро и никаква, одев во фабрика за преработка на камен, единствено што видов е како се управува со кранот, тоа најкорисно ми беше. И после 5от ден ми викаат слушај, а да ти потпишам да не прајш гужва овде? Јас младо дете, му ја киднав. :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.272
Таман работа дека диплома имам и автоматски сум најјак итн, поентата ми беше се претставив кој сум шо сум, како шо иди редот барем така претпочитам да правам. :)


Пројавив интерес за ова и ми треба повеќе страницикаде што може да видам колку пари е курсот и дали по некоја случајност па можеби има и на друго место освен Скопје. :)
Веќе ти кажаа. Не фрлај пари! Тие "академии" се уствари само посредници, а нивната диплома=тоалет хартија!
Млад, здрав, прав. Отиди си у некоја фирма, фино-лепо кажи за што си дојден.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Незнам од технички аспект колку е тешка работата оти немам познавање, али знам дека во Германија багерист со некоја година искуство почетна плата е од 17 евра на саат, па нагоре. По 2300-2400 нето плата имам слушнато дека зимаат, прекувремено се плаќа плус.

Теренска работа точно, али ако планираш да ја работиш странство заборави го сето тоа шо ти го кажаа погоре. Ризикот и стресот се намалени на минимално ниво, никој нема да ти дозволи да возиш багер по улици и да се протнуваш по тесни сокаци. :LOL:
Се е на камион и се носи директно до местото кај што треба да работиш, кога ќе се заврши работата пак на камион и се носи на следното бауштеле. Со неколку години искуство можеш да влезеш во некоја масивна фирма како STRABAG (овие добијаа тендер во МК за автопат), или во некој рудник. После тоа нема зима за тебе, 3 бона ти се гарантирани секој месец.

И да, на Оксфорд да имаш завршено за багерист никој нема да ти даде багер самостојно пред да те види на дело. 3 до 6 месеци ќе бидеш под будно око на проба, пред да те вработат.
Rabotata i ne e teska, ali treba pazenje, pogotovo koga se kopa kade sto ima voda,struja,gas. Se slucilo nekolku pati da udrat kabel ili cevka za voda za koj ne sne znaele deka e tamu i ne pokazuvase so cat&genny.
Terenska rabota u MK se racuna koa zivees u Prilep a rabotis u Bitola, za u stranstvo normalno e da se patuva i po 2 saati u eden pravec.

Po tesni sokaci ne, ama po tesni mesta u gradilista da. Najmnogu sto sne kopale do sea e 5 sprata nadolu, prvo stavas ploca pa kopas nadolu nareden sprat(podrum).
Bas korektno toa za kamionite, duri i ne go stavas ti na kamion, tuku vozacot na kamion go tovara i vozacite imaat licenci za da vozat se od ona sho treba da tovarat. Mora oni da go tovarat radi osiguruvanje.
Kaj mene u Anglija plata e okolu 17-20funti i ima dosta rabota. Sne imale u firma lugje sho samo shto zemale licenca i pocnale so rabota posho ocigledno ne mozes da se rodis so iskustvo.
Platite se odlicni za bageristi vo stranstvo, najcesto ke pomines cel den u klimatizirana kabina i bez nikoj da te zamara. E sea nekogas ke se napraes so kal bidejki takva e rabotata ali nebitno.

Eve slika kade sto sobira samo 3 toni i pomal bager. 5 tonski ne sobira za malku. Cesto se desava da treba ovaka da se protnes.Ova mislam deka bese 2 sprata pod zemja.

Sho se odnesuva za licencata vo MK, prvo neka se rasprasa dali mu treba. Znam za u Granit na vremeto baraa da imas dokument, i davaa sertifikat od 'rabotnicki univerzitet' ili taka nesto se vikase na vremeto, imaa pretstavnista sekade niz mk i bukvalno za bager davaa sertifikat bez uopste da vidis bager. Bratuced moj taka zema i odma pocna vo Granit ko bagerist. Sin mu odese cesto za da vezba i pred 7-8 godini i on pocna prvo u Granit ali sea rabote po drugi firmi.

Copy.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom