Протести во Казахстан

Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
Прво и основно Русија никогаш нема да го анектира Казахстан, го имаа, ако толку им беше до нив и ќе го задржеа при распадот на СССР. Проценката била дека е прескапо да се менаџира, па одлучиле да му плаќаат кирија за Бајконур и да баталат бељата. Ок ги подржуваат диктаторчињата, ама додека таму е така како што е најверојатно мислат дека е тоа помалото зло.
Што видовме во Украина? Шарена револуција режирана, и реализирана од демонкратскиот запад! Русија дури и благо одговори на тоа, да беше тоа сега, преговорите ќе беа Одеса да и се врати на Украина или да остане на ничија земја!
Северен тек колку и треба на Германија повеќе му треба на јуесеј, од кај ќе најдат толку гас за препродавање по 5-10 пати поскапа цена?
Рускиот пристап е на леб да го мачкаш спрема западниот пристап! Таму и да е по мое и да не е, сум решил ќе те обесам и силувам па ти прајси есапи! Хинт Ирак, Либија......
Епа баш дека велиш Русија би била сеа до Одеса, останата е само со еден партнер во цела Европа - Белорусија а цела источна Европа ги смета за главна закана за својата безбедност. Дури и Кавказот е на стаклени нозе па остана само средна Азија таму.

Не знам зошто гледате некоја величина во денешна Русија. Тоа е сила на залез. Гледаш дека едвај проектира моќ и влијание кај своите први соседи. Да збориме за Кина, тоа е друг муабет ама вака за Русија ми е безвезе. Пред 30 години беа до Берлин сеа го изгубија пола советски сојуз. Единствено влијание кое го проектираат во Европа е продавање на нешто што по некоја случајност го нашле во земјата и се користи како енергенс. Ништо повеќе од тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Дааа, апсолутно истото е купување на поскап LNG и руски тенкови по улици. Што е следно за споредба? Анексијата на Крим = акциза на дизел возила?
Да те тера некој да купуваш 10+ пати поскапо, долгорочно гледано тоа е попрофитабилно од анексирање на Баварија... Шо К ќе прават со Баварија америте, имаат доволно територија.

Пошто веројатно си скаран со историја колку што си скаран со логика, еве пар факти за тебе (којзнае можеби и отварачи за очи, ако некако се решиш да ги отвориш):
- кој е „домаќинот“ на државните златни резерви на Германија (пошто не се во Германија) и чии воени бази се наоѓаат во Германија од 1945та наваму
- Крим е буквално со указ доделен во територијата на новата украинска ССР, никогаш претходно не влагал таму, ниту некој нормален во Украина требало да очекува дека ќе остане таму ако направат пиздарија со Русија
- прочитај како САД дошле до Калифорнија/Тексас (да не се враќаме поназад)
- итн, итн


едит:
Се чуствувам малку ретардирано со „дискусијава“. Ме враќа во детството и муабетите кој е појак Супермен или Спајдермен, само се ми се чини дека тогаш посолидни аргументи паѓаа.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.200
Не знам зошто гледате некоја величина во денешна Русија.
Имам пишувано, ама ајт специјално за тебе:
Јас Русија ич не ја сакам, од мал милион причини воглавно поврзани со нашата историја! Во поново време односот ми е исти, од причини што го прави пуздер своето население!
Не е некоја величина, ама е каква таква контратежа на либтардскиот јуесеј, не запад да се разбереме, само јусеј и Англија се во тој контрасојуз.
Свесен сум дека и тие и другите се манипулатори, искористувачи и што уште не! Ама ме пизди кога некој ќе почне да плука по Русија, затварајки ги и очите и ушите за дејствијата на Америка и .....
Па не сме ние малоумни бамустопанкината, вие неколку души со кукумјавче и оној муерте неовлавот да ни продавате мда за бубрези!
Биди маж кажи си и тие и тие се г*мна невидени, ама никој ништо не им може засега. Ако пак те плаќаат за да држиш страна, тоа е друга работа, фурај! Од нешто мора да се живее :toe:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
Имам пишувано, ама ајт специјално за тебе:
Јас Русија ич не ја сакам, од мал милион причини воглавно поврзани со нашата историја! Во поново време односот ми е исти, од причини што го прави пуздер своето население!
Не е некоја величина, ама е каква таква контратежа на либтардскиот јуесеј, не запад да се разбереме, само јусеј и Англија се во тој контрасојуз.
Свесен сум дека и тие и другите се манипулатори, искористувачи и што уште не! Ама ме пизди кога некој ќе почне да плука по Русија, затварајки ги и очите и ушите за дејствијата на Америка и .....
Па не сме ние малоумни бамустопанкината, вие неколку души со кукумјавче и оној муерте неовлавот да ни продавате мда за бубрези!
Биди маж кажи си и тие и тие се г*мна невидени, ама никој ништо не им може засега. Ако пак те плаќаат за да држиш страна, тоа е друга работа, фурај! Од нешто мора да се живее :toe:
САД се гнаси гнасосани ако некој им застане на патот на директна колизија. Ќе те прегазат како лепешка,око нема да им трепне.

Ама Русија не е никаква алтернатива на САД ниту може да понуди нешто различно. Единствената алтернатива во налет е Кина затоа и целото мерење на мускули е пренесено во пацификот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
САД се гнаси гнасосани ако некој им застане на патот на директна колизија. Ќе те прегазат како лепешка,око нема да им трепне.

Ама Русија не е никаква алтернатива на САД ниту може да понуди нешто различно. Единствената алтернатива во налет е Кина затоа и целото мерење на мускули е пренесено во пацификот.
Како Кина е алтернатива, со која воена технологија Кина ќе им парира на САД на пример ? Децении се далеку. Единствено некоја држава која може да се носи со САД во воена технологија е Русија. Понапредна воена технологија има Иран од Кина. 2/3 од Кинеското оружје е Руско, а другото све е развиено со помош на Русија.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.873
Поени од реакции
33.000
Како Кина е алтернатива, со која воена технологија Кина ќе им парира на САД на пример ? Децении се далеку. Единствено некоја држава која може да се носи со САД во воена технологија се Русија.
Војна помеѓу големите одамна не се води со воена технологија туку полето за натпревар е економијата. Кина од пред некоја година има најголем број на докторанти по Стем науки, врвни универзитети, ги има Хуавеи како пионир во технологијата, Али Баба како e-commerce гигант, најголем дел од мануфактура, е-возила и една од водечките технологии за производство на батерии. Кина е сериозен економски партнер кој никој не може да го игнорира и санкционира лесно. Имаат инфраструктурни проекти во еден куп земји од Норвешка па до Индонезија. Автопати, мостови, железница, пристаништа, градат или поседуваат во многу земји. Општиот впечаток е дека нивната владеачка гарнитура размислува 30 години напред а не прави ситни калкулации од денес за утре.

Русија освен во делот за воена техника, во ниту еден друг дел не може ни приближно да се носи со Кина. А како почнаа Кинезите да вложуваат и во воената индустрија ништо чудно да бидат на тоа поле за 15 години таму кај што е Хуавеи денес во технологијата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Војна помеѓу големите одамна не се води со воена технологија туку полето за натпревар е економијата. Кина од пред некоја година има најголем број на докторанти по Стем науки, врвни универзитети, ги има Хуавеи како пионир во технологијата, Али Баба како e-commerce гигант, најголем дел од мануфактура, е-возила и една од водечките технологии за производство на батерии. Кина е сериозен економски партнер кој никој не може да го игнорира и санкционира лесно. Имаат инфраструктурни проекти во еден куп земји од Норвешка па до Индонезија. Автопати, мостови, железница, пристаништа, градат или поседуваат во многу земји. Општиот впечаток е дека нивната владеачка гарнитура размислува 30 години напред а не прави ситни калкулации од денес за утре.

Русија освен во делот за воена техника, во ниту еден друг дел не може ни приближно да се носи со Кина. А како почнаа Кинезите да вложуваат и во воената индустрија ништо чудно да бидат на тоа поле за 15 години таму кај што е Хуавеи денес во технологијата.
Што е Хуавеи во технологијата бе? ванаби епл. Што имаат револуционерно смислено нешто? Како што западниот свет е зависен од евтината работна сила на Кина така е Кина зависна од пазарот од запад, да се деси посериозен економски колапс на запад, Кина ќе пропадне. Апропо доколку се деси економски колапс на Кина, западот ќе слави дека има уште поевтина работна сила. Све што се произведува во Кина или е фабрика на некои западњаци или е копија на тоа што го прават првите. Еконмски е јака Кина додека има да понуди ефтина работна сила. Евентуално вложуваат во некои инфраструктурни проекти, дека знаат дека кога тогаш ќе пукне тиквата со западот. Но ништо досега не им гарантира успех. Јапонците беа во иста положба пред 60тина години. Најдобро што можат да направат е да станат Јапонија. Но имајќи во предвид дека се комуњари, тешко.

А за докторатите, денеска докторати, посебно на западните универзитети се делат ко семки. Бајаги е девалвирано западното образование. Поготово кога станува збор за странски студенти. За да произведе Кина квалитетен кадар кој ќе се мери со Рускиот, треба да помине најмалку 50 години и тоа доколку Русија стагнира. А и со толку докторанти, дали знаеш некаков изум на Кина?

А што се однесува до производство на батерии, тоа ти е ништо друго освен outsourcing на загадувањето.

Русија освен во делот за воена техника, во ниту еден друг дел не може ни приближно да се носи со Кина. А како почнаа Кинезите да вложуваат и во воената индустрија ништо чудно да бидат на тоа поле за 15 години таму кај што е Хуавеи денес во технологијата.
Воената техника е врв на науката во една модерна држава, најголемите изуми во поствоениот период се под капата на војската. Најпаметните луѓе во развиените држави работат на воена технологија. Тоа „освен“, ти е све што треба да знаеш и све што ти треба да измериш на кантар. Хуавеи е само добар маркетинг, јас никад не би купил Хуавеи, ниту е нешто посебно квалитетен, ниту пак има нешто уникатно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.872
Поени од реакции
15.524
Само што кинезите доминираат и на натпревари, и во компании од СТЕМ сверата. Не доминираат во либерал арт дигрис или некое такво штанцање дипломи.
Сите што биле таму се зачудени од тоа што го виделе. Фул дигитализирани, све функционира перфектно. Градови по 20 милиони луѓе а можеш во 5 навечер безбедно да шеташ. Економија цути, све се гради, огромна продуктивност и еден куп работни места. На факултетите исто така невидена компетитивност помеѓу студентите.
А луѓево шетале по америка и тн, значи не се споредува со Македонија. И на сите кога ќе им го кажеш ова главен аргумент им е Јапонија. Јамајка, јапонија немаше шанса да се такмичи со америка дур им ги држат јајцата. Кинезите не се тоа. Имаат цел, play to win, и план како да го остварат тоа.
И најзаебано од све, кинезите се љути и екстремно нагоени со национализам. Имаат сметки за раскусурување за понижувањата во предходниот век.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
"We have real questions about why they felt compelled to call this organization that Russia dominates," Blinken said in an interview on CNN's "State of the Union" broadcast, adding that Kazakhstan should be able to deal with the protests peacefully. "We're asking for clarification on that."

"The shoot-to-kill order, to the extent it exists, is wrong and should be rescinded," Blinken said on Sunday on ABC's "This Week."
Хаха, да... Еве кој си ја имал мувата на капата. Во случај уште да не му е јасно на некој.


Еве и уште нешто:
As we noted on Sunday, Among the boldest and eye-brow raising political moves by embattled Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev within the past days that grabbed international headlines was his ordering the arrest of Kazakhstan's powerful former intelligence chief, Karim Massimov, on the charge of high treason.

Massimov had served as the prior longtime strongman ruler Nursultan Nazarbayev's prime minister and has long been considered his "right hand man". Shortly after, a photo has resurfaced, currently subject of widespread speculation which shows Joe Biden and Hunter Biden posing with the now detained Kazakh security chief Karim Massimov, along with well-connected oligarch Kenes Rakishev.Hunter and Joe Biden pictured with Kenes Rakishev (left) and Karim Massimov (right)
Војна помеѓу големите одамна не се води со воена технологија туку полето за натпревар е економијата. Кина од пред некоја година има најголем број на докторанти по Стем науки, врвни универзитети, ги има Хуавеи како пионир во технологијата, Али Баба како e-commerce гигант...
Сега тезата што бидна - која држава е најголема економска закана за САД?
Неколкумина сте што многу љубите да заменувате тези (кога ќе ве начекаат во тесно). Еден куп тези испосменивте - сите офтопик.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Само што кинезите доминираат и на натпревари, и во компании од СТЕМ сверата. Не доминираат во либерал арт дигрис или некое такво штанцање дипломи.
Сите што биле таму се зачудени од тоа што го виделе. Фул дигитализирани, све функционира перфектно. Градови по 20 милиони луѓе а можеш во 5 навечер безбедно да шеташ. Економија цути, све се гради, огромна продуктивност и еден куп работни места. На факултетите исто така невидена компетитивност помеѓу студентите.
А луѓево шетале по америка и тн, значи не се споредува со Македонија. И на сите кога ќе им го кажеш ова главен аргумент им е Јапонија. Јамајка, јапонија немаше шанса да се такмичи со америка дур им ги држат јајцата. Кинезите не се тоа. Имаат цел, play to win, и план како да го остварат тоа.
И најзаебано од све, кинезите се љути и екстремно нагоени со национализам. Имаат сметки за раскусурување за понижувањата во предходниот век.
Абе тоа што го кажувам не е закуцано во камен, тоа е мое мислење, тоа сум го видел на еден од најпрестижните Европски универзитети... И во мојата струка, до сега сум имал контакт само со еден Кинески софтвер инжинер, ако тоа што тој беше воопшто може да се нарече со тоа име. Можеби само имам погрешен впечаток, можеби сум ги сретнал погрешните Кинези.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Казахстанците имаат притворено 10 000 шарени идиоти.
Сега им следува фииииииино испрашување па сите дилеми кој зошто како ги организирал ќе бидат разрешени.
Тоа секако нема да го потресе западниот свет но ќе биде уште едно сведочење за целите и методите на американската политика.
Западниот тоталитарен свет не го потресе Викиликс па сигурно нема да го потресе ни сведоштвото од Казахстан.
Народот таму има таква анестезија примено да не го будат ни топаните од Мајовци.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
108
Поени од реакции
83
Како Кина е алтернатива, со која воена технологија Кина ќе им парира на САД на пример ? Децении се далеку. Единствено некоја држава која може да се носи со САД во воена технологија е Русија. Понапредна воена технологија има Иран од Кина. 2/3 од Кинеското оружје е Руско, а другото све е развиено со помош на Русија.
И србија немаше оружје ама ги посрамотија американците, со против авионски систем од 40ти им соборија најнов авион кој не се гледа на радар у 90ти. Така да не гледај се низ технолошката призам у војната од 4та ера технологијата колку и да е јака, ако логистиката е комплексна сто посто пропаѓаш ко американците у Авганистан. Сун Цу го рекол ова пред милениуми и накрајот испаѓа дека е вистина, не е се до технологијата и силата појше е до информацијата и ратоспособноста на војската. Да не почнам да зборам за америчката спосзобност на војниците, поготово од кога почнаа да ги намалуваат стандардите за влез во армијата и WOKEизмот. Погледни го видеово комперативно споредени рекламите за регрутирање на гуштери.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.971
Поени од реакции
15.192
Кога дојдоа кога си отидоа.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom