Производство на пелети

Член од
12 јуни 2021
Мислења
24
Поени од реакции
24
Гледам деновиве машини за производство на пелети,па дали некој има машини,и како оди потрошувачката на струја? Колку кила пелети се добива од 1м2 дрва?

Сакам да купам за мене,па понатаму и за бизнис.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
Гледам деновиве машини за производство на пелети,па дали некој има машини,и како оди потрошувачката на струја? Колку кила пелети се добива од 1м2 дрва?

Сакам да купам за мене,па понатаму и за бизнис.
Не знам колку е профитабилно, ама оти работам како хобист со дрва, ќе кажам дека цената на дрвото е рипната доста бајѓи, потрошувачка на струја ти е ватажата на уредот(на опаковката) по време, т.е. колку треба од суровина до производ за фиксна/контролирана количина материја(на пр 3kw по 15 минути=750wh.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Овие машини ги разгледувам


Оваа дробилкава ми е "сумњива"! Во смисла мала и слаба! Веројатно иста/слична со оние што ги продаваат за дворско/парковско уредување и кои се користат за мелење гранки. Значи ако е таква пиши крст!
Не за џабе постојат индустриски машини, а кај нив правилото е колку поголемо толку подобро.
Инаку кога би имал струготини, пилевина како нус-продукт, дефинитивно би ти се исплатела машина за пелети.
Второ! Ќе ти треба и сушара?! Или барем простор за сушење на пилевина.
Не е нуклеарна физика, ама сепак е технолошки процес и тие неколку чекори мора да се запазат.
 
Член од
12 јуни 2021
Мислења
24
Поени од реакции
24
Јасно да,ќе треба се :)

Ама некако ценава на дрвата е превисока :)
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
13
Ало сакаш да купуваш дрво и да мелеш со овие машини пиши пропало.
Производител на пелет сум и најголем проблем е сировината. Треба да имаш константно пилевина, треба влагата да не е поголема од 15% и да е ситна, не како струготини чипс.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Ало сакаш да купуваш дрво и да мелеш со овие машини пиши пропало.
Производител на пелет сум и најголем проблем е сировината. Треба да имаш константно пилевина, треба влагата да не е поголема од 15% и да е ситна, не како струготини чипс.
Po koja cena gi prodavas i dali imas momentalno?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Ако можиш да ги крадиш дрвата сместа земај и не се мисли.
 
Член од
14 август 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
С'што така се интересува от в'проса
Автоматски споено мислење:

Вече сте го купили или все оште избирате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom