Проектирање на електричната инсталација

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Дали некој знае дали квадратите се пресметуваат нето или бруто???И каква е просечната цена на проектирање квадрат??
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали некој знае дали квадратите се пресметуваат нето или бруто???И каква е просечната цена на проектирање квадрат??
Проектирањето обично се наплатува како процент од вкупната вредност на инсталацијата. Тој процент е обично околу 2-3%
Најдобро е да прашаш во некое проектанско биро - да побараш понуда. Ако е мала вредноста може да биде и повеќе
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Евро-квадрат +/- багатела...пресметката е на бруто површина
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Проектирањето обично се наплатува како процент од вкупната вредност на инсталацијата. Тој процент е обично околу 2-3%
Најдобро е да прашаш во некое проектанско биро - да побараш понуда. Ако е мала вредноста може да биде и повеќе
Ka нас тешко дека ќе стигне таков процент, особено во Куманово е катастрофа се.
Мојот татко е електроинженер и соработува со едно архитектонско биро и ме праша пошто тие му викаат дека во нето се пресметуваат квадратите.
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 18:14 ---
Евро-квадрат +/- багатела...пресметката е на бруто површина
Сериозно ова, пошто овде 2.5 евра се рачуна супер цена за сите фази.
Електриката 0.15 евра кога е добра цената, некои работат и со 0.10 евра.
Значи бруто се пресметуваат,. а еден неранимајкото со кој соработува тато бог знае колку проекти му пресметува со нето квадратура.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Ka нас тешко дека ќе стигне таков процент, особено во Куманово е катастрофа се.
Мојот татко е електроинженер и соработува со едно архитектонско биро и ме праша пошто тие му викаат дека во нето се пресметуваат квадратите.
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 18:14 ---


Сериозно ова, пошто овде 2.5 евра се рачуна супер цена за сите фази.
Електриката 0.15 евра кога е добра цената, некои работат и со 0.10 евра.
Значи бруто се пресметуваат,. а еден неранимајкото со кој соработува тато бог знае колку проекти му пресметува со нето квадратура.
Полека сеа...
Кога е проект за нова зграда, се пресметува бруто, не често, туку секогаш. Не кажа што ти е идејата, ако е проект за електрика за готов стан, па се додава пр. струја за панели за греење, нови светла - веројатно иде нето (не тврдам, ама логично е)....
Ценава што ти ја кажувам е во Скопје (а по другиве градови е пониска) и мене ако ме прашаш е багатела, електро-инженерите треба да заработуваат многу посериозни пари од тоа, како и другите фази. Цената на проектирање во државава е мизерија. А цениве ти што си ги напишал - провери си, ама мислам дека се претерано ниски, скоро неисплатливи....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Полека сеа...
Кога е проект за нова зграда, се пресметува бруто, не често, туку секогаш. Не кажа што ти е идејата, ако е проект за електрика за готов стан, па се додава пр. струја за панели за греење, нови светла - веројатно иде нето (не тврдам, ама логично е)....
Ценава што ти ја кажувам е во Скопје (а по другиве градови е пониска) и мене ако ме прашаш е багатела, електро-инженерите треба да заработуваат многу посериозни пари од тоа, како и другите фази. Цената на проектирање во државава е мизерија. А цениве ти што си ги напишал - провери си, ама мислам дека се претерано ниски, скоро неисплатливи....
Да да, за нова зграда станува збор.
Верувал или не такви се цените, разликата е огромна меѓу Скопје и Куманово, мислам дека во Куманово се најлоши цените.
Колку работа има, колку пресметки за 0.15 квадрат, јас не знам што прави мојот татко, а инстистираше и јас да студирам електро ццц...

Фала за информациите
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
а инстистираше и јас да студирам електро ццц...
Па не ти мислел лошо. Најлошо е да си електроинженер во градежништво, ама па затоа има многу примени и скоро да не знам невработен електро-инженер.....не е битно....
Провери си ја информацијава. Ние работиме така. Разликата во бруто-нето површина е 15-20% за станбени згради, што би рекло и толкава разлика во цена....а за тоа што се случува низ државава не ми се збори, греота и срамота.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Дечки дали има некој тука кој работи со електро инсталација? Ќе ми инсталират наскоро во нова куќа па сакам да знам што е подобро, поекономично, на што да обрнам внимание?

Правев муабет со еден мајстор, ми вика според него подобро било да нема разводни кутии низ собите туку да биде директно поврзено со главната кутија каде е саатот со осигурачите. Ми рече дека ќе ми излезело поскапо но било подобро за ако има нешто дефект во иднина. Што мислите за ова?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Дечки дали има некој тука кој работи со електро инсталација? Ќе ми инсталират наскоро во нова куќа па сакам да знам што е подобро, поекономично, на што да обрнам внимание?

Правев муабет со еден мајстор, ми вика според него подобро било да нема разводни кутии низ собите туку да биде директно поврзено со главната кутија каде е саатот со осигурачите. Ми рече дека ќе ми излезело поскапо но било подобро за ако има нешто дефект во иднина. Што мислите за ова?
Има право, подобро е без разводни кутии.
1. За собите за спиење и дневната треба да одиш со 3х2.5 за сите штекери сериски да ги поврзеш, и еден за климата ако планираш да ставиш.
2. Кај куњата со 2х5х2.5 ќе завршиш работа.
3. За светлата нека оди сериски за сите прекинувачи на собите, нема да е проблем ако ти е на еден кабел напојувањето на светлата.
4. Сите поврзувања нека ги прави со wago конектори.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.958
Puno, да не се лажеме дека сте Албанци, каурите ве крадат. Али Ахмети рече дека е доста етнички барања, ама во Куманово не е звршена работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom