Проблем со израсток на нога

Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Добар ден да сите, веќе долго време имам проблем со некој израсток на двете нозе, конкретно тој е одма до малото прсте на ногата. Ако носам потесни обувки се воспалува местото и многу ме боли, не пријатно е, и големо црвенило се познава од воспалението. Се обратив кај доктор Ортопед, специјалист за оваа проблематика, ми рече и доколку ги оперирам можно било да ми повторат. Сакам да слушнам ваши мислења и совети, дали некој го има овој проблем, доколку има кажете ми како го решил и сл. Ве молам за помош. Еве ќе споедал и една слика, да видите за што точно се работи
 

Attachments

  • 65,2 KB Прегледи: 54

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.181
Ова се добива од тесни чевли. Пробај покомотни патики меки носи, можеби ќе се повлече само.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
Ова се добива од тесни чевли. Пробај покомотни патики меки носи, можеби ќе се повлече само.
Nema nikogash da se povleci, Samo ce se smiri bolkata i ce ottrpni.
Zboruvam od shto sum videl kaj bliski rodnini
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Добар ден да сите, веќе долго време имам проблем со некој израсток на двете нозе, конкретно тој е одма до малото прсте на ногата. Ако носам потесни обувки се воспалува местото и многу ме боли, не пријатно е, и големо црвенило се познава од воспалението. Се обратив кај доктор Ортопед, специјалист за оваа проблематика, ми рече и доколку ги оперирам можно било да ми повторат. Сакам да слушнам ваши мислења и совети, дали некој го има овој проблем, доколку има кажете ми како го решил и сл. Ве молам за помош. Еве ќе споедал и една слика, да видите за што точно се работи
a00155f06_resize.jpg imagesцнв.jpg

... не може да имаш израсток баш на двете стапала кај истиот мал прст, тогаш тоа не ти е „израсток“ туку така ти се анатомски прстите т.е. поради неисправна структура на стапалото, типично рамни стапала кои се генетски наследени. :toe:
- дали имаш рамни стапала?

11.jpg TailorsBunionFootwear.png

...рамните стапала (табани) предизвикуваат малите коски во малиот прст да се видоизменат, со што малиот прст се свртува навнатре кон другите прсти (можно ваква појава при повреда или стари занаетчии кројачи, седејќи со вкрстени нозе со што надворешниот раб на стапалото им се триело по земјата и така се добивало таква промена од таму иде и името „кројачки прст“, но кај тебе не е причина ни едното ни другото).

bunionette-tailors-bunion.jpg bunionette.jpg

...кај тебе таква ти е структурата на стапалото генетски и тоа е тоа и секогаш кога ќе носиш тесни, шпицасти обувки доаѓа до големо триење, стегање на таа област со обувката со што настанува воспаление, црвенило поратено со силна болка, така да решавање на проблемот е да си носиш заоблени широки во преден дел на обувка и носење на помагало што ќе го штити тој дел од триење.

go4-d-orthotic.png

... оперативно може да се отстрани само болното меко ткиво на петтиот прст или поагресивено со сечење на коската за да се исправи, затоа не е лошо да направиш РТГ на стапалото за да се одреди степенот на зафатеност на зглобовите и малиот прст.


25b2ff8b5c1d439e99802933832433d60c6903f2_original.jpeg imagesасд.jpg indexscxw.jpg



...да си набавиш вакви чорапи и ваква пластична подршка за оделување на прстите навечер кога ќе спиеш!


imagessdfg.jpg 21YepmNiXpL._AC_UF350,350_QL80_.jpg



Barebarics-sneakers-review-foot-shape-Zing.jpeg wide-shoes-versus-foot-shaped-shoes-e1657314086181-1024x957.jpg

... и ако видиш малку црвенило малку со мраз помини го местото неколку пати и оди бос дома, а надвор стави си некои патики кои се широки од напред.

barefoot-shoes-for-foot-pain1-1024x513.jpg Aintap-FeelBarefoot-Barefoot-brogue-oxfords.jpeg

Standard-Shoe-wide-shoe-foot-shaped-shoe-copy-2-1024x848.jpg
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
не може да имаш израсток баш на двете стапала кај истиот мал прст, тогаш тоа не ти е „израсток“ туку така ти се анатомски прстите т.е. поради неисправна структура на стапалото, типично рамни стапала кои се генетски наследени. :toe:
- дали имаш рамни стапала?
Да, имам рамни стапала... носам и ортопедски влошки заради тоа. Дали ако порачам вакви помагала како што ми предложи , дали во тој случај ке изгледа нотага сосема нормална да реча со оглед на тоа што ке ги носам тие помагала на прстите од нозете, ке е рашири малку ногата ?? Што мислиш?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
Да, имам рамни стапала... носам и ортопедски влошки заради тоа. Дали ако порачам вакви помагала како што ми предложи , дали во тој случај ке изгледа нотага сосема нормална да реча со оглед на тоа што ке ги носам тие помагала на прстите од нозете, ке е рашири малку ногата ?? Што мислиш?
A shto te koshta da di poracash i probash?
Valjda ne si do 100 denari dojden!

A i ako ocekuvash deka posle dva dena ce bidish kako nov togash ne ni probuvaj.
Ce ti pomognat a kolku ce vidish i samiot.

I drug pat pristojni cevli
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
I drug pat pristojni cevli
Платнени патики
Автоматски споено мислење:

Ова се добива од тесни чевли. Пробај покомотни патики меки носи, можеби ќе се повлече само
Не би рекол дека е од тесни чевли. Сум ги имал одсекогаш,само сега како да се поголеми тие израстоци, но не носам тесни чевли
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
Платнени патики
Автоматски споено мислење:



Не би рекол дека е од тесни чевли. Сум ги имал одсекогаш,само сега како да се поголеми тие израстоци, но не носам тесни чевли
Ti napishav do prviot post,
Poznavam nekogo shto e preku 70 god i cel zhivot mu se kako kaj tebe.

Probaj so salam Orthopäd da zboruvash, mozhebi ima nekoi longeti ili drugi mozhnosti. ili so ovie plasticnive od AliExpress. Drugo care nema.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Платнени патики
Не би рекол дека е од тесни чевли. Сум ги имал одсекогаш,само сега како да се поголеми тие израстоци, но не носам тесни чевли
Be-Lenka-Barefoot-Shoes-Review-Spring-2022-Brooklyn-top.jpeg

...ти мислиш дека не носиш тесни, ги гледаш примерите шо шти ги поставив како се широки однапред обувките и патиките? помагалото ќе го носиш на спиење и дома, ако ти пречи надвор, пробај сам ќе видиш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom