Проблем со екранот на лаптоп

Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Пред некое време земав HDMI кабел за да го приклучам лаптопот со ТВ.Бидејќи ми фалеа драјвери за тоа симнав и морав да ја наместам резолуцијата.
Но иако се средив со драјверите,ми испадна друг проблем со екранот.
Имено,можам да гледам само на ТВ,а не на самиот лап топ,бидејќи екранот е премногу темен(не помага подесување на светлината на екранот,и не можам пак да гледам на лап топот и да е изваден кабелот од ТВ)
А на пример кога ќе го уклучам,за време на целиот star up и loading си покажува слика.Се додека не дојде да се појави десктопот тогаш веднаш се затемнува и речиси ништо не се гледа.
Ако знае некој што е проблемот и како да го решам,многу ќе ми помогне :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Си пробал со Safe Mode да го стартуваш?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
најверојатно изместени ти се подесувањата за слетлина/бои во драјверот за графичката. пробај стартувај го лаптопот во safemode.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Во сејф моуд,ок ми е екранот,ама резолуцијата ми е чудна и самиот десктоп.А и звукот ми прави проблем така.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
1.Провери да не ти е исклучен екранот од лаптопот со некоја од fn функциите. Кај леново на F9 се исклучува екранот на лаптопот.
2.Провери во screen resolution ( win7 ) на кој екран ти дава слика. Одприлика слично е и на другите ОС.
3.Провери во сетинзи на графичката да не имаш промена на екран, светлина, еко мод или слично.
4. Избриши ги драјверите за графичката и инсталирај ги повторно.[DOUBLEPOST=1436134292][/DOUBLEPOST]
Во сејф моуд,ок ми е екранот,ама резолуцијата ми е чудна и самиот десктоп.А и звукот ми прави проблем така.
Во Safe mode работи без драјвери т.е. само со основните драјвери.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Најверојатно ќе треба да го носам,да го среди некој.Вака само во сејф моуд испаѓа да можам да работам на него..
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Проби System Restore да му дадеш на датумот кога последен пат ти беше без проблем лаптопот. Би требало да ги врати старите драјвери.
 

motodriver

прв и последен
Член од
12 февруари 2008
Мислења
48
Поени од реакции
39
Следи ги чекорите на *phoenix* и ке го средиш или постирај слика од тастатурата па да видиме која е комбинацијата за префрлување од тв на монитор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom