Прилеп и Мариово

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од Macedalien, 12 мај 2005.

 1. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.142
  Допаѓања:
  7.655
  Ама ова другарчето од клупа ова ти го кажуваше, така?
   
  На Aleksandar91 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.439
  Не. Туку сум поминал и сум видел;)
   
 3. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  257
  Незнам што си видел, ама како да не си бил во Прилеп... o_O
  - Еве јас како помал колку знам накратко че ти пренесам,
  Прилеп има 2 чаршии - Стара и Нова, двете имаат огромен простор... Воедно го има и плоштадот „Александар Македонски“ кој е најнов сега, и е од страната кај што си бил ти односно Арт Кафе и за жал таму нема многу кафичи туку само 1. Арт Кафе, 2. Пивница Цреша и 3. Дискотека Вип.... (Просторот од Марко Цепенков се до Методија Андонов Ченто)

  Во старата чаршија има повеќе продавници за алишта, кога ќе излезиш од „уличината“ имаш голем простор каде се наоѓа саат кулата и има клупи за одмор и е баш добро средено, во околината имаш еден кафич - Табу и една слаткарница Алфа веднаш до нив го има ресторанот Дел Посто и тука имаш уште една уличка која го носи името „Цветна“ улица, тоа е голем простор... Бидејќи конструкцијата е стара по тоа го добива името и стара чаршија, имаш 5-6 улички кои се баш преплетени и од една се влегува во друга баш е убаво направено...

  Во новата чаршија која е со отворен простор без улички, имаш огромен плоштад и неколку кафичи, слаткарница и кафе-ресторан...

  Следен пат прошетај повеќе, или побарај некој да те прошета од тука Прилеп е најголем град по површина во Македонија, така да твојата улица всушност е булевар „Гоце Делчев“... И да чаршијата во Прилеп може да се каже е приближно колку површината на Кавадарци :pos::pos::pos:

   
  На Epsilon, Limeta и Sungerot Bob им се допаѓа ова.
 4. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.038
  Допаѓања:
  4.052
 5. Epsilon

  Epsilon Гостин

  Dojdi be pp ce te odnesam vo Trokadero, konjako 3 banki casa, koj ti dava. :D
  --- Споено дупло мислење, 20 август 2017 ---
  shabanarija, verojatno se imaat zatepano zaradi devojka vo masovnata zabavana na Relja Popovic. :D
   
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.256
  Допаѓања:
  7.097
  и 3 банки е скапа, јак фраер мора да носи уште пола литро препечена домашна за да се очука побрзо и да мислат жените дека има пари :D
  Ваков случај видов пред 10тина години, кога бев средно, во Пирамида едно бате од Мал Париз од под маица го истрга шишето ракија :pos:
   
  На Epsilon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.160
  Допаѓања:
  3.841
 8. ilina230

  ilina230

  Член од:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  2
  Прилепчани, каде се наоѓа Секторот за финасиски прашања-Одделение за администрирање на приходи во Прилеп?
  Ве молам за адреса и по можност телефон.
  Ви благодарам.
   
 9. Joe Dalton

  Joe Dalton

  Член од:
  6 април 2010
  Мислења:
  701
  Допаѓања:
  3.929


  Интересно видео за прилепската саат кула :). Кратка историографја за тоа кога е градена со интересни кадри од градот, ретроспектива низ годините, како изгледала некогаш и сега. Снимена е нејзината внатрешност и механизмот на саатот, како и човекот кој што повторно го ставил во функција и ден денес го одржува.
   
 10. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.475
  Допаѓања:
  3.741
  [​IMG]

  Најуба куќа во Прилеп, позади паркот кај Липа хотело !
   
  Последно уредено: 23 октомври 2018
  На Aleksandar91 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.142
  Допаѓања:
  7.655
  А, оти вака, идиш Прилеп и не пишуваш за кафе?
   
  На Löwe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  257
  Можеби не најубава, но е една од највпечатливите. Иначе куќата е малце подалеку од хотел Липа поточно стотина метра од паркот (да не кажувам точно што како бидејќи реално луѓето си имаат приватност). Има уште неколку куќи кои се обраснати со бршлен, и навистина се премногу убави!
   
 13. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.241
  Допаѓања:
  12.408
  има ли прилепчани кајганаџии во Прилеп
  цела 2018 со 4 пишувања... ај сега на читање
  Picture 072.jpg Picture 073.jpg ова сега ни таму не може да се најде.Оригинал(нови-неотворени) а од 1954 година.
  30 години Стремеж, од 1954 - 1984год.(литературно списание)
  Сите броеви стокмени како книги во тврд платнен повез.
   
  На bobipp и ShakaZulu им се допаѓа ова.
 14. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  397
  Допаѓања:
  257
  Книгиве ги имам кај еден човек кој проси пред Тинекс, исто и пред "Реклами", може да де најдат и карши Пабот во центар...

  Во секој случај не можам да те разберам што сакаш да кажеш...
   
 15. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.256
  Допаѓања:
  7.097
  Денес ми кажуваше еден пријател демек имало нешто проблем со браната на Прилепско езеро и ја испуштиле водата поприлично, има вистина во ова или е дезинформација?
   

Сподели преку: