Приватна сопственост и есплоатација на месечината.

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
http://www.cnbc.com/id/101195299

Како што е веќе познато има повеќе приватни вселенски агенции/компании.
Што мислите дали е време да се започне со експлоатација на рудите на месечината.

Меѓународната Спогодба за вселената од 1967 година забранува користење на Месечината за воени дејства, иако Стејт департментот укажува дека Кина не го потпишала тој документ до 1983-та година.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Серизно мислиш дека вакво нешто е исплатливо?

П.С Не сум запознаен, но по некоја логика патот до таму + работници + машинерија дури само злато и дијаманти да беше Месечината, сега за сега не верувам дека е исплатливо. Корегирај ме ако грешам.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Серизно мислиш дека вакво нешто е исплатливо?

П.С Не сум запознаен, но по некоја логика патот до таму + работници + машинерија дури само злато и дијаманти да беше Месечината, сега за сега не верувам дека е исплатливо. Корегирај ме ако грешам.
Зависи за колку пари ќе се продава тоа злато или дијаманти ,може да немаат иста цена со земските :D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Серизно мислиш дека вакво нешто е исплатливо?

П.С Не сум запознаен, но по некоја логика патот до таму + работници + машинерија дури само злато и дијаманти да беше Месечината, сега за сега не верувам дека е исплатливо. Корегирај ме ако грешам.

Колку штo знам најмногу ми се одели за некој ретки материјали, најчесто остатоци од некои метеорити и слично.
И мене не ми изгледа исплатливо , но штом има вакво нешто најверојатно има преголем профит.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ете на пример еден од минералите кој што воопшто го нема на земјата.

Тhe rocks contained three previously unknown minerals, two of which—armalcolite and pyroxferroite—were found on Earth within a decade or so. But for the past 40 years, the third mineral, tranquillityite, hasn't been seen anywhere but in moon rocks and in meteorites blasted from the lunar surface by massive impacts.

http://news.sciencemag.org/2012/01/rare-moon-mineral-found-earth

Ова е само дел , сигурно со понатамошни истражувања би се пронашле многу повеќе кои автоматски би имале астрономсска цена , во зависност за што би биле употребувани.

Интересно што Кина не го потпишала договоро дека нема да ја експлоатира месечината или да ја користи за воени дејствија :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Колку штo знам најмногу ми се одели за некој ретки материјали, најчесто остатоци од некои метеорити и слично.
И мене не ми изгледа исплатливо , но штом има вакво нешто најверојатно има преголем профит.
Можно е ова ама додека не напредне технологијава моментална или ептен ако се најде некој минерал кој ќе се се користи за нешто ѓаволски скапо.
Според мене добро е да се проучува и истражува, но не верувам некој поголеми зафати да се можни. Сеуште е успех 5 луѓе да се пратат на Месечината, а не пак да се изгради цела база плус потребната машинерија да се однесе.

Моја груба проценка е дека пред 2030 не верувам да направат база на месечината.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Можно е ова ама додека не напредне технологијава моментална или ептен ако се најде некој минерал кој ќе се се користи за нешто ѓаволски скапо.
Според мене добро е да се проучува и истражува, но не верувам некој поголеми зафати да се можни. Сеуште е успех 5 луѓе да се пратат на Месечината, а не пак да се изгради цела база плус потребната машинерија да се однесе.

Моја груба проценка е дека пред 2030 не верувам да направат база на месечината.

И јас сум на истото мислење дека во наредните 50 години нема да е исплатливо одењето а особено рударство.

Превозот обезбеден е, или мора сопствен превоз?



Vanlok не ти го разбрав прашањето, мислиш дали компаниите ќе имаат споствен превоз?
 

goran001

maniken
Член од
8 ноември 2012
Мислења
271
Поени од реакции
80
И јас сум на истото мислење дека во наредните 50 години нема да е исплатливо одењето а особено рударство.






Vanlok не ти го разбрав прашањето, мислиш дали компаниите ќе имаат споствен превоз?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=402849513178031&set=a.357694817693501.1073741828.100003589579111&type=1&theater
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.355
Поени од реакции
29.829
Vanlok не ти го разбрав прашањето, мислиш дали компаниите ќе имаат споствен превоз?
Се шегував, се разбира.
Иначе не си ја разбрал работата. Ситуациијата од линканата колумна не е никаква иницијатива за комерцијална експлоатација. Се работи за најава на иден политички конфликт помеѓу САД и новиот играч, Кина. Русија не прави многу повеќе од молзење на вселенската крава наследена од СССР, па нејзе не ја ни спомнувам.

Ништо ново, Кина своите амбиции јавно ги покажува уште од претходната деценија. Но интересниот момент во колумната, кој воедно е и нов момент (барем за мене), е приватниот аспект на целата ситуација.

Типацот што го дава интервјуто, Роберт Бигалоу е сопственик Бигалоу Аероспејс. Еве ти линк за неговата компанија, ако те интересира да прочиташ со што се бави:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bigelow_Aerospace

Значи како што реков, нов момент во целата ситуација е приватњачкиот момент. Бигалоу вели дека демек се плаши дека Кина со активностите (планира слетување на Месечината за десетина години) сака да ја „узурпира„ Месечината и дека Месечината не треба да биде сопственост на нации туку на поединци кои тоа можат комерцијално да го искористат. Во еден дел на интервјуто вели нешто во стилот „Кој ќе ја спречи Кина да го направи тоа, ако никој од САД нема таму„.

Но тоа што всушност Бигалоу го кажува, е дека кој ќе ме спречи мене, ако тој лично може и почне комерцијално да ја користи Месечината...


Се разбира, за сега се е само на зборување, далеку сме од комерцијално исплатлива експлоатација на ресурсите од Месечината. Така ќе биде се додека не се исцрпат ресурсите од Земјата, или не се најде нов непознат ресурс на Месечинита (или понатаму некаде).
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Месечината моментално е ничија сопственост, иако понекогаш може да се сретне на интернет како се продава/купува земјиште на Месечината, што е вистинска трговија.

Реално, кој прв што ќе си зафати одреден дел од Месечината, ќе биде негов.
Во трка се единствено Русија и САД, плус по некоја приватна компанија од двете земји.
Имајќи предвид дека овие две земји се единствените што развиваат (Русите веќе и поседуваат) летала кои ќе можат да однесат луѓе до Месечината (подоцна и до Марс), конкуренцијата ќе се сведи само на овие две земји, заедно со компаниите од приватниот сектор (сите потекнуваат од САД и Русија).

Но според плановите, единствени (барем во наредните 2 декади) кои ќе изградат база на Месечината се Русите.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Штетни последици од тоа ?

Да не се поремети некој баланс кој го имаат земјата и месечината....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom