Префрлање од државен на приватен факултет

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
Здраво,
Ме интересира како оди префрлувањето од државен факултет, на приватен?
Кој и колку испити би ми биле признаени? Колку и за што треба да се плати?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па зависи од кој факлутет на кој се префрлуваш, ако ти е иста насоката тогаш се е ок ама ако не е , тогаш треба да дополагаш ама се зависи од политиката на факултетот, си ги зема документите а?

Кажи ми точно од кој факултет на кој сакаш и колку испити имаш положено. Кажи ми се па ако знам ќе ти кажам, зашто и јас се префрлив.:helou:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
prijatele, denes nema prefrlanje i kompliciranje, samo vrski i dlabok dzaeb ke ti resat se
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Зашто така мислиш? Видиш напротив јас тврдам дека не е така, зашто да не се префрли ако сака и може?
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
so pari ke moze, a dali ke saka e negovo pravo. no prasanjeto e zasto da se prefrla od drzaven na privaten?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па кој спомна такво префрлање?
никој.:helou:
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
pri prefrlanje kolku i koi predmeti bi bile priznaeni?
zasto znam deka ima isti predmeti ( isti knigi ) samo razlicen naziv na predmetot.
Vo kakva programa bi bilo prefrluvanjeto, 3 godini do diploma, 4 godini do diploma.
konkretno za prefrluvanje od ekonomski fakulter UKIM na Evropski ili Fon?
polozeni 10 ispiti dali moze da se zapise 2 god, ili ke mora da se dopolozi nesto?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Тука некаде сме. Вака значи ти си ја исчистил прва година и ти останале уште неколку од втора односно уште 6. Епа тие шест испита што ти останале ќе ги полагаш, истото се однесува и за ФОН и за Европски. Се доплаќа, они ќе ти кажат колку незнам точно. И сега сакаш одма у втора година, епа можеш само ако ги имаш положено од прва сите многу јасно. А тие шест што ти останале ако ги положиш идеш директно у 3 та година. Распрашај се пошто да фатиш некоја сесија и да завршиш на време со тие полагања. Адни ме на мсн. Јас го поминав сето ова.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Кога бев летово во Охрид, имаше едни Скопјани, и ми кажаа дека имало некој приватен факултет во Скопје, и годишно се плаќало само 500 евра, ама го заборавив како се викаше... Односно, има таков факултет? :cautious:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Кога бев летово во Охрид, имаше едни Скопјани, и ми кажаа дека имало некој приватен факултет во Скопје, и годишно се плаќало само 500 евра, ама го заборавив како се викаше... Односно, има таков факултет? :cautious:
Факултет за бизнис и економија, у Аеродром е тој спроти американ.... ако мислеле на тој o_O
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
А како се вика тој факултет?
Факултет за Бизнис Економија.
Инаку партиципација е 500 евра, плус заверка на семестар 50 евра тоа се плус 100.
Значи од старт 600 евра. Секој испит се плаќа по 10 евра, имаш право три месеци да го плаќаш толку, после тие три месеци следните се рачунаат како казнена сесија, односно испит е 20 евра.
Ако не преполагаш и ги полагаш по еднаш, целосно факултетот ќе те чини 800 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom