Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон

B

Bafra

Гостин
Не дека разбирате што е бизнис, или дека глобализацијата не е розовата приказна со која некој ви ја наполнил главата
Да де ти разбираш Бизнис ние сите другите прости и излажани.
Да не беше глобализацијата не ќе можеше клима дома да си купиш, ама битно нацијата :P
Уште и компаративна економија спомна па мобилен капитал бил лошиот :aplauz:.
За Економија и бизнис ќути си се имаш покакано за сите пари, за другите дејности си Ок лик (y) .
Штета што додека пиеш од домашното вино мислиш дека пиеш од светиот грал. Ти реков ширата е пијалок на боговите, ни Ротшилд не пијат вино ама ти не слушаш други.

@Vanlok забеган? :vozbud: Не знам од каде ти е таа чудна идеја.
Не реков дека е, туку така го перцепираат, можда има вистина можда не, кој да знае. И така се е релативно само теоријата на Аце не била :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.392
Поени од реакции
8.595
^^
[DOUBLEPOST=1509108180][/DOUBLEPOST]https://www.rt.com/usa/407942-wikileaks-jfk-information-reward/?utm_source=browser&utm_medium=aplication_chrome&utm_campaign=chrome

WikiLeaks offers $100k for unreleased JFK documents
Published time: 27 Oct, 2017 11:17 Edited time: 27 Oct, 2017 11:17
Get short URL

US President John F. Kennedy's motorcade shortly before his assassination in Dallas. © AFP


WikiLeaks is offering $100,000 for previously unreleased JFK assassination files that show evidence of criminal activity or a bungled investigation.
The whistleblower website made the announcement on Friday, after previously unseen intelligence files regarding the killing of US President John F Kennedy were released by the US National Archives. Some 2,891 new records related to the president’s 1963 shooting in Dallas were available to the public on Thursday. However, a number of files remain under lock and key due to fears they could harm US national security.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
@Vanlok @Dexter26 Што дознавме од документите за Кенеди до сега?
А што ќе ти се документи, кога имаш Видео, каде се гледа дека Шоферот е тој што пука во Кенеди, а жената му бега назад сака да излезе од колата.

Vanlok еве за тебе, на што сакам да ти укажам од 3:55 мин
https://www.youtube.com/watch?v=tE94KUYcglk

The Hegelian Dialectic- Problem, reaction, solution . Ти ја прифаќаш играта несвесно и си во групата Реакција ;) .
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Факт е дека и земјата увозник и извозник на капитал имаат корист...дека е идеално не е...ама дека треба да се сопре ни под разно. Треба да има повеќе...тоа е...Капиталот добива поврат во земјата извозник...земјата увозник добива нови инвестиции работни места даноци свежи пари извоз поголем пазар итн.
Да ни доаѓа некој како Џонсон секој ден...бдпто ќе ни буде како Швајцарија а платите ќе одат до небо најверојатно ќе треба да увезуваме Сирици и Авганистанци за да не ни снема работна сила.
на секој шарено лик израз и ад хоминем аргументи не ти одговарам да не се речеш извадени се од контекст.
Трамп може слободно да лаже реднекови...:)
Не е поентата за било какви пари да се работи колку да се работи. Поентата е да се зафатат и работат високо платените работи а ниско платените да се остават за други или роботи.
Со мизерни плати и милион години да работиме пак не се оправаме тоа е тоа.
Математиката е проста, те плаќаат помалку од ниво на преживување или на раб на преживување. Значи повеќе земаш (се задолжуваш) отколку што ти враќаат назат (во плати). Со други зборови богатството се празни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.008
Поени од реакции
11.500
А што ќе ти се документи, кога имаш Видео, каде се гледа дека Шоферот е тој што пука во Кенеди, а жената му бега назад сака да излезе од колата.

Vanlok еве за тебе, на што сакам да ти укажам од 3:55 мин
https://www.youtube.com/watch?v=tE94KUYcglk

The Hegelian Dialectic- Problem, reaction, solution . Ти ја прифаќаш играта несвесно и си во групата Реакција ;) .
Како може шоферот да пука кога раната во главата на кенеди е од позади? Што тропаш зелени?

 
B

Bafra

Гостин
Како може шоферот да пука кога раната во главата на кенеди е од позади? Што тропаш зелени?

:bravobe::bravobe:

За зелени, тие ми се омилена валута $$$$$
Ти му викаш ИМА ВИДЕО иди гледај го , ќе видиш дали е од позади, дали тракеторијата на куршумот одговара на официјалните извештаи и дали така се расцветува глава од далечина.
Жената му инстиктивно би наведнала глава, телохранителите би извадиле пиштолите така се тренирани итн итн.
Сигурно и на Трајковски авионот веруваш дека пилот е виновен (y)

Како и да е, гајле ми е за Кенеди.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Не е поентата за било какви пари да се работи колку да се работи. Поентата е да се зафатат и работат високо платените работи а ниско платените да се остават за други или роботи.
Со мизерни плати и милион години да работиме пак не се оправаме тоа е тоа.
Математиката е проста, те плаќаат помалку од ниво на преживување или на раб на преживување. Значи повеќе земаш (се задолжуваш) отколку што ти враќаат назат (во плати). Со други зборови богатството се празни.
Повеќе капитал значи повеќе и подобро платени работни места...тоа се инвестиции. Тоа го кажав...не е комплицирано:toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.008
Поени од реакции
11.500
:bravobe::bravobe:

За зелени, тие ми се омилена валута $$$$$
Ти му викаш ИМА ВИДЕО иди гледај го , ќе видиш дали е од позади, дали тракеторијата на куршумот одговара на официјалните извештаи и дали така се расцветува глава од далечина.
Жената му инстиктивно би наведнала глава, телохранителите би извадиле пиштолите така се тренирани итн итн.
Сигурно и на Трајковски авионот веруваш дека пилот е виновен (y)

Како и да е, гајле ми е за Кенеди.
Абе стварно си забегал ти со теорииве. На видеата убаво се гледа дека жена му го држи блиску до неа главите им се една до друга кога проектилот го удира во главата.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
Повеќе капитал значи повеќе и подобро платени работни места...тоа се инвестиции. Тоа го кажав...не е комплицирано:toe:
Платата зависи од квалитетот на работните места.
Колку сакаш капитал ако е инвестиран во ниско платени фабрики нема да ги зголеми платите и стандардот.
Напротив, ако повеќе се празни отколку се полни се осиромашува, ептен просто е.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Платата зависи од квалитетот на работните места.
Колку сакаш капитал ако е инвестиран во ниско платени фабрики нема да ги зголеми платите и стандардот.
Напротив, ако повеќе се празни отколку се полни се осиромашува, ептен просто е.
“Квалитетот„ зависи колку е профитабилно работното место, колку е инвестирано во него, колку треба и какво образование и знаење, колку има такви на пазарот...што те носи до местото каде што понудата и капиталот ја одредува платата. Во пракса е што повеќе пари во фирми и инвестици и повеќе слободни работни места тоа повисоки плати...нема друг начин.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
747
“Квалитетот„ зависи колку е профитабилно работното место, колку е инвестирано во него, колку треба и какво образование и знаење, колку има такви на пазарот...што те носи до местото каде што понудата и капиталот ја одредува платата. Во пракса е што повеќе пари во фирми и инвестици и повеќе слободни работни места тоа повисоки плати...нема друг начин.
Ниско платени работи колку и да ги има, не ги покачуваат платите и стандардот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.392
Поени од реакции
8.595
Тој размислува небаре е газдата од запад, не се гледа себе си во плебсите кои црнчат за леб во дупките како Ван Хол или во штипските ќумези од шивачници. Пошо глобализација е супер (за феудалните господари)!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Ниско платени работи колку и да ги има, не ги покачуваат платите и стандардот.
Многу ја намалуваат невработеност а кога се доволно ќе мора да зголемат плата бидејќи ќе има недостаток на работна сила. Ама со брзината на која доаѓаат во МК нема да биде ова брзо...
 
На врв Bottom