Преспа и мариово

Член од
1 мај 2019
Мислења
26
Поени од реакции
31
Преспанскиот регион е комплетно запоставен и пропаѓа. Нема пристојни сместувачки капацитети, водата е повлечена мн далеку од брегот, плажите се неуредени освен Сливница на која има мн гужва. Одмаралиштата во Асамати и Претор не работат. Автокамп Крани-водата е мн далеку од плажата. Има убав манастир високо над Сливница од каде што ти се пружа преубав поглед. Брајчино и Љубојно се убави ама има простор да се развиваат уште. На другата страна од езерото не е ништо подобра ситуацијата околу Отешево, Стење.

Во Мариово сум бил само во Зовиќ. Не ми остави голем впечаток. Мн возење по еден тесен пат, напуштено село, никаква природа. Има еден мост популарен, таму вреди да се појди убаво е.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали има некој идеја, како да стасам до голем град островов, ако познавате некој мештанин, што би се нафанал со моторен чамец да ме пренесе до таму, ве молам пуштете ми број од него
Барај го Менде Несторовски на фб.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нормално дека Преспа пропаѓа кога не се инвестира. Да беше во Словенија или Хрватска онакво нешто да видевте дали ќе беше заборавено.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
IMG-4cc0ac89dacc4cef4ac98bae5ed89ed6-V[1].jpg
Прво преспа, сликано од претор(се гледа островот)
Видување од преспа-ми се свија дека е по ќе кажам густо од охридско езеро. Да голем дел е тиња. Едина голема забелешка(не е моја слика)
1625064370990.png
е дека ќе гледате БАЈГИ од ова. Јабуки јабуки јабуки сегде каде што гледаш. Како оние полињата пченка во америка ама замени со јабуки...
.
.
.
.
Сега мариво
Мариово имаш само карпи :ROFLMAO:
Карпи и најдов :aplauz: 20210612_193847[1].jpg
Гарнети, ставролит, мика кристал итн....
Иначе посетив 2 места
IMG-eed4ac57fdbf5195343a3768fcb4af0d-V[1].jpg
ова е иначе пред штавица
Во внатрешно мариово дуње(не е моја слика)
1625065044554.png

Да. Малце е пусто и како да е заборавено од времето. Регионет дефинитивно вреди повеќе да се истражи.
Тоа е се отприлике. Уште една кондензира верзија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom