Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Картелот со нафта се буни за манипулација со цените на нафтата :pos:

1670200952121.png


 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Многу работи ќе ми останат во ум од ова интервју, еве само неколку извадоци

1. Нема оперативна пауза, дури кога изгледа дека ништо не се случува, ние ја уништуваме руската војска и опрема, на пример во североисточен Херсон откако го пробивме фронтот и потоа руската армија ја скрати линијата на одбрана и не се поместуваше многу, ние уништивме 70% од војската и 90% од опремата, затоа и мораа да се повлечат.

2. На прашањето што ве изненади досега во војната, одговори со оглед дека бил планер на артилерија, нешто што ќе му остане во меморија е нападот на Попасна во летото, имал видено силни артилериски напади и порано на пример во 2015 година, но ова што се случувало тогаш било дожд од артилерија, ракети и авијација, со се што имале русите ги нападнале.

3. Русите немаат проблем со авиони, затоа ние треба да ги убиваме руските пилоти, затоа што немаат доволно лудаци да летаат кон нас. Многу од нив одбиваат да одат во мисија во Украина, затоа напаѓаат од толку далеку.

4. Крим е засега завршена приказна. Живеев таму и знам дека луѓето се навикнаа на животот во Русија и сакаат да бидат во Русија. Впрочем Путин буквално ги купи со 6 пати поголеми плати и пензии. Ќе се вратат во Украина само ако Украина стани подобра држава за живеење од Русија.

5. Путин е свесен за се и лично го нареди повлекувањето од Киев и од Херсон, за да не се случи огромна катастрофа. Путин нема да направи целосна мобилизација тоа е темпирана бомба што е прашање на време кога ќе му пукне во лице, и нема ни потреба да го прави тоа, затоа што дури и да ја изгуби војната нема да падне од власт.

И ај доста е, другото ако ве интересира слушајте го сами :)

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.118
Многу работи ќе ми останат во ум од ова интервју, еве само неколку извадоци

1. Нема оперативна пауза, дури кога изгледа дека ништо не се случува, ние ја уништуваме руската војска и опрема, на пример во североисточен Херсон откако го пробивме фронтот и потоа руската армија ја скрати линијата на одбрана и не се поместуваше многу, ние уништивме 70% од војската и 90% од опремата, затоа и мораа да се повлечат.

2. На прашањето што ве изненади досега во војната, одговори со оглед дека бил планер на артилерија, нешто што ќе му остане во меморија е нападот на Попасна во летото, имал видено силни артилериски напади и порано на пример во 2015 година, но ова што се случувало тогаш било дожд од артилерија, ракети и авијација, со се што имале русите ги нападнале.

3. Русите немаат проблем со авиони, затоа ние треба да ги убиваме руските пилоти, затоа што немаат доволно лудаци да летаат кон нас. Многу од нив одбиваат да одат во мисија во Украина, затоа напаѓаат од толку далеку.

4. Крим е засега завршена приказна. Живеев таму и знам дека луѓето се навикнаа на животот во Русија и сакаат да бидат во Русија. Впрочем Путин буквално ги купи со 6 пати поголеми плати и пензии. Ќе се вратат во Украина само ако Украина стани подобра држава за живеење од Русија.

5. Путин е свесен за се и лично го нареди повлекувањето од Киев и од Херсон, за да не се случи огромна катастрофа. Путин нема да направи целосна мобилизација тоа е темпирана бомба што е прашање на време кога ќе му пукне во лице, и нема ни потреба да го прави тоа, затоа што дури и да ја изгуби војната нема да падне од власт.

И ај доста е, другото ако ве интересира слушајте го сами :)

Уште кога го смени аватарот после 15 години, знаев дека не е нешто во ред со тебе.
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Од вселената се гледа вашиот страв од будење на Бугарите во РСМ. Тоа е главната тема на вашите ТВ емисии. За жал за некои од вас, процесот е неизбежен доколку сакате во ЕУ
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Од вселената се гледа вашиот страв од будење на Бугарите во РСМ. Тоа е главната тема на вашите ТВ емисии. За жал за некои од вас, процесот е неизбежен доколку сакате во ЕУ
На секој со два грама памет знае дека од ЕУ нема ништо, така да набијем на курац и вас бугари и ЕУ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.654
Поени од реакции
3.769
Од вселената се гледа вашиот страв од будење на Бугарите во РСМ. Тоа е главната тема на вашите ТВ емисии. За жал за некои од вас, процесот е неизбежен доколку сакате во ЕУ
А кој вели дека сакаме у ЕУ?

Еве, јас нејќам у ЕУ и ме заболе „стојко„ за будењето од Бугарите во Македонија. Не зборувам за „северната„ биртија, во неа све е можно...

Што се однесува до мене, Македонија и не треба да влезе во ЕУ...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Од вселената се гледа вашиот страв од будење на Бугарите во РСМ. Тоа е главната тема на вашите ТВ емисии. За жал за некои од вас, процесот е неизбежен доколку сакате во ЕУ
Пусто едвај чекаме да се разбуди заспаната убавица :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Дур шиптарот слуша интервјуа.

Нападнат е воениот аеродром во Саратов. Со дрон. Два ТУ-95 се оштетени.

Дремат Русите како по обичај. :гомце:
Нема ништо околу ова освен линков од дејли меил, не ми се верува да имаат некако дрон што може толку далеку да отиде.

 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.274
Поени од реакции
2.141
Нема ништо околу ова освен линков од дејли меил, не ми се верува да имаат некако дрон што може толку далеку да отиде.

И да има ќе викаме дека нема.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.623
1670235233166.png
Автоматски споено мислење:

1670235252847.png
Автоматски споено мислење:

1670235277679.png
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
На секој со два грама памет знае дека од ЕУ нема ништо, така да набијем на курац и вас бугари и ЕУ.
Што се однесува до мене, Македонија и не треба да влезе во ЕУ...
Добро што не се однесува до вас, само на вам, бугараната и србоманите не им одговара државичкава малце да мрдне од јамава.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Добро што не се однесува до вас, само на вам, бугараната и србоманите не им одговара државичкава малце да мрдне од јамава.
Гледам бугараната и ромуњаните процветаа од ЕУ
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.018
Поени од реакции
11.205
Нема ништо околу ова освен линков од дејли меил, не ми се верува да имаат некако дрон што може толку далеку да отиде.

Нема зошто се молчи.





Може и самите Руси да стојат зад нападов.
Немаат Украинците таков дрон што лета толкава дистанца,и со таква прецизност да изведе таков напад. Или е напад од копно од саботери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom