Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    431
  • Гласањето ќе се затвори: .

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.620
Поени од реакции
17.075
За ова морам да те поддржам, елементарна глупост и зрачи од очите. Како е оваа министерка за било што никако не ми е јасно? Каква глуперда, страшна работа.
Којзнае колку Славјанки имаат украинците ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.724
Поени од реакции
14.209
Пробувам да објаснам ама кој да разбере. Неважно дали може русија да ги уништи носачите, зашто таков потег ќе доведе до евентуално активирање на МАД кај двете држави. Носачите си се за тоа, за проектирање сила кај мали држави. За поголеми залаци, темата е добар приказ.
Нели нагласивме дека зборуваме за хипотетички воени сценарија со конвенционална војна? Муабетот беше дека дури и во конвенционална војна САД ја немаат таа надмоќ, што ја имаа пред само некоја деценија. Прво тоа сакав да го расчистиме.

Друго, ако САД нападнат со нуклеарно оружје затоа што први почнале војна па изгубиле носач на авиони... Па по таа логика кој вели дека Русија нема да одговори со нуклеарно оружје ако почне да губи асети и конвенционални ресурси? По која логика нуклеарен напад не е нешто друго освен почнување на нуклеарна војна и MAD?

Токму затоа сите овие провокации се идиотски ретардирани и неодговорни, затоа што еден од можните исходи е нуклеарна војна, нуклеарна зима и крај на цивилизацијата. Можеби и крај на човештвото... Ова сега што го гледаме, го нарекуваат brinkmanship. Секој ден гледаме нови вести, едниве пратиле толку бродови/авиони/тенкови, другиве пратиле толку војска, бродови/авиони/тенкови. Проблемот е каде ќе запрат, и што ако се случи грешка? Пошто влогот е човештвото.
Не дека е најважно кој ја почна работата, ама САД ја почнаа уште со примањето во НАТО на бившите членки на варшавскиот пакт. Со градење на ракетни бази за нуклеарни проектили со краток домет, не знам дали сите разбираат колкава опасност се токму тие бази од каде испален проектил ја достигнува целта за неколку минути а одбрамбените системи немаат време да реагираат. Најголемите руски популациски центри се во домет. Што да прават освен да се бранат?

Заради ова Русија мораше да направи нешто спектакуларно за да ги балансира работите, да направи смена на парадигма. Хиперсоничната технологија е таа смена на парадигма.

едит:
А кој колку бил фанатик, не дај боже да видиме. Моја процена е дека Русија нема да се опорави од оваа војна, и би влегла само во краен случај (Украина ги исчисти сепаратистите).
Па блиска историја е Чеченија, прочитај какви работи правеле фанатиците. Кога ќе се случи Украинки со со експлозивни елеци да се разнесуваат покрај руски патроли? Мали групи да идат во самубилачки напади? Па и тие противтенковските оружја им се џабе, пошто нивната употреба ќе биде самоубиствена после симнувањето на првата прашина.

Скраја да е дефинитивно, но ако се случи тогаш Украина ќе испука по сите шавови. Не верувам дека во ниедно воено сценарио Русија ќе влезе all-in, туку ќе направи стратешки и прецизни напади да се онеспособи инфраструктурата, и ќе ги остави про-руските локалци да бидат топовско месо. Во ниедно сценарио Украина не е способна да се носи со тоа. САД го знаат тоа и однапред си кажаа дека нема да помагаат директно, туку ќе употребуваат уште санкции (кои гледаме колку се ефикасни, само ја насочија Русија кон Кина и кон Азија).
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
1.004
Сега прочитав наслови на изјавата на министерката.
Колку и да изгледа сето тоа комично би рекол дека е трагично,но сепак изјавата на министерката е наместо како за чланка на тој сојуз.
Доаѓа време кога човек мора да се определи.Не може и паре и јаре.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.724
Поени од реакции
14.209
Украинската АА е советска антика и нема оддржано вежби од почетокот на 2000те години, немаат резервни делови за авијацијата која и онака им е во ужасна состојба, енергетскиот сектор им е на последни залихи, украинската војска е веќе распределена ептен напред кон Донбас а Русите ги имаат опколено од три страни, украинската географија е рамнина. Со тотална воздушна доминација и огромна предност во проектили и артилерија инвазијата на Украина е веќе завршена работа.

ПС: Нема потреба РФ да води урбани битки за Киев или за некој друг град, доволно е да ја уништи армијата пред Донбас што преставува околу 50% од севкупната украинска војска. Колку што е нестабилна и корумпирана земја, владата може сама да падне или да доживее пуч.
^^
Ова се обидувам да го објаснам.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
321
Поени од реакции
208
Сега прочитав наслови на изјавата на министерката.
Колку и да изгледа сето тоа комично би рекол дека е трагично,но сепак изјавата на министерката е наместо како за чланка на тој сојуз.
Доаѓа време кога човек мора да се определи.Не може и паре и јаре.
Ке чека министерката што ке решат Нато силите во МИНСК лол
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.168
Поени од реакции
3.509
Токму затоа западот е тој што притиска војна, а не Русија.
Западот притиска? Русија ја премести скоро пола армија на граница со Русија, Западот е тој што притиска војна?
Последниве случувања и големата веројатност за војна е резултат на неуспехот на Русија да ја сврти Украина кон себе, не само во последните 8 години, туку и повеќе. Да, можеби успеаа во некои стратешки цели, но проблемот е што Украина последните години се движи по тоа што САД ќе им кажат, а тоа е неприфатливо за Русија. Неприфатливо гледано од иден аспект. Украина се повеќе ќе се приближува кон Запад, бидејќи САД отворено ги поддржуваат, но и се повеќе бидува вооружена со подобри оружја, башка што самите работат на некои свои. Оттука гледано, моментот Русија да реагира е сега, бидејќи во иднина ќе станува се поскапо за нив. Ќе претрпат штета, но подобро сега отколку за 10 години, кога ќе мораат да се соочат со помоќен непријател ако продолжи Украина со ова темпо.

Ќе повторам пак, сета таа војска што е сместена на Украинска граница не можи долго (години) да се одржува таму. Ни стратешки (Русија повлекува од секаде војска, оставајќи одредени региони со слаба одбрана) ни логистички (прескапо е). Ако не дојде до промени во Украина, дали предизвикани внатрешно, дали изнудени преку САД, со сигурност ќе дојде до војна.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.575

Нели се овие во НАТО ? Нели Западот им даде подршка држава и све остало. Дебелана кај нас глуми лудило 5000 војска неаме, ќе сме интервенирале. Може едино готвачи да пратиме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.840
Поени од реакции
17.889
Еве сега и Пентагон рететира, не постојат јасни знаци дека Русија се припрема за офанзива.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.168
Поени од реакции
3.509
Нема потреба РФ да води урбани битки за Киев или за некој друг град, доволно е да ја уништи армијата пред Донбас што преставува околу 50% од севкупната украинска војска. Колку што е нестабилна и корумпирана земја, владата може сама да падне или да доживее пуч.
Зависи.
Најголема веројатност е да има масивен напад од Руска страна по секоја воена база и единица што може да ја гаѓаат со крстосувачки, балистички и воздушни напади, можеби проследено со брз масивен копнен напад не подалеку од веќе постоечката линија на контакт. Можеби и само првото. Меѓутоа тоа е најверојатното сценарио, брза војна од неколку дена и уништување на главнината на Украинската армија и да ја остават неспособна со години.
Но тоа е само една опција, која може и да не успее. Да не заборавиме, сепак Украинците знаат со кого си имаат работа, сепак знаат да мислат, сепак се поддржани од надвор. Еве имаат и сосем доволно време да се спремаат.
Бидејќи Русија распоредува огромни војски и во Белорусија, од каде Киев е многу блиску, голема е веројатноста да Руски војски се најдат на неколку километри од Киев, што ќе биде сосем доволен притисок врз властите таму. Логички, најголемиот дел од Украинската армија е близу завојуваните територии, што значи опсада или полу опсада на Киев е исто така логично и релативно многу веројатно воено решение.

Има и други, како чистење на Украинската армија до Дњепар, поврзување на Крим копнено, но тоа се помалку веројатни опции бидејќи се скапи.
Исто како и веројатноста (што е мала) Русија да не успее во своите воени намери.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
2.248
Поени од реакции
5.296
Ај белки ќе надвладее разумот, НАТО ќе се распадне како варшавскиот пакт и пак ќе одекне педерскава песма со берлин

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
2.969
Поени од реакции
4.194
Страшно дури и загрижувачки како тоа изгледаат елитите на Британија и САД.
Хрватскиов претседател со изјавава делува како Кенеди во споредба со Бајден и Џонсон.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.840
Поени од реакции
17.889
1. САД има внатрешно политички проблеми веќе некое време. Повеќе беше тајмингот за БЛМ протестите одколку сега на пример.
2. Европа е секоја зима зависна од Рускиот гас, не е само сега.
3. Ова горе доле е вистина, санкциите ја заживеаја Руската индустрија.
1. Промената на стратегијата на Москва, не значи автоматски само по себе воена интервенција, туку активно и јавно учество во настаните... Да речеме, наместо Мајдан, да се делува превентивно, како во Белорусија и Казахстан.
2. На Москва ова и беше јасно уште кога реши да го земе Крим и да ги подржи бунтовниците во Доњецк и Луганск... Тоа уствари беше причината тогаш.
3. Она што е за Русија, Украина, тоа е за САД, Канада. Замисли на Русија да и успее во Канада она што и успеа на САД во Украина. И дали ќе беше full scale воена интервенција решение? Со војна антагонизмот ќе нарасне, скоро до точка од која нема враќање. А со мирување, со тек на време, Украина ќе се врати во сферата на интерес, поготово одкога ќе осетат на свој грб неколку епизоди на западното лицемерие (кога ќе си ги видат роговите).
Автоматски споено мислење:

Западот притиска? Русија ја премести скоро пола армија на граница со Русија, Западот е тој што притиска војна?
Последниве случувања и големата веројатност за војна е резултат на неуспехот на Русија да ја сврти Украина кон себе, не само во последните 8 години, туку и повеќе. Да, можеби успеаа во некои стратешки цели, но проблемот е што Украина последните години се движи по тоа што САД ќе им кажат, а тоа е неприфатливо за Русија. Неприфатливо гледано од иден аспект. Украина се повеќе ќе се приближува кон Запад, бидејќи САД отворено ги поддржуваат, но и се повеќе бидува вооружена со подобри оружја, башка што самите работат на некои свои. Оттука гледано, моментот Русија да реагира е сега, бидејќи во иднина ќе станува се поскапо за нив. Ќе претрпат штета, но подобро сега отколку за 10 години, кога ќе мораат да се соочат со помоќен непријател ако продолжи Украина со ова темпо.

Ќе повторам пак, сета таа војска што е сместена на Украинска граница не можи долго (години) да се одржува таму. Ни стратешки (Русија повлекува од секаде војска, оставајќи одредени региони со слаба одбрана) ни логистички (прескапо е). Ако не дојде до промени во Украина, дали предизвикани внатрешно, дали изнудени преку САД, со сигурност ќе дојде до војна.
И за двете тврдења има доволен број на индикации, па така и да се случи нешто, ќе биде препуцавање кој прв почна и зошто, и да не се случи ништо ќе биде препуцавање дали се уплашила Русија или никад не планирала воена интервенција.

Мое мислење е дека Русија и да има намера да направи некаква акција, ќе биде од строго ограничен карактер, најверојатно во одбрана на одметнатите републики (можда еве и со fasle flag операција) и толку, при што ќе се сконцентрираат на уништување на воена техника и муниција. Во секој случај ќе се оди на сценарио каде што нема има премногу жртви и ќе се удри највеќе на мотивацијата на војската.
 
Последно уредено:

kikomcjuve

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
12.559
Поени од реакции
2.833
Украина ќе се врати во сферата на интерес, поготово одкога ќе осетат на свој грб неколку епизоди на западното лицемерие (кога ќе си ги видат роговите).
А што правиме со источното лицемерие? Што добро видела Украина од Русија, па да се пази од лицемерието на Западот? Нема лицемерие, има само интереси. САД има интерес од Украина, ја користи, Русија има интерес од Украина ќе ја напаѓа. Утре зависно од нивниот интерес, може да се сменат улогите, САД да напаѓа, Русија да брани, така да фер или не, секој си гледа да си ги направи своите намери да му успеат, ниту Русите се грижат за Украинците ниту Американците, така да тука едноставно, нема правда, едноставно така функционира политиката сега а и цело време.

Имаш уште живи сведоци во Украина за гладоморот или холодоморот, а ти тука велиш за лицемерието на Западот? Барем за Украина немој да браниш неодбранливо, има живи сведоци што ќе ти посведочат за тортурата на Сталин врз Украина, и какво е општо мислењето во Русија за Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.840
Поени од реакции
17.889
А што правиме со источното лицемерие? Што добро видела Украина од Русија, па да се пази од лицемерието на Западот? Нема лицемерие, има само интереси. САД има интерес од Украина, ја користи, Русија има интерес од Украина ќе ја напаѓа. Утре зависно од нивниот интерес, може да се сменат улогите, САД да напаѓа, Русија да брани, така да фер или не, секој си гледа да си ги направи своите намери успешни, ниту Русите се грижат за Украинците ниту Американците, така да тука едноставно, нема правда.

Имаш уште живи сведоци во Украина за гладоморот или холодоморот, а ти тука велиш за лицемерието на Западот? Барем за Украина немој да браниш неодбранливо, има живи сведоци што ќе ти посведочат за тортурата на Сталин врз Украина, и какво е општо мислењето во Русија за Украина.
Сталин е Грузиец не е Русин. Ако Украина страдала под Сталин, уште повеќе страдала и Русија. Ако некој изгубил од Советскиот период, тогаш највеќе изгубила Русија. Сум рекол многу пати, да го споредуваш Советскиот Сојуз со денешна Русија е многу подалеку одколку да ја споредуваш нацистичка Германија со денешна Германија. Тој „аргумент“ можеш да го фрлиш во вода.

Она за што можеме да расправаме е лицемерието на исток и на запад, сеедно. Кога ќе се најдеш во кожата на Украина, која граничи со Русија и чиј народ има секојдневна комуникација, бизнис-односи, роднински врски, значително население на Украинци во Русија и Руси во Украина. Слична култура, сличен јазик. И некој дојде од иљадници километри и реши да инсталира режим сосема непријателски, тоа сигурно го прави дека гледа материјал за топовско месо, што всушност и се гледа. Па сега измери го лицемерието.... за денешна Русија, Украинците никад не биде топовско месо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom