Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Што е она Будапештас? Ова е сигурно некоја мапа од измислен свет на Мартин или Толкин.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ако случајно се закачат, има спремна нуклеарка за нас откако станавме членка на нато. Теоретски прво би го јаделе државите сателити без нуклеарки :)
Теоретски, сите ќе го јадеме, биле не биле у нато. Така да тие оружја се за прокси војни, не за директен судир.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SNM
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
...има време ќе научите,
Добро, не приметуваш дека сите на темата се дупат со тебе, и дека си јавен мајтап? Не ти текнува дека правиш нешто погрешно и дека треба да престанеш да го правиш тоа? Најпријателски ти велам, зошто се бламираш вака?

Можно е до толку да си изгубена?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Теоретски, сите ќе го јадеме, биле не биле у нато. Така да тие оружја се за прокси војни, не за директен судир.
Јас викам ако дојде до употреба на нуклеарно оружје, Русија ќе мава на држави со проамерички режими, а САД на држави со проруски режими :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
1643064636708.png

Гледаш самиот линк што ми го прати кажува дека не постои. Fictional значи дека е од фикција, измислена е.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Добро еве хипотетички, земат русите тие супероничните и опнат еден носач на авиони. Што мислиш дека ќе се случи после?
Па би требало да значи дека нема да можат да им се приближат на 1000 километри. А какви последици би имало после тоа. Ништо чудно да се тепаат со нуклеарки ама на туѓи територии. Ми делува дека ако и би се десила некоја голема војна, сугурно нема да биде на териториите на САД, Русија и Кина, туку би го јаделе ваквите ко нас на Балкан, државите на блиски исток, евентуално Африка.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Добро, не приметуваш дека сите на темата се дупат со тебе, и дека си јавен мајтап? Не ти текнува дека правиш нешто погрешно и дека треба да престанеш да го правиш тоа? Најпријателски ти велам, зошто се бламираш вака?
Можно е до толку да си изгубена?
...ме дупат неписмени кои сами се бламираат, конкретно за Словакија, не чуле, не виделе,
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
...ме дупат неписмени кои сами се бламираат, конкретно за Словакија, не чуле, не виделе,
Те дупат затоа што на македонски Словакија се вели Словачка. Можно е ова да не го сфати?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.017
Поени од реакции
11.205
Бре која паника се сее низ медиумите. Како утре војна да има букирано Русија и Нато.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Мислам дека Русија притиска за мирно решавање на проблемот со Донетцк и Луганс, односно бараат федерација. Тоа им е минимумот, со тоа ќе си обезбедат долгорочно влијание во Украина и ќе излезат како заштитници на русите таму, а и ќе го затворат конфликтот кој им прави економска штета. Знаат дека не можат да го изведат истото ко Крим, ниту па тие региони ќе функционираат како независни.

Од друга страна па за Украинците тоа значи дека ќе се failed state, и нормално е да пробаат да си го решат тоа воено. Веројатно и западниве земји ги убедуваат да го решат на тој начин, и да ја заглават Русија во гомна уште толку.

Другиве теории како тоа Русија се спрема да ја заземе Украина ради територија, или ќе терале да се спојат со Крим, ми се баба рога приказни.
Тоа е и целата идеја затоа и сеа притискаат да се дојде до политичко решение. Прво преку тие двата региони да направат Босна/Либан/Рамковна Македонија од Украина, федерација кај што од рускиот политички став ќе зависат клучни работи за тоа како ќе се движи Украина и гаранции дека нема да ги зачленуваат во нато.

Е сеа, претпоставувам дека поради некои разузнавачки информации, стратешки одлуки и воено-политички процени, Русиве сметаат дека сега е вистинскиот момент да се затвори ова прашање пред да биде предоцна и затоа притискаат и со воена опција. Мислам дека ова им е изнудена одлука поради околностите и идниот тек на настани. Тоа е затоа што за 5 години од денес ако Украина продолжи да добива обуки и пари и оружје од Западот, прозорот за руска воена интервенција во Украина пополека ќе се затвора и таа ќе стане многу по крвава и по скапа работа. Тогаш украинците може ќе се окуражат и воено ќе интервенираат во Донецк и Луганск а ако Русите возвратат воено тоа ќе биде многу поскапо од што би било на пример денес.

Во овој момент Украинците мислам дека не сакаат на никој начин да им дадат casus belli на Русија и страв им е да прднат накај Донецк.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.607
Поени од реакции
26.115
Ајде јамајка, тоа били конвенционална војна. Можеш да замислиш сценарио во кое Русија им ги кине носачите на Американците со суперсонични ракети и ние не јадеме нуклеарен прав после тоа?
Па не можам, ама не можам исто да замислам сценарио како САД воено ја брани Украина од Русија.
Автоматски споено мислење:

Тоа е и целата идеја затоа и сеа притискаат да се дојде до политичко решение. Прво преку тие двата региони да направат Босна/Либан/Рамковна Македонија од Украина, федерација кај што од рускиот политички став ќе зависат клучни работи за тоа како ќе се движи Украина и гаранции дека нема да ги зачленуваат во нато.

Е сеа, претпоставувам дека поради некои разузнавачки информации, стратешки одлуки и воено-политички процени, Русиве сметаат дека сега е вистинскиот момент да се затвори ова прашање пред да биде предоцна и затоа притискаат и со воена опција. Мислам дека ова им е изнудена одлука поради околностите и идниот тек на настани. Тоа е затоа што за 5 години од денес ако Украина продолжи да добива обуки и пари и оружје од Западот, прозорот за руска воена интервенција во Украина пополека ќе се затвора и таа ќе стане многу по крвава и по скапа работа. Тогаш украинците може ќе се окуражат и воено ќе интервенираат во Донецк и Луганск а ако Русите возвратат воено тоа ќе биде многу поскапо од што би било на пример денес.

Во овој момент Украинците мислам дека не сакаат на никој начин да им дадат casus belli на Русија и страв им е да прднат накај Донецк.
Доњецк, Луганск и Крим се доволни гаранции дека Украина нема да се зачлени во НАТО. И тоа ќе биде така се додека Русија стои позади овие 3 територии. Никој нема да има сила да ги завземе, поготово Крим.

Ништо не направи Русија поинаку од претходните 8 години, за да токму сега има индикации дека сака да нападне. Тоа е западна мантра, друго ништо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Те дупат затоа што на македонски Словакија се вели Словачка. Можно е ова да не го сфати?
...не може да ги правдаш со тоа што мене ќе ме вреѓаш, првпат чуле, јебига се изјасниле, а Беч и Виена може нели, познато било,
нашиве се спремаат да помогнат
исто како што пишав за можна мобилизација за НАТО потреби, па сум измислувала,
бижонс откако не увери дека короната не постои, сега ќе не увери дека романија и бугарија се мобилизираат за трета светска војна.
а сега сами линкови закачувате вие неколку членови што не ме оставате да пишувам,
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
...не може да ги правдаш со тоа што мене ќе ме вреѓаш, првпат чуле, јебига се изјасниле, а Беч и Виена може нели, познато било,


исто како што пишав за можна мобилизација за НАТО потреби, па сум измислувала, а сега сами линкови закачувате вие неколку членови што не ме оставате да пишувам
Мајко мила. Мајкооооооо. Не постои мобилизација во Романија, не знам како да ти објаснам. Во линкот кој го испрати пишува за зголемена активност на романската војска, што е потполно нормално затоа што Романија граничи со Украина. Во линкот кој го испрати НЕ СЕ СПОМНУВА ВООПШТО НИКАКВА МОБИЛИЗАЦИЈА по наредба на НАТО.

Не е нормално ова, чесен збор. Не можеш да кажеш дека си прочитала за мобилизација по наредба на НАТО и потоа да испратиш како доказ линк во КОЈ ТОА НЕ СЕ СПОМНУВА.

Ти си феномен, чесен збор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom