Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.698
Поени од реакции
8.687


How rational are human beings & how susceptible are we to propaganda?
- In Georgia we know the overwhelming majority of the democratically elected government support the NGO transparency law (83 in favour vs 23 against).
- Yet, the media shows some pictures of protests and we are ready to redefine democracy as the rule of a loud Western-backed minority to support intimidations, sanctions and a coup.
- The Georgian government expresses concerns about US efforts to topple the government to use their country as a second front against Russia.
- Yet, the political-media elites sell it as a choice between "democracy" and a "Russian law", and we believe we are on the virtuous side in a struggle between good and evil.
- The same was done to Ukraine in 2014. Our governments and our "NGOs" backed an unconstitutional coup against a democratically elected government and the coup was only supported by a minority of Ukrainians.
- Yet, it was sold to us as "pro-Ukrainian" and a "democratic revolution" so we supported it without any critical debate.
- But we are told propaganda only happens in the countries we are taught to hate.
Исти фори секаде користат и нас не ебаа на тој начин.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.179
Поени од реакции
39.891
Му се заканувале на некој од грузијците овие дека ќе заврши како Фицо. Штом веќе удираат вака на директни обрачуни, се гледа колку се очајни да држат терен.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.698
Поени од реакции
8.687
Му се заканувале на некој од грузијците овие дека ќе заврши како Фицо. Штом веќе удираат вака на директни обрачуни, се гледа колку се очајни да држат терен.
И таа нивна мека моќ не е така мека....знаеме кај нас што се случи Смилковци 2012 па Куманово 2015 и т.н.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.179
Поени од реакции
11.619
Му се заканувале на некој од грузијците овие дека ќе заврши како Фицо. Штом веќе удираат вака на директни обрачуни, се гледа колку се очајни да држат терен.
Ама ти незнаеш како функцинирал Западот :ROFLMAO: Снки ние во Африка живееме и незнаеме европскиве продавачи на магла како се понашаат во Мк.
Автоматски споено мислење:

Балтичкиве земји и Полска немале да чекаат Русија направи стратешка предност на Украина па ќе пуштеле свои трупи за да спречат Русиве да им дошле на граници.

Ајбе овие скроз отидени биле. Па сите се граничат со Русија копнено.
Незнаат више што да искењаат.

Која сличност и тие и овие дежурниве угурсуси на форумов.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Никакви глобални промени немаше да има доколку Русија не ги поразеше САД во Сирија и сега да е на праг на победа во Украина.
Ќе останеше западот да доминира и сите ќе климаа со главите кога ќе решеа да бомбардираат држави во името на демократијата.

Во СССР корења јадеа па пак беа Топ 2 највлијателни држави во светот заради воената сила.

Не викам дека е тоа во ред, шо фајде има просечен советски граѓанин ако Сталин е страв и трепет и надвор и дома, а некој шо ти ја знам во Чиле живее подобар и побогат живот од него.
Ама подфорумот е за (гео)политика и не ја гледам поентата да се споредува руска и австралиска плата кога Русија е Топ 3 највлијателни земји во светот, а Австралија слуша наредби од Лондон.

Влијанието на САД/западот после 24 февруари 2022 е драстично намалено во светот, а на Русија зголемено. Затоа не сфаќам како некој може да каже дека ова е прокси војна во која западот ништо не губи.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.889
Поени од реакции
3.293
Никакви глобални промени немаше да има доколку Русија не ги поразеше САД во Сирија и сега да е на праг на победа во Украина.
Ќе останеше западот да доминира и сите ќе климаа со главите кога ќе решеа да бомбардираат држави во името на демократијата.

Во СССР корења јадеа па пак беа Топ 2 највлијателни држави во светот заради воената сила.

Не викам дека е тоа во ред, шо фајде има просечен советски граѓанин ако Сталин е страв и трепет и надвор и дома, а некој шо ти ја знам во Чиле живее подобар и побогат живот од него.
Ама подфорумот е за (гео)политика и не ја гледам поентата да се споредува руска и австралиска плата кога Русија е Топ 3 највлијателни земји во светот, а Австралија слуша наредби од Лондон.

Влијанието на САД/западот после 24 февруари 2022 е драстично намалено во светот, а на Русија зголемено. Затоа не сфаќам како некој може да каже дека ова е прокси војна во која западот ништо не губи.
Не гледам по кличиња дека просат русите низ Москва, Ст. Петерзбург, Екатеринбург, па дури и во Махачкала и Грозни ... Отвори видеа во Филаделфија или Чикако да видиш како улиците се полни со зомбиња, наркомани и ку*ви..
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
409
Поени од реакции
585
Им ја лапнаа автомобилска индустрија додека трепнеш, а во оваа индустрија имаат милиони вработени по Германија и САД, па ќе видиме како ќе се одвиваат работите за 2-3 години од сега. ЕУ можеби ќе држи фронт со измислени закони, ама е прашање на време кога ќе им ги заобиколат и нив.

Го гледам Илон пробува да остане компетитивен, ама па од друга страна уште повеќе ги нервира луѓето. Додека да дојде ред да ги продаваат, нема да вредат ништо, а ги платија премиум. Со Роудстерот излага уште еден куп луѓе, требаше да им го достави во 2022, уште нема ни пипнато. Требаше да се автономни, ништо и од автономијата. Нели западната технологија беше супериорна, истовремено низ Кина имаат веќе такси компании без возачи.
Aussie Tesla EV owners' 'nightmare' as prices for their brand new vehicles suddenly crash

Македонија не треба ни да се спомнува во иста реченица со индустрија, поочајна земја здравје, во главата народот ти е уште заглавен во 1970та.
Да си жив и здрав за муабетот, вистината е таа кој сака нека верува кој не нека пропаѓа..
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.179
Поени од реакции
11.619
Еве ако сакаш и поглобални примери, индустријата во која работам во САД 2023 е во стагнација, 2024 се проектира пад од 5%. Значи зборам индустрија која е во раст најмалку последните 40 години (до 2022).
Што разбираш ти :D
Автоматски споено мислење:

@Harald

Брату Путин се спремал островите на Шведска да ги анексирал.
Дај ако си спремен за Руска зима да те врзам овде во Москва.
500.000 рубљи ко од шала ќе земаш.
Ни треба такви луѓе како тебе :LOL:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.785
Нешто не сум на ќеф, да не кажам уплашен, но доста загрижен.
Еден важна компонента за детантот беше нуклеарен баланс и предопределен резултат, ќе се уништи се и нема да има победник.
Важна компонента се радарните комплекси за рано предупредување, видат потврдат од неколку места и нанесат контра удар, без да чекаат да експлодираат нуклеарните бомби на своја територија.
Мислев дека нема да идат толку далеку сатанистиве, но можело, НАТО преку своето прокси нападна 2 такви комплекса на 500 и 1800 км од Украина Армавирска РЛС и Оренбурска РЛС


Првата е доста оштетена.
Лош знак е тоа што после нападите, на самитот на НАТО дозволија Украина по своја проценка да избира цели на руска територија.
Незнам што мислат, што планираат,но не се на добро стварите,
да речеме удрат први ја уништат Русија, Русија не одговори целосно со целиот потенцијал, малку радијација и запад победи.
Не ми изгледа ова можно,и 10% да истрелаат се доволни да се уништи САД, Европа. А од друга страна упорно идат натака, уште пред 10 години што ги инсталираа НАТО радари и ПВО во западна источна Европа, демек за заштита од Иран или Северна Кореја.
Зборот ми е дека систематски работат и врз тоа сценарио не од сега а отсекогаш. Сосема реално работат, тие приватни бункери во нов зеланд не се случајни.
Путин е многу најасно со стварите, како доктор по џудо ќе видиме кај ќе удри.
Последното што обеќаа е дека ќе удрат по тој што ги доставува ракетите, имаше предвид за Лондон.
Нека да стане, па да видиме дали НАТО ќе активира пети член.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom