Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Неизводливо е…
Ако решат западна Украина да ја прават но-флај зона, толку е! Гејм овер за Русија!

Та сигурно нема да идат во Работине или Водјане да се пробаат.
А и реално, многу повеќе авиони и генерално подобра авијација имаат западниве…
(Замисли укрите со миг29 што ги криеја по селата, па пак колку беа опасни)

Треба уште од старт да им ја избијат таа идеа од глава! Брзо, ефикасно, решително!
Автоматски споено мислење:

Инаку ова сценарио ме потсеќа на Кримската Војна од 1860 некоја..
Не е баш нешто ново или невиџено..
Па до сега од прилика со С300 се бранеа, има уште две генерации ПВО, кое Русија само срамежливо еднаш го искористи ми се чини. Ако Украинците кои се бранеа со С300, па Русите не можеа да им се приближат, мислиш дека Со С400 и С500 западните авиони нешто многу ќе се приближат? Ајде баш ме интересира да пробаат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Па до сега од прилика со С300 се бранеа, има уште две генерации ПВО, кое Русија само срамежливо еднаш го искористи ми се чини. Ако Украинците кои се бранеа со С300, па Русите не можеа да им се приближат, мислиш дека Со С400 и С500 западните авиони нешто многу ќе се приближат? Ајде баш ме интересира да пробаат.
Абе така е…
Ама ти ја гледаш само малата слика, ие фронтот.
Целта на СВО е денацификација на цела Украина, и ред други работи… (обезбедување сфера на влијание)

Ако НАТО влезе во западниот дел, автоматски тој станува недостапен за русите… а укрите добиваат ветар у леџа!
И досега русите не маваа накај Лвов, ептен чат-пат само кога ќе добиеја дојава.
Ако овие се истоварат таму.. пиши крст!
Немаат толку ракети со толкав дострел, а натовци ќе довлечкаат еден тон пво.
Па авиони, па дронови, па авакси…

Не смеат ни во сон да си го дозволат тоа русите!
Автоматски споено мислење:

Еден кинжал по грешка во француската амбасада во Киев, добра порака би било како за почеток!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Кај е Лукашенко бе, да не му е лошо на чоеко, оддамна не се има појавено? :smirce:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Абе така е…
Ама ти ја гледаш само малата слика, ие фронтот.
Целта на СВО е денацификација на цела Украина, и ред други работи… (обезбедување сфера на влијание)

Ако НАТО влезе во западниот дел, автоматски тој станува недостапен за русите… а укрите добиваат ветар у леџа!
И досега русите не маваа накај Лвов, ептен чат-пат само кога ќе добиеја дојава.
Ако овие се истоварат таму.. пиши крст!
Немаат толку ракети со толкав дострел, а натовци ќе довлечкаат еден тон пво.
Па авиони, па дронови, па авакси…

Не смеат ни во сон да си го дозволат тоа русите!
Автоматски споено мислење:

Еден кинжал по грешка во француската амбасада во Киев, добра порака би било како за почеток!
Зошто би ги сопрело тоа Русите да напредуваат? Мислиш дека ако влезе Франција во Украина, Русите ќе престанат да напаѓаат? Ќе ги предупредат ден-два-три, и ќе почнат со толчење, уште појако него ли сега што прават. И мислиш пво-то ќе ги спречи нешто? И сега им праќаат ПВО, па Русите не ги гледам спречени.

Зошто би се двоумеле Русите да го направат тоа? Која би била причината ?
Автоматски споено мислење:

Кај е Лукашенко бе, да не му е лошо на чоеко, оддамна не се има појавено? :smirce:
Нема што да каже, све му е погодено.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Нема што да каже, све му е погодено.
Викаше последен мандат му е овој...Сега еве го пак ќе се кандидирал во 2025 година..Само кој ќе ги број гласојте таму е прашањето за милион долари :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Викаше последен мандат му е овој...Сега еве го пак ќе се кандидирал во 2025 година..Само кој ќе ги број гласојте таму е прашањето за милион долари :)
Нема да има потреба ни да му ги бројат. Општо расположението се гледа кај народот. Не верувам да постои некој политичар на власт во западна Европа со толкав голем рејтинг.
Автоматски споено мислење:

Инаку ова сценарио ме потсеќа на Кримската Војна од 1860 некоја..
Не е баш нешто ново или невиџено..
Што зборуваш, тогаш 3 империи се бореа против Русија. Отоманците, Британците и Французите и тоа Французите и Британците во својот пик. Сега ја имаме Франција, која ги уценува Арапите да им ги вратат продадените оружја, затоа што нема да им продавале муниција за нив.

Туку викаат дека Украинците подготвувале некаква акција која ќе ја прикажеле како ПР успех. Ајде да видиме што ќе се деси.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Нема да има потреба ни да му ги бројат. Општо расположението се гледа кај народот. Не верувам да постои некој политичар на власт во западна Европа со толкав голем рејтинг.
Да да, едино поголем од него на светско ниво е братот Ким Јонг..
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Не, само Путин е поголем од него. Ким Јонг и да има незадоволни, не ги знаеме.
А дека кај чичко Путин дека ги знаеме, пак џабе е...Архангелот на смртта ги зема порано...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
А дека кај чичко Путин дека ги знаеме, пак џабе е...Архангелот на смртта ги зема порано...
Важно ги знаеме и важно знаеме дека не се многу и дека имаат среќа што полиција ги прибира кога ќе се соберат 2-3 да протестираат. Да е до народот ќе ги личнуваат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.220
Поени од реакции
16.737
Kosovo e drzava podobra od tvojata i mojata drzava, korupcijata e najmalla vo sporedba od albanija srbia makedonia i crna gora.. Policijata e 100 e sto posto podobra od mojata i tvojata.. i infrastukturata e daleku od nashata, iako e slobodna drzava od 2000 godina.
Druzhe zhivej vo reallnost, Rusija nema nikogash da ima vlianje vo Evropa.
Od sto se dobri nemaat kade da se lecat, pa doagaat tuka kaj kaurskite doktori, koi dosle od pozadi Karpatite, i pak se plafon za nebeskata ilirska civilizacija koja iako e tuka uste pred formiranje na Zemjata sepak se na nivo na pleme vo Afrika i se imaat skarano so knigata.

Barem kazi fala zasto ke ispocrkate kako sturci ako ne vi se kaurite. ( se zaebavam normalno, kaurite treba da se ubivaat )
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.366
...одговорите биле како мало претепано дете "САД не тепаше па сега ние сме за Русија" помножено по 10.
Досега те тепаа, ама отсега ќе те галат - само ако ти убаво ги замолиш.
Сакав и аналогија со копулирање да направам, ама ај да не бидам некултурен. :unsure:

Или пошто ги обвинуваш другите дека не давале агументи зошто САД се „добри партнери“ на Македонија... Можеш ли ти можеш да објасниш на кој начин „партнерството“ е полезно за Македонија. Што тоа конкретно полезно добиваш од „партнерски“ однос каде те држат под заложништво со УЧК како нивни сатрапи, и општо 24/7 те онадат како евтина кypва?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.770
Поени од реакции
21.843
ја имаше таа трудната женска каде се појавува на разни места низ Мариопул?
Интересна приказна беше тоа, западните медиуми неуморно ја претставуваа како маченик на украинската праведна кауза за да сега е игнорирана и заборавена од нив кога се изјасни дека е лојален поддржувач на Претседателот Владимир Владимирович.


 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.428
Интересна приказна беше тоа, западните медиуми неуморно ја претставуваа како маченик на украинската праведна кауза за да сега е игнорирана и заборавена од нив кога се изјасни дека е лојален поддржувач на Претседателот Владимир Владимирович.


на секое можно место кога русите го бомбардираа таа искачаше. Тоа беше као некој воен филм со сценарио све осмислено у Мариопул што се дешаваше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom