Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    624
Член од
3 септември 2010
Мислења
4.918
Поени од реакции
6.605
Член од
9 октомври 2022
Мислења
835
Поени од реакции
1.227
Добро бе грам срам да се немало. Ни збор за Дон-Дон да се напише на толку свршавање на чеченските тиктокери.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.639
Поени од реакции
9.694
Член од
28 август 2013
Мислења
3.506
Поени од реакции
9.860
https://kanal5.com.mk/ukraina-ja-probi-ruskata-odbrana-kaj-bahmut-unishteni-se-najvazhnite-ruski-edinici-video/a601106

Е јебига го нема чичо Јожо да се бори,туку сиротињата селска од провинцијална Русија со три дена обука пратена да гине за болни империјалистички идеали.
Стрико, некои викаат дека си го сменил полот заради солидарност со колективниот запад. Вистина е?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.924
Поени од реакции
7.296
Најпаметен си мајке ми. Најневидлив такоѓе, ко амерички носач на авиони си невидлив.

Не вадиш никаков став, не тврдиш ништо, скраја да е, исклучиво јадеш гомна за сите без да изнесеш свој став. Кај нас у Велес таквите ги викаат "паметно пиченце" или "пичка под кошула". Не знам кај Вас како ги викаат.

Па уште и Јамајка го цитирал ѓоамити него му се обраќа. Јамајка е за тебе поим за соговорник, спротивставени ставови или не, држи дискусија и почит према соговорникот.
Ти генерале шо муабет држиш? Шо ставови изнесе ти? Лит сарказам и лажно чувство на надмоќност?

Кои се твоите ставови пиле? М? Што имаш ти на темата да кажеш?
Абе и однародените во една држава порано ги стрелаа јавно, камо нешто друго па ете гледаш ти здрав, прав, читав си, ништо не ти фали. Си служел таму на некоја армија во некоја држава (сега истата нажалост не постои, северни сме), си тераш сега тертип на шо и да си тераш приватно (не тоа предмет на расправа) ама на форум застапуваш ставови на некој кој матер му еба (нормално заради интерес) на редум држави во светот.
Секако под прикриената неутралност.
Дај барем не го дрви, речи пристрасен сум и ова е моето навивачко мислење.

Друга работа, кога некој не ти оди по волтите со тоа што ќе изјавиш дека истиот некој јаде гомна за сите, не значи дека кажуваш апсолутна виситна туку дека испаѓаш апсолутно глупав во невистината.

Е сега пиле, кога ќе се тригерниш вака, пцуеш, викаш навредуваш... еве пошто не сум како тебе пиче под кошуче те повикувам да си го викниш Златкевичиус и да си го пингаш во пост за да ти го види правото лице. Кога не ти одат по волтите одма со навреди, толку ти е.
За разлика од тебе и слични на тебе јас не пријавувам мислења, ниту пак се правам лажно скромен ама тебе можат според постот да те видат лика и прилика на што си.

Од друга страна, те пингав намерно во постот за да не испаѓаш со падавичарење дека не сум те цитирал и слично, пинг имаш за да видиш дека ставот кој го изнесе ти е смешен, особено повеќе што си придаваш на значение на темава *(заради службата во арм) дека кој знае колку ти се познавањата.
Ти се ама во пристрасноста на пишувањето до толку ослепуваш што квалитетно знаеш да закачиш некоја зелена само за да испадниш во право во некоја дискусија.

Тропај и понатаму, мене не ми смета, само вака кога ќе се тригерниш си го покажуваш правото лице.

ИЛУЗИЈА е дека морнарица не може да го јаде стапот, особено беше глупаво што ТИ голем познавачу на нештата тврдеше дека:

Русите да ја знаат точната координата, додека стаса некој си Кинжал, тој веќе нема да е таму. Плус не плови во права линија туку има патерн на движење. Плус има едно чудо копно да прелета додека стаса до Јадран, плус има радари во Констанца, Авиано, Рамштајн, Бондстил, Инџирлик, Талин, цела завеса на многу моќни радари.
ЧИНИШ ЌЕ ГО ЛАНСИРААТ Кинжалот од Северниот пол.
Е тоа правиш цело време, покрај поткованоста има да закчиш некоја зелена која сонце не ја грее, колку да испадниш во право и надмоќен во дискусијата.

ТОА отворено е напишано во цитатот на Јамајка од моја страна, така да лагите дека не ти е реплицирано (*пинган си, да си видиш сам) и дека не е изнесен став туку навреди, ти се само лаги.

Јамајка ти одговори кој е еден од начините да поебат морнарица, јас исто дадов свое мислење. Тоа што не ти се свиѓа некој да те спушти на земја е твој личен проблем.
Гледаме кон каде води, лични навреди, ништо повеќе од „експертот“.

п.с.
Минатиот пат кога ме повика да ми пишиш во приватна порака и кога пиша, коректно ти кажав приватно што ми смета во твојот дефокус од дискусија - што знаеш да го правиш во темата и селективно да одговараш на прашањата, со тоа се губи квалитет на дискусија.

Разликата е што тогаш ти давав шанса како на човек и дискутант, сега не мора да го добиваш истиот третман, особено што пиша ПП бидејќи очекуваше некое извинување?

За што? Затоа што ставовите кои ги застапуваш не се целисходни за државата (непостоечка сега) за која си дал заклетва, мене би ми било срам да сум на твое место. Не па уште да очекувам извинување од некој што на јавен форум ми спротиставил мислење за ставовите.
Ти како сакаш, голем си.

п.с.
Хегемонот вака или така владеел со светот, од неодамна е во слободен пад. До кога тој пад ќе трае и како ќе заврши игранката - живи били па видели.
Ние треба фала да му кажеме само што ни формирал држава, помогнал во истото, но толку. Не треба да коленичиме и да цицаме како условен рефлекс.

Јас барем не, повторно, ти како сакаш - голем си.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.639
Поени од реакции
9.694
Стрико, некои викаат дека си го сменил полот заради солидарност со колективниот запад. Вистина е?
Да бее. Сакаш да ме фатиш меѓу нозе да видиш?
Автоматски споено мислење:

Наводно руски дрон залетал во Бугарија.

Не е руски, ирански може или северџанско корејски..Они не се способни дрон од сопствено производство да направат.Тоа е ПРЕ софистицирана технологија за руски мозок.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.263
Поени од реакции
9.748

Според германскиот генерал мајор Кристијан Фреудинг. Конфликтот ќе трае уште најмалце 9 години.

As long as it takes.
И да го цитираме генералов мајоров. Во еден сегмент од видеото говори дека Русите стоеле зад нападот на Крематорск.

Иако беше проџвакан од сите можни агли, и се говореше дека е можно НАтОвци сами да се виновни.

Проблемот е што можеби беа Русите. Но тука е суштината што не се исклучуваат од тоа сценарио. За разлика од слепите куртони кои веднаш пресудуваат дека биле тие, и не сакаат малце пологички да подразмислат и за воља на вистината да речат добро можеби и НАТОвци може да го направат тоа.

И не е проблем само овој случај. Дозина се, што по автоматизам одма Русите се злите. Дебатирано беше веќе неколку пат како вршат напади Русите, и зошто избегнуваат сред бел ден да вршат напади.


Нејсе ликов мајор генерал. Секако знаење има, но со вакви наративи. Не е нешто веродостоен да говори.


Сума сумарум.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.595
Поени од реакции
31.933
Може си ме сфатил погрешно дека сум некој апологет на деменцијата и неговата компанија, па да расчистиме, рецесијата врска нема со демократите, и ФДР да беше вратен од мртвите пак ќе се случеше истото.

Чекај малце сега, Бајден, Камала и Пелоси прогресивни демократи се? Разликата помеѓу склеротичниот Бајден и неговата тајфа и МАГА идиотите е во тоа што Бајден ни се водеше на анти естаблишмент платформа, ни пак ветуваше дека ќе мени нешто, ни пак е некој популист.
Со негови зборови:
Biden to wealthy donors: "No one's standard of living will change"
Без разлика дали се либерали, умерени или прогресивни, демократите се „опулената“ струја таму (бањатите).
Ако се сеќаваш ветуваше и дека ќе го дигне корпоративниот данок на 28%, ама слабо некако, ќе му се налутат тие што го спонзорираа.
Biden also said he would raise the corporate tax rate to 28%, which he said would raise an estimated $1.3 trillion over the next decade. The Trump tax cuts had shrunk corporate taxes to 21% from 35%.
Од тоа што ми се гледа мене само го турна цел свет во уште поголема криза, и со сегашните чекори на долг рок ќе имаат голема штета, особено ако успее БРИКС.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.565
Поени од реакции
4.193
Јас ти викам
Не вадиш никаков став, не тврдиш ништо, скраја да е, исклучиво јадеш гомна за сите без да изнесеш свој став.
А ти да докажеш дека сум во право волкав пост напиша да ме потврдиш
Абе и однародените во една држава порано ги стрелаа јавно, камо нешто друго па ете гледаш ти здрав, прав, читав си, ништо не ти фали. Си служел таму на некоја армија во некоја држава (сега истата нажалост не постои, северни сме), си тераш сега тертип на шо и да си тераш приватно (не тоа предмет на расправа) ама на форум застапуваш ставови на некој кој матер му еба (нормално заради интерес) на редум држави во светот.
Секако под прикриената неутралност.
Дај барем не го дрви, речи пристрасен сум и ова е моето навивачко мислење.

Друга работа, кога некој не ти оди по волтите со тоа што ќе изјавиш дека истиот некој јаде гомна за сите, не значи дека кажуваш апсолутна виситна туку дека испаѓаш апсолутно глупав во невистината.

Е сега пиле, кога ќе се тригерниш вака, пцуеш, викаш навредуваш... еве пошто не сум како тебе пиче под кошуче те повикувам да си го викниш Златкевичиус и да си го пингаш во пост за да ти го види правото лице. Кога не ти одат по волтите одма со навреди, толку ти е.
За разлика од тебе и слични на тебе јас не пријавувам мислења, ниту пак се правам лажно скромен ама тебе можат според постот да те видат лика и прилика на што си.

Од друга страна, те пингав намерно во постот за да не испаѓаш со падавичарење дека не сум те цитирал и слично, пинг имаш за да видиш дека ставот кој го изнесе ти е смешен, особено повеќе што си придаваш на значение на темава *(заради службата во арм) дека кој знае колку ти се познавањата.
Ти се ама во пристрасноста на пишувањето до толку ослепуваш што квалитетно знаеш да закачиш некоја зелена само за да испадниш во право во некоја дискусија.

Тропај и понатаму, мене не ми смета, само вака кога ќе се тригерниш си го покажуваш правото лице.

ИЛУЗИЈА е дека морнарица не може да го јаде стапот, особено беше глупаво што ТИ голем познавачу на нештата тврдеше дека:


ЧИНИШ ЌЕ ГО ЛАНСИРААТ Кинжалот од Северниот пол.
Е тоа правиш цело време, покрај поткованоста има да закчиш некоја зелена која сонце не ја грее, колку да испадниш во право и надмоќен во дискусијата.

ТОА отворено е напишано во цитатот на Јамајка од моја страна, така да лагите дека не ти е реплицирано (*пинган си, да си видиш сам) и дека не е изнесен став туку навреди, ти се само лаги.

Јамајка ти одговори кој е еден од начините да поебат морнарица, јас исто дадов свое мислење. Тоа што не ти се свиѓа некој да те спушти на земја е твој личен проблем.
Гледаме кон каде води, лични навреди, ништо повеќе од „експертот“.

п.с.
Минатиот пат кога ме повика да ми пишиш во приватна порака и кога пиша, коректно ти кажав приватно што ми смета во твојот дефокус од дискусија - што знаеш да го правиш во темата и селективно да одговараш на прашањата, со тоа се губи квалитет на дискусија.

Разликата е што тогаш ти давав шанса како на човек и дискутант, сега не мора да го добиваш истиот третман, особено што пиша ПП бидејќи очекуваше некое извинување?

За што? Затоа што ставовите кои ги застапуваш не се целисходни за државата (непостоечка сега) за која си дал заклетва, мене би ми било срам да сум на твое место. Не па уште да очекувам извинување од некој што на јавен форум ми спротиставил мислење за ставовите.
Ти како сакаш, голем си.

п.с.
Хегемонот вака или така владеел со светот, од неодамна е во слободен пад. До кога тој пад ќе трае и како ќе заврши игранката - живи били па видели.
Ние треба фала да му кажеме само што ни формирал држава, помогнал во истото, но толку. Не треба да коленичиме и да цицаме како условен рефлекс.

Јас барем не, повторно, ти како сакаш - голем си.
Леле беседиии, леле плачењеее.
Фала што ми го потврди мислењето
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.506
Поени од реакции
9.860
Да бее. Сакаш да ме фатиш меѓу нозе да видиш?
Стрико, гајле ти е. На тие години на некое младо да му го опнеш или да ти го опне ти у ќар си.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
623
Поени од реакции
1.368
Да бее. Сакаш да ме фатиш меѓу нозе да видиш?
Автоматски споено мислење:Не е руски, ирански може или северџанско корејски..Они не се способни дрон од сопствено производство да направат.Тоа е ПРЕ софистицирана технологија за руски мозок.
zatoa ti so tvojot prost makedonski mozok:

 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.924
Поени од реакции
7.296
Јас ти викам

А ти да докажеш дека сум во право волкав пост напиша да ме потврдиш

Леле беседиии, леле плачењеее.
Фала што ми го потврди мислењето
Шо бе шанкуре, толку?

Ој леле тој нежниот, дојде се изнапцу, кажа еден куп лаги, не одговори кога беше фатен во тесно и нормално според рецептот на шарената куртонијада зеде пак да дефокусира. Тоа е таа прозападна школа. Убаво те учеле али бадијала.

Ти викам јас, плукни се на военото знаење кое го користиш надмено (иако лупаш глупости како таа со Кинжалот и тоа епски глупости), ако истиот ти не си застанал пред огледало и не си рекол вујко Сем ми даде леб ама за векна леб изедов 10 стапа и уште толку ќе јадам.

Терај магарето.
Во Битола ваквите ко тебе ги викаме шанкуриња, а со шанкуриња не можиш на мочање да одиш - камо нормална дискусија да водиш.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.565
Поени од реакции
4.193
Шо бе шанкуре, толку?

Ој леле тој нежниот, дојде се изнапцу, кажа еден куп лаги, не одговори кога беше фатен во тесно и нормално според рецептот на шарената куртонијада зеде пак да дефокусира. Тоа е таа прозападна школа. Убаво те учеле али бадијала.

Ти викам јас, плукни се на военото знаење кое го користиш надмено (иако лупаш глупости како таа со Кинжалот и тоа епски глупости), ако истиот ти не си застанал пред огледало и не си рекол вујко Сем ми даде леб ама за векна леб изедов 10 стапа и уште толку ќе јадам.

Терај магарето.
Во Битола ваквите ко тебе ги викаме шанкуриња, а со шанкуриња не можиш на мочање да одиш - камо нормална дискусија да водиш.
Многу работи се појасни кога знам дека си кабадаја.
Биди ми поздравен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom