Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.860
Поени од реакции
41.054
Нему конкретно му смета Русија како појава. Сојот неможе да им го поднесе.
типичен северџан е, го прашав у другата тема зошто се пишува бугар сега а се дичи со НОБ и АСНОМ одма го снема.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
380
Поени од реакции
501
Што ќе ѝ се ресурси на таа помојка кога не е во состојба ни мобилен телефон а ни мопед да произведе?
Да пошто ти во Дебарца произведуваш мобилни тел. па демек си нешто супериорен над русите.
Ова се руски брендови не мобилни, не се потруди ни да провериш дали произведуваат или не. Не е Apple, но ги има и е добро што се свои на своето. Во Русија се произведува се, од мобилни тел. до вселенски станици.

Beeline
Explay
Gresso
Highscreen
Megafon
MTS
RoverPC
teXet
Sitronics
Yotaphone
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Што ќе ѝ се ресурси на таа помојка кога не е во состојба ни мобилен телефон а ни мопед да произведе?
Далеку од ова ама ајде да одиме по твојата логика.
Види тогаш ние како земја сме ептен полоши во вакви работи, а тука шампиони во бескорисност се партиските паразити и да не нагласувам кои потомци на одредени паразити од комунизмот пак се шампиони меѓу шампионите во тие партиски паразити. Велиш дека треба прво да се истребат тие остатоци на комуњарските паразити па потоа на овие ДУИ/ДПНЕ/СДС(поновите паразити) па накрај и ресто да не истребат?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.303
стварно мислиш дека фејк беше тоа што оборија еден авион и 5 хеликоптери? Јамајка ти дал од неговата трава сигурно.
A ti stvarno mislis deka Ruskata vojska nemase mokj da zapre konvoj od 5k vojnici so pikapi kamioni i dozvoli da dojdat na stotici km do Moskva ? Spored mene eden golem test za lojalnost na odredeni voeni lica i funkcioneri, 5-6 helikopteri se nisto vrednost vo sporedba so nelojalnost na nekoi lugje vo idni klucni momenti. Da ne bese fejk nemase denes Prigozin da seta slobodno niz Rusija, a uste pomalku da odi na sostanoci so stranski diplomati.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.111
Поени од реакции
36.273
Каков СССР друже, оваа Русија е православен феудализам и монархија на чело со тн цар т.е. диктатор и феудалци ко Чеченецот.
Автоматски споено мислење:



Што ќе ѝ се ресурси на таа помојка кога не е во состојба ни мобилен телефон а ни мопед да произведе?
Нели царот е болен од рак, сега ви е шансата да го вратите комунизмот.
Автоматски споено мислење:


Уште еден game changer woooooooooow. :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud:
Гарант е ова за да го разберат упатството за ф16ките :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
Oваа била главна во музејот за Голодогоморот. :unsure:

 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.861
Поени од реакции
9.042
За Африка ли ќе јадат гомна бе мртви им ебам :facepalm:
Они ја доведоа до оваа ситуација, од болести до братоубиства и глад. Па НАТО бомбардираше инфраструктура у Либија која е најголем проект од таков тип у цел свет https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Man-Made_River
Демократија...која смешка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.014
Поени од реакции
32.039
Братоубиствата ги усовршија од Југославија наваму.

Во меѓувреме во Украина од регрутација немаат раат ни на излет/скара ни во вукојебина некаде на река.

 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Вака од прилика функционираат државиве кога наци Русија ги има под диктат

Да е иронијата поголема, наци Русија 1993та година собори 3 авиони со патници и уби 136 патници, и покасно се создадоа нови сепартистички држави.

После им е чудно на русофилите зашо сите околни држави се спремни оружје да зимаат против наци Русија. :)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.550
Поени од реакции
12.448


Ја па мислев дека Русиве сакале преоговори, биле очајни за нив :icon_lol:
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.776
Поени од реакции
8.418
Зошто било неизбежен факт во тој историски период и веќе била на терен создадена од претходните режими. После првата светска војна ба територијата на Украина имало 3 Украински држави и четри регионални држави и една анархистичка "држава" . Плус и Полска извршиле инвазија во 1920.

Советскиот Сојуз во тој период кога се одлучувале тие работи 1919-24/5 не знаеле главата кај им е, и едноставно морале да прават некој компромиси кои на долг пат се покажале доста погубни. Поточно самото давање на државност на Украинците не би рекол дека е проблематично туку повеќе начинот на кој е дадено и со која идеја позади себеси.

Едноставно Украинците првин осознале што е Украина е од Германците и Австријците кога ја оформиле Украинската Држава/Хетманат во 1919. А Германците за свои цели тие граници ги ставиле до Волгоград на Исток, до Минск на Север и до Крим на Југ. Дека до таму им стигнале армиите. И за дел од Украинците тоа било идејата за што е Украина. Зошто што е Украина и што е Украинец е многу различна работа ако прашаш Украинец од Лвов, Украинец од Киев/Полтава или Украинец од Запорожје.

Еве што им презентирале Германците дека е Украина:
1690557369799.png

Најголемата грешка што ја направиле е што прифатиле трансфери на територии во старт за мир во куќа. После граѓанската војна во Русија, постоеле Донбас-Криворог Советска Република и Одеса Советска Република, и двете барале да бидат автономни региони на РСФСР или независни републики али биле одбиени зошто во истиот момент постоел Украинскиот Хетманат под Германците и ако им дале независност ризикувале да ја изгубат цела Украина.

Патем Доњетската и Луганската република се сметаат официјално за наследници на оваа Советска република и другар Артјом дека им е основоположник. Името Артемовск на Бахмут е од таму и еве ова им била територијата која ја држеле, мислам дека е интересно со оглед на сегашните случувања:

1690557987870.png

И оваа тактика на Украинците да бараат територии во замена за лојалност кога нашла на успех во старт, продолжила до самиот крај. За време на редефинирањето на границите и оформувањето на нови Советски Републики како дел од реформите под Уставот на Сталин, барале Ростов, Курск и Белгороад да им бидат префрлени. После поразот на Полска во 1939, барале да им бидат префрени сите територии на нив вклучително и Брест.

После смрта на Сталин, Хрушчов веднаш ја прекинал изградбата на мост преку Керч ( денешниот Кримски мост) и потоа го префрлил Крим на Украина поради "админситративни причини" дека не била територијата поврзана со РСФСР директно.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom