Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Има неколку работи. Една од нив е тоа што теренот не ми личи како погоден за оперативни зафати (за кои се способни) кои би имале цел да освојат територија, која може после понатаму да се експлоатира.

Реков веќе дека ако трупаат војска ради маскировка, или ако сакаат да се запукаат само, исто ми е. Целта и во двата случаја е да се врзе украинска војска од други места.
Секако дека главната цел е југоисточниот фронт, таму е една од примарните цели на војната.
Што се тиче блефот... Блефот е блеф, ама ако другиве им го блефираат блефот или со други зборови ако се укажат можности за повеќе... ..... ............
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Русија ја спореди со козоебачите? Бравос :pos: Најмоќната воена сила ја спореди со Афганистан.

До кај дојде работава :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
lol не е тоа аналогијата, прочитај уште еднаш
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.293
Поени од реакции
13.040
Русија ја спореди со козоебачите? Бравос :pos: Најмоќната воена сила ја спореди со Афганистан.

До кај дојде работава :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ти другар глуп си? Ај прочитај убаво.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Што има врска што не ја разбрал аналогијата.
Еј го игнорира поразот на САД од племенски заедници истовремено додека спинува за Русија дека спаднала на споредби со Авганистан. Као нема везе што на Америте им направија втор шупак (ова не е аналогија, метафора е, воена метафора)... Нема врска што на Америте им направија втор шупак во Авганистан, глејте како Русија ја споредуваат со Авганистан. :facepalm:
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
Незнам дали на Уса некој им се посра во двор. Шупакот им го отвориле бе, нема грешка :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.678
Поени од реакции
5.359
САД изгубија од обични козоебачи у Афганистан. Без никаква помош однадвор.
I ti mislis deka slucajno Talibanite ja prezedoa vlasta vo Afganistan i toa bez nikakov otpor, potocno so minorni lokalni sprotivstavuvanja? I ti mislis deka taka slucajno Amerikancite im go ostavija oruzjeto? Ako veruvas vo toa, togas blaze tebe....
Автоматски споено мислење:

Сме живееле во заблуда...3.000 страни на темава се испишаа, кавги, расправии, банови летаа, а тоа војната во Украина да не ти постоела на крајот....

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595
Русија ја спореди со козоебачите? Бравос :pos: Најмоќната воена сила ја спореди со Афганистан.

До кај дојде работава :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
nema sporedba... edni drzat 20% teritorija na drzava sto bese najopremena vo evropa za sudir so niv drugi ko picki izbegaa od kozoebaci i ostavija miljardi u oruzje i pari. smeski
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
nema sporedba... edni drzat 20% teritorija na drzava sto bese najopremena vo evropa za sudir so niv drugi ko picki izbegaa od kozoebaci i ostavija miljardi u oruzje i pari. smeski
Нема споредба точно. На едните им се серат во двор, за разлика од другите. На тие што им се серат во двор беа страв и трепет, па и уште се за некого :)

Смешки или плачки, милиарди или пички, тоа е разликата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595
Нема споредба точно. На едните им се серат во двор, за разлика од другите. На тие што им се серат во двор беа страв и трепет, па и уште се за некого :)

Смешки или плачки, милиарди или пички, тоа е разликата


Sent from my iPhone using Tapatalk
znam.... pred 20 godini u sred nyc kozoebaci im sjebaa oblakoderi. toa bese serenje u centar.

sega celo nato so se urkite moze da gi raketira donbas. strasno serenje u dvor im pravat. za 20 godini od sega vaka vo dvor da im serat i vo varsava i sofija.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
znam.... pred 20 godini u sred nyc kozoebaci im sjebaa oblakoderi. toa bese serenje u centar.

sega celo nato so se urkite moze da gi raketira donbas. strasno serenje u dvor im pravat. za 20 godini od sega vaka vo dvor da im serat i vo varsava i sofija.
Признавал ти или не, им се испосраа онака квалитетно во двор. Инаку споредбата ти е баш онака, во твој стил. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595
Признавал ти или не, им се испосраа онака квалитетно во двор. Инаку споредбата ти е баш онака, во твој стил. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
abe jas apsolutno priznavam deka donbas e rusija i deka serat sega tamu i ic nema da mi smeta za 20 god i u sofija i berlin taka da serat.

a za nyc i serenjeto tamu pred 20 god nemora ti voopsto da priznaes, ima sliki, snimki, dokumentarci.... plus gratis i pentagon im go renoviraa.... od toa pogolemo serenje tesko deka ke doziveeme jas i ti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom