Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.674
Не гледам како ова кореспондира со реалноста.
Ниту една од целите Русија која што ги постави во февруари ги нема постигнато. Сега копаат ровови и одбранбени линии кај Курск, Белгород, Запорожје и ДНР, ЛНР. Целата иницијатива ја има преземено Украина и Русија е во позиција на дефанзива.

Кога почна војната Украинците како попчиња се нацртаа на преговори во Белорусија, сега не може да ги намолат да седнат на иста маса и да разговараат со нив.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Ниту една од целите Русија која што ги постави во февруари ги нема постигнато. Сега копаат ровови и одбранбени линии кај Курск, Белгород, Запорожје и ДНР, ЛНР. Целата иницијатива ја има преземено Украина и Русија е во позиција на дефанзива.

Кога почна војната Украинците како попчиња се нацртаа на преговори во Белорусија, сега не може да ги намолат да седнат на иста маса и да разговараат со нив.
ti seriozo mislis deka ke ima nekogas pregovori? ke ima samo kapitulacija na ukraina, seedno dali sega za 2 god ili posle nekoja nuklearka... :facepalm:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.115
Поени од реакции
41.437
Ниту една од целите Русија која што ги постави во февруари ги нема постигнато. Сега копаат ровови и одбранбени линии кај Курск, Белгород, Запорожје и ДНР, ЛНР. Целата иницијатива ја има преземено Украина и Русија е во позиција на дефанзива.

Кога почна војната Украинците како попчиња се нацртаа на преговори во Белорусија, сега не може да ги намолат да седнат на иста маса и да разговараат со нив.
кога русите ги молеле украинците за преговори?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.879
ti seriozo mislis deka ke ima nekogas pregovori? ke ima samo kapitulacija na ukraina, seedno dali sega za 2 god ili posle nekoja nuklearka... :facepalm:
Не бе, губи Русија. Само 100к територија им држи, несподобни. Ти текиња сад авганистан кога го нападнаа? За три дена го освоија.
Автоматски споено мислење:

Што се тепаат на бар стрит и љокаат? Браво, тоа е исто како желбата на секој просечен словен да се дочепа до власт за да краде, алал вера како ги врза работите.

Постот ми е на ниво на самокритичност, али ако не си спремен да се соочиш со реалноста, нормално е да влечеш погрешни закључоци типа нацизам фашизам. А јебига, не научивме иљаду години, уште иљаду малце ќе ни бидаат. Секако тука се секогаш кривите англо-саксонци, јудео масони и слични бабароги за заплашување мали деца. Дали се пољаци, чеси, македонци, срби, украинци, руси, секогаш секогаш кај сите нас друг ќе биде крив, а ние ќе бидеме неизбрусениот дијамант.
Не не бива, дека сме словени. Пошто Словенскиот мајндсет е таков.

Чекај малце….. не, ова не ти е самокритика, ова ти е комплекс на нижа вредност, со нацистичка позадина.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.674
ti seriozo mislis deka ke ima nekogas pregovori? ke ima samo kapitulacija na ukraina, seedno dali sega za 2 god ili posle nekoja nuklearka... :facepalm:
Јас мислам дека Русија не смее да си дозволи ваква статус кво ситуација во Украина, ама опциите и се прилично лоши.
Автоматски споено мислење:

кога русите ги молеле украинците за преговори?
Ене ќе видиш руски новински агенции и блогери како известуваат со радост кога некој западњак ќе повика да се седне на маса и да се преговара. Не гледам дека Украинците се радуваат на такви повици.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Јас мислам дека Русија не смее да си дозволи ваква статус кво ситуација во Украина, ама опциите и се прилично лоши.
Site i se natrteni, moze da gi ebe kolku saka, trkaloto se svrte ama nikoj ne go gleda toa.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Шојгу и Лавров биле со Путин во Минск :pos:

Сега ако не го задоволат Лукашенко, никогаш нема :D

Пониско од ова уште да појдат кај Кадиров и вака да му да му го пушат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
ti seriozo mislis deka ke ima nekogas pregovori? ke ima samo kapitulacija na ukraina, seedno dali sega za 2 god ili posle nekoja nuklearka... :facepalm:
Русија отпочеток не ги кажува целите зашто сака да си остави простор за маневар за преговори.
Војната најверојатно ќе заврши со замрзнат конфликт, така да некакви преговори за прекин на огнот ќе има. Сега се борат за подобра позиција во преговорите. Премногу вложија и едните и другите за целосна капитулација.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Вие ли најдовте да зборувате за пушење драги мои дркачи? Па Зелениот каде стигне пуши за да има обраќање, нон-стоп кука за оружје, пари и ги дочекува сите лидери. :kuracc:
Апсолутно, прави се што треба, за да победи.

Но, интересно е дека Путин е сега во таква улога. Што е уште поинтересно, Зеленски кај Бајден, Путин пуши кај Лукашенко :pos:
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Реалноста е таа, можеш да лаеш до утре со етикети, тоа ти останува само.
Повеќе би рекол дека проблемот е во т.н. 'православие' не сакам да вреѓам никого но кој ги читал Светите Книги знае колку изветоперена и паганска религија е тоа. Земи ги пример и држави ко Романија, Грција или Грузија сите се која од која вукојебини.

Би разбрал да бидеш 'православен' или муслиман па и католик пред 200-300години кога 99% од населението биле неписмени селани и слепо следеле наредби, но со сите информации кои човек ги има денес тоа изгледа многу ниско.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да баш тие 70 илјади војници на Белорусија и фалат.
Pa 70k vojnici i ne se baš mala šala i toa kako tie Beloruski vojnici i se potrebni na Rusija vo vojnava, vo momentov. Ok i neznam dali se baš 70k no eve neka bidat i 40-50k sepak i toa e solidna brojka.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.143
Поени од реакции
12.894
Ок де, што религија си?
албанец што мисли дека не е провиден ко бел ден.
Албанци,лгбт,татари и по некој залутан северџан е екипава што е про украинска.
Све мој до моега.

пс.Тенџерето е ван конкуренција,права специјалка.
Ејјјј јако е ова што ш*птари автоматски ми го мења у албанци форумов.
100 X Facepalm!!!!
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Русија отпочеток не ги кажува целите зашто сака да си остави простор за маневар за преговори.
Војната најверојатно ќе заврши со замрзнат конфликт, така да некакви преговори за прекин на огнот ќе има. Сега се борат за подобра позиција во преговорите. Премногу вложија и едните и другите за целосна капитулација.
Celite na Rusija gi znaeme od zapadnite medii i think tankovi, sankir Kremlin gi brifiral pa oni zhaat.
Edinstveno shto Rusija postavi kako uslov beshe povlekuvanje na NATO vo granicite od 1991.
Posle intervjuto na Merkel za Minsk pregovorite, teshko deka Rusija ke pregovara za nekoj prekin na ognot, da im dade vreme da se priberat. Ke gi tolchi nate nane.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.860
Поени од реакции
2.730
албанец што мисли дека не е провиден ко бел ден.
Албанци,лгбт,татари и по некој залутан северџан е екипава што е про украинска.
Све мој до моега.

пс.Тенџерето е ван конкуренција,права специјалка.
Ејјјј јако е ова што ш*птари автоматски ми го мења у албанци форумов.
100 X Facepalm!!!!
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
А, добро. Пошто никад од кога сум член на форумов не сум влегол у дискусија за религија, нити навредил нити бранел, ама ова ептен подмолно и удбашки влезе со "Повеќе би рекол дека проблемот е во т.н. 'православие' не сакам да вреѓам никого но кој ги читал Светите Книги знае колку изветоперена и паганска религија е тоа. "

Као, ако планираш и сакаш да навредиш некого речеш "без навреда" не се важи ко навреда. Затоа ме интересираше шо религија е, ама изглеа ниедна вера е и ко човек и по религиско убедување затоа не враќа.

Ако го читаш ова Дебарца, те молам извади ми дел од религијата во која што припаѓаш и извади ми како истата ги третира неистомислениците и оние кои што не се припадници на истата. Не те тагнувам пошо не враќаш секако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom