Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.643
Поени од реакции
12.573

И сега вака, веројатно за возможнистите Русиве да имаат локации од овие болници се доста солидни. Според некоја си западна логика, дека Русиве јадат живи деца за ручек.
Што ги спречува да го сторат тоа? Имаат снемано Калибри или?
Зависи што сакаш да копираш, ако е да речеме воена индустрија, ракетна технологија и сл. па да тешко се копира, ама кога станува нешто за широка потрошувачка, лесно е.

Еве кажи ни нешто од твојот дом што не би можеле да го произведат русите, за Кина не правам муабет оти сигурно 80% од работите ти се Маде од Кина.

Мароко е во другиот табор одкако американците се исптоварија во ВСВ.

Поголемиот дел биле руси, украинците се бореле за Хитлер, Белорусија со Украина до 43та биле окупирани од Германија, овие централно азиските ССР биле со премалку население (подоцна се котат како глувци) слично и кавкаските, така да единствената држава во СССР која имала огромен достапен регрутен потенцијал е РСФСР, по ослободувањето на Украина и Белорусија сигурно имало и од таму, ама костурот на воената машинерија се русите.

Да многумина прават грешка што СССР ја поистовестуваат со Русија, баш поради тоа мнозинско население, па така полесно им е да кажат Русија го освоила Берлин.

Па не е баш така до пред некое време немаа директа цефкеста конекција со Кина, сега имаат по отворањето на гасоводот сила на Сибир, Незнам баш за колку го продавале претходно ЛНГ-то русите, ама не е ни важно оти немаа доволни количини за продажба, преку гасводите продаваа 200 милијарди, а ЛНГ некаде 20-30.

Еден натпис каде доста убаво е објаснето, би било добро да го прочиташ да ти стане појасно како е во моментов.
https://www.naturalgasintel.com/russian-lng-exports-continue-to-grow-as-kremlin-targets-expansions/

Еве за Кина пишува дека имало попуст за азискиот пазар, ама сега се скоро изедначени


И друго интересно кој се плановите на Русија, до 2035 да стане најголем извозник и на ЛНГ, сега биле само 4, еба ти русите и тој пазар ќе и го земат на американците, се шалам европјаните обожаваат скап ЛНГ.
Мора да се надоврзам за последното.
Катарците веќе ги градат танкерите во Кина, Јапонија и Јужна Кореа.
Нив е планот да доставуваат околу 180 милиони кубици. Со тоа што веќе ги градат.

Русија имаше добри планови. На северот градат неколку ЛНГ терминали. Едниот беше огромен. Гледав репортажи дека си градат по план. Но под знак прашалник со оглед на санкциите. Исто така мене неразбирливо ми е што не вложуваат во танкери ака логистика.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.362
Сирија?

Мислам дека Ердоган ќе се пазари за цената на гасот.
Нормално дека Сирија, за цена на гасот ќе пратеа некој што се разбира од гас, На Ердо му треба добар ПР во светот, нели никој (освен САД) не смее да напаѓа друга земја.

Во Сирија се спрема некоја операција штом и Сириската војска почна да разместува војска, па изгледа работата може да пукне на големо, сепак има и руска војска на некој места, а Ердо сигурно сака пред време да се испазари за нешто.
Исто така мене неразбирливо ми е што не вложуваат во танкери ака логистика.
Купуваа танкери од Кореа, ама Тенеќе кажа дека ги откажале договорите, а зошто немаат повеќе, па веројатно оти немаат капацитет на терминалите, плановите биле други, сепак се на пола земјина топка и со цефки можат да покријат пола од светската популација
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.776
Поени од реакции
82.797
Генерално, една од последиците на оваа војна е тоа што сега имаме глобална промена на правецот на движење на најголемиот дел од светските суровини. Сега правецот ќе биде сменет и уште повеќе, односно мнозински повеќе ќе оди од земјата која ги има највеќе (Русија) кон земјата која највеќе произведува - Кина (на која највеќе и и требаат, заради тоа). До сега, огромен дел од руските суровини одеше кон Европа.
Ништо непознато. Само потврдно констатирам.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.997
Поени од реакции
5.184
Секогаш резултира со појак напад. Ти текнува кога САД во Северен Виетнам фрлаа биолошко и хемиско оружје и палеа градови со цивили оти не можеа да ги најдат војниците? Или пак Јапан коа рокнаа 2 атомски, место да одат да се конфронтираат со војската? Или пак нашата држава, кога и забранија на војската да пука во учките?
Дали виетнамскиот лидер или шо и да е у таа војна што пружил отпор против американците е предавник? Дали Слобо е предавник што им пружи отпор на Америте? Садам? Како тоа сите имаат право на отпор према америте а никој према русите. Шо ви е со двојниве аршини кој ве васпитал вака…

Ја стварно незнам како вие замишљате војна? Само другите ќе умираат? Жална Македонија со вакви “синови” калкуланти.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Генерално, една од последиците на оваа војна е тоа што сега имаме глобална промена на правецот на движење на најголемиот дел од светските суровини. Сега правецот ќе биде сменет и уште повеќе, односно мнозински повеќе ќе оди од земјата која ги има највеќе (Русија) кон земјата која највеќе произведува - Кина (на која највеќе и и требаат, заради тоа). До сега, огромен дел од руските суровини одеше кон Европа.
Ништо непознато. Само потврдно констатирам.
Кажи ми според твоите големо умни анализи што ќе се случи ако порачките од Кина ги намали Западот?

Можеби е моментално, можеби е тренд, но, еве сега во моментов има пад за 40% во нарачки од САД за Кина и тоа пред Нова Година.

Што ќе произведува Кина, нема да и требаат толку ресурси.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.322
Поени од реакции
13.141
Дали виетнамскиот лидер или шо и да е у таа војна што пружил отпор против американците е предавник? Дали Слобо е предавник што им пружи отпор на Америте? Садам? Како тоа сите имаат право на отпор према америте а никој према русите. Шо ви е со двојниве аршини кој ве васпитал вака…

Ја стварно незнам како вие замишљате војна? Само другите ќе умираат? Жална Македонија со вакви “синови” калкуланти.
Имат право украинците, ене ги, ги собираат како стока и ги праќаат да гинат како топовско месо.

Сеа глеам актуелно стануе, тебе би ти одговарало сдс на нашата држава да те регрутира и да те прати да ратуеш со Србија ради Косово?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.776
Поени од реакции
82.797
Кажи ми според твоите големо умни анализи што ќе се случи ако порачките од Кина ги намали Западот?

Можеби е моментално, можеби е тренд, но, еве сега во моментов има пад за 40% во нарачки од САД за Кина и тоа пред Нова Година.

Што ќе произведува Кина, нема да и требаат толку ресурси.
Ќе ги вратат фабриките во САД?
Мислиш до сега не е размислувано за ова и покушано?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.997
Поени од реакции
5.184
Имат право украинците, ене ги, ги собираат како стока и ги праќаат да гинат како топовско месо.

Сеа глеам актуелно стануе, тебе би ти одговарало сдс на нашата држава да те регрутира и да те прати да ратуеш со Србија ради Косово?
Ок избегаваш одговор на конкретно прашање, тоа ми е поише од даден екшуал одговор.

Топовско месо е синоним за војник. Идеш у војна што мислиш дека ќе бидеш? Генерал командант у бункер 150 метра под земја? Каква врска имам јас ко македонец со Косово и Србија и нивниот конфликт тамо? Зашто побогу би ме регрутирала Македонија за Косово?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.776
Поени од реакции
82.797
Каква врска имам јас ко македонец со Косово и Србија и нивниот конфликт тамо? Зашто побогу би ме регрутирала Македонија за Косово?
Се заебаваш?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Ќе ги вратат фабриките во САД?
Мислиш до сега не е размислувано за ова и покушано?
Абе немаше ти нешто врска со транспорт?

Во моментов најмногу ќар има Мексико оти САД реши дека тоа е најбезбедно и најефтино место за преместување на производството.

Следна е Индија, Ејпл гледам бајги инвестира таму т.е. Foxconn. Но, генерално сега заради деглобализација се оди на повеќе добавувачи, така да и други Азијски земји ќе ќарат.

По софистицирани технологии сега САД притискаат да се преместат таму, затоа TSMC гради фабрика во САД.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.322
Поени од реакции
13.141
Ок избегаваш одговор на конкретно прашање, тоа ми е поише од даден екшуал одговор.

Топовско месо е синоним за војник. Идеш у војна што мислиш дека ќе бидеш? Генерал командант у бункер 150 метра под земја? Каква врска имам јас ко македонец со Косово и Србија и нивниот конфликт тамо? Зашто побогу би ме регрутирала Македонија за Косово?
Македонија одамна не постои, ќе те регрутира сдс на нашата држава
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.167
Поени од реакции
41.510
Не е будала Вучиќ да војува у Косово. Он е политички мастермајнд за овие другиве, ќе се среди работата, само се дига галама.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.776
Поени од реакции
82.797
Ќе те регрутира АРМ да се бориш на Косово против србите? Ти си као озбилен?
Тебе детето ќе ти учи помалку, оваа школска година, затоа што твојата влада и објавила санкции на Русија, затоа што Русија ја нападнала Украина, таму илјадници километри далеку.
Па сега види ти како ти имаш врска со војната помеѓу Косово и Србија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom