Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Абе не за џабе цело време ви велам, не се нервирајте, оти допрва ќе биде бетар за Русија :D

Така да не се нервирај, не за друго губиш лепота.
Пооооо, ми напиша не се нервирај губиш лепота. Поооо. Каков лик. Не кловн, не дворски шут, нешто полошо од тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Зошто Украина-НАТО ја напаѓа Молдавија?
Обидот со Полска не помина, зошто мислат дека ќе успеат со Молдавија?


Како што и тенеќе како познавач може да ти каже - она не е лозје туку дрвца од некој овоштарник. Молдавски дрвца гаѓани од украински с-300, ама секако не се лозници. :unsure:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Ајдееее Путин ја укина ЛГБТ пропагандата. Затоа се истрчаа напалените куртони да јадат трици за моќната Русија и нејзиниот легендарниот лидер, Владимир Владимирович Путин. :kuracc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
◾Prescott Bush was a partner of Brown Brothers Harriman & Co and director of Union Banking Corporation which had close relations with German corporate interests including Thyssen Steel, a major company involved in the Third Reich’s weapons industry.

◾“…[N]ew documents, declassified [in 2003], show that even after America had entered the war [December 8, 1941] and when there was already significant information about the Nazis’ plans and policies, he [Prescott Bush] worked for and profited from companies closely involved with the very German businesses that financed Hitler’s rise to power. It has also been suggested that the money he made from these dealings helped to establish the Bush family fortune and set up its political dynasty” (The Guardian, September 25, 2004)

.****

◾Without US support to Nazi Germany, the Third Reich would not have been able to wage war on the Soviet Union. Germany’s oil production was insufficient to wage a major military campaign. Throughout the war, the Third Reich relied on regular shipments of crude oil from US Standard Oil owned by the Rockefeller family.

◾https://southfront.org/sleeping-with-the-third-reich-americas-unspoken-alliance-with-nazi-germany-against-the-soviet-union-2/

t.me/UkraineHumanRightsAbuses/15962
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Америка ќе го зголеми производството на артилериска муниција за 6 пати, во наредниве 3 години, за да може сама да ја снабдува Украина со повеќе муниција од тоа што Русија може да го произведе. Заедно со производството на сојузниците тоа ќе биде огромна разлика во корист на Укрина на бојното поле.

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.723
Америка ќе го зголеми производството на артилериска муниција за 6 пати, во наредниве 3 години, за да може сама да ја снабдува Украина со повеќе муниција од тоа што Русија може да го произведе. Заедно со производството на сојузниците тоа ќе биде огромна разлика во корист на Укрина на бојното поле.

Ama kako shto gledam i sluscham nivnite sojuznici nemaat za sebe ni za edna nedela municija.
Primer Germanija



ili pak ova:
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837


Што ти е руска машина значи..и запалени камиони возат гајле нема па па..
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
За 3 години додека овие отидат фул мод за производство на муниција пола и повеќе од Украина пепел ќе е.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.882
А Русија нешто како немачка у втора светска војна ја замислуваат. Сеа демек ќе играат на карта масовно производство за да ја потчинат Русија. Ќе биде лошо за цела Европа ако Русија почне со масовно производство :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
А Русија нешто како немачка у втора светска војна ја замислуваат. Сеа демек ќе играат на карта масовно производство за да ја потчинат Русија. Ќе биде лошо за цела Европа ако Русија почне со масовно производство :)
Што можат они масовно да произведат бедници..Чуј...рус и производство..уште масовно :LOL: Рус и технологија..Самоубиство..:ROFLMAO:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.882
Што можат они масовно да произведат бедници..Чуј...рус и производство..уште масовно :LOL: Рус и технологија..Самоубиство..:ROFLMAO:
Порај останатото и ова, за сите фашистички неолиберали во териториите што ќе ги ослободат

1635261486-butt-plugs-colt-anal-trainer-kit-1635261473.jpg
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Абе прајте си вие со умот бајрам, Украина беше советска република со најмногу производствени капацитети за советската армија. Тоа не го уништија туку сеуште го имаат и го усовршуваа. Имаат воени фабрики подземја кои можат да издржат нуклеарен напад.

Тоа оружје русите допрва ќе го почуствуваат на своја кожа, деновиве тестираат самоубиствен дрон со домет од 1000км со 75кг боева глава.

Ќе ве убие руската пропаганда. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom