Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Војната е у Украина а уствари се води помеѓу САД и Русија, каде украинците ги користат јенките како топовско месо. Русија е нападната од САД....Украина е тотално небитна у приказнава, освен фактот што се топовско месо. И како такви ќе завршат на буниште....жално ама вистинито. Иначе голем дел се мудоњи и патриоти, ама без мозок нешто како германците у WW2. Од таму и целата таа конекција со фашисти, балисти, усташи и т.н.
Иначе русите најверојатно не веруваа дека у ваква мера ќе се инволвираат јенките па затоа ќе има сега адаптација и ќе се запне малку. Проблемот со јенките е што нема да го преџвакаат тоа и на крај и нивна војска активно ќе се умеша...веќе има некои 30000 спремно заедно со 50000 пољаци, што за жал ќе заврши со страшни последици.....да се надеваме дека до тоа нема да дојде.
зошто би се инволвирал западот воено кога русија се повлекува постојано од јуни месец?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.217
...во инвазијата на ирак загинаа некои 6-7к цивили што не многу далеку од инвазијата на украина, прецизноста на таа операција е нешто што
No one knows with certainty how many people have been killed and wounded in Iraq since the 2003 United States invasion. However, we know that between 184,382 and 207,156 civilians have died from direct war related violence caused by the U.S.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
зошто би се инволвирал западот воено кога русија се повлекува постојано од јуни месец?
Затоа што за време на тоа повлекување Украина остана без пола војска и без техника.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Нели Кина ги снабдува опричњиците со гранати?


Какви шарени бе човече, знаеш чиј цитат е овој на хамерот?
На Николај Гогољ, проштевај гнасна Русијо и ти гаден и покорен народе.
Убиче вас тај интернет.
Ти сериозно мислиш просечен кајгана русофил знае кој е Гогољ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Што ти сметаат сега писателите?

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Не ми сметаат од сега, едноставно не ги почитувам, општеството нема апсолутно никаква корист од овие џаболебари.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Не ми сметаат од сега, едноставно не ги почитувам, општеството нема апсолутно никаква корист од овие џаболебари.
Богами куртони како Кочо Рацин, Блаже Конески. Џаболебари умрени, ништо ќар од нив.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.492
Поени од реакции
5.997
баки, ти си мета на исмевање не јас. Цвикаш за ад хоминем, кој исто ти го правиш во секој пост нарекувајќи ги луѓето русофили, четници, и што ти не. А уствари си тешко цинцарче кое е крајно пристрасно и од твоите постови само очај и фрустрации излегуваат. Затоа си ми крајно смешен и интересен кога те читам.
Па да, Цинцар сум и што со тоа? Демек ете погрдно име за власи и ете навреда и омаловажавање.

Јас само констатирам факти, четниците се сите за мајчица росија, чак имало и доброволци од сврбија кои отишле да колат по Донбас, не е тоа некоја тајна, јасно е. Ќе повторам, контролирај се, мене никој не ме исмева нит сум нешто тема за сеир како тебе, ретко се усклучувам по неколку пати годишно на форумов да идам што има како има во виртуелниов град наречен Кајгана, интересно ми е.
Ти си тој кој како дежурен виси на темиве и реди проруски постови оправдувајќи агресија, окупација, етничко чистење, клање и силовање, затирање на села и градови, свесен си што тоа подржуваш, на што се палиш?
Јас како што знам не сум те навредил ниту еднаш, значи никогаш, секогаш сум те цитирал како што е ред и не ми е јасен твојот нагон за вреѓање кон мене. Ако аргументите и фактите те прават да вреѓаш тогаш
Тоа не е во ред, возрасен си, самоконтрола треба да се има.

Олуја и Блијесак во поголем размер. Ќе има уште збегови на јадна руска нејач по окупираните подрачја.
Ќе има и специјални прераспоредувања ама позади Дњепар, еј министри нивни даваа вакви изјави, страва бре страва :angel: Со 300К аскер наместо да срамнат све тоа хохољско и укрепско сорошевско јудејско тие бегаат насекаде.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.492
Поени од реакции
5.997
Богами куртони како Кочо Рацин, Блаже Конески. Џаболебари умрени, ништо ќар од нив.
Една од најтажните изјави во форумската историја, Гогољ=џаболебар. АААААААААА Морам да направам скрин шот со пејнт, нема да ми веруваат другари дека некој се избацил со такви изјави:pos:
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Еве лудиот Медведев пак потврди дека уште не ни почнале. Сега таман за 2 недели паѓа снег и Русија иде у одлучувачки бој али овој пат озбилно:D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Интересна работа што северџаните се загрижени за нешто апстрактно како култура на пример, познавајќи го нивниот став “името нема да те рани”, одеднаш поемите ли ќе ги ранат?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.492
Поени од реакции
5.997
Ти сериозно мислиш просечен кајгана русофил знае кој е Гогољ?
За жал ги преценувам соговорниците на темава.
@Бачето што има ново, до каде се рептилијанците, ќе има нов свеЦки поредок или добрата Русија ќе им ги помати плановите?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Па да, Цинцар сум и што со тоа? Демек ете погрдно име за власи и ете навреда и омаловажавање.

Јас само констатирам факти, четниците се сите за мајчица росија, чак имало и доброволци од сврбија кои отишле да колат по Донбас, не е тоа некоја тајна, јасно е. Ќе повторам, контролирај се, мене никој не ме исмева нит сум нешто тема за сеир како тебе, ретко се усклучувам по неколку пати годишно на форумов да идам што има како има во виртуелниов град наречен Кајгана, интересно ми е.
Ти си тој кој како дежурен виси на темиве и реди проруски постови оправдувајќи агресија, окупација, етничко чистење, клање и силовање, затирање на села и градови, свесен си што тоа подржуваш, на што се палиш?
Јас како што знам не сум те навредил ниту еднаш, значи никогаш, секогаш сум те цитирал како што е ред и не ми е јасен твојот нагон за вреѓање кон мене. Ако аргументите и фактите те прават да вреѓаш тогаш
Тоа не е во ред, возрасен си, самоконтрола треба да се има.

Олуја и Блијесак во поголем размер. Ќе има уште збегови на јадна руска нејач по окупираните подрачја.
Ќе има и специјални прераспоредувања ама позади Дњепар, еј министри нивни даваа вакви изјави, страва бре страва :angel: Со 300К аскер наместо да срамнат све тоа хохољско и укрепско сорошевско јудејско тие бегаат насекаде.
твоите аргументи се смешни пошто не се базираат на ништо разумно освен на фрустрации и нацизам. И тоа многу фрустрации. Ти мрзиш четници али поддржуваш Олуја, етнички чистења, нацистичка Германија, пошто твоите еве биле најјаки тогаш. Го носиш на аватар грбот на романска авијација од WW2 која се тепала на страната на нацистите. Што више да додадам?

Ти брат си дијагнозичка сама по себе. Затоа си ми смешен и те шупчам малце.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.492
Поени од реакции
5.997
твоите аргументи се смешни пошто не се базираат на ништо разумно освен на фрустрации и нацизам. И тоа многу фрустрации. Ти мрзиш четници али поддржуваш Олуја, етнички чистења, нацистичка Германија, пошто твоите еве биле најјаки тогаш. Го носиш на аватар грбот на романска авијација од WW2 која се тепала на страната на нацистите. Што више да додадам?

Ти брат си дијагнозичка сама по себе. Затоа си ми смешен и те шупчам малце.
Етничко чистење? Србијанците сами бегаа пошто гзот им беше усран, 4 години колеа и бесеа, во споредба со злочините што ги направија и добро поминаа. Не е тоа сега тема а има што да се пише.
Романска авијација во која немало ниту еден нацист или фашист, општо познат факт, авијација која ја бранела својата земја од секојдневните масовни бомбардирања од страна на сојузниците. Освен тоа ронделата е убава за око.
Туку не ми одговори, зошто вреѓаш некој кој никогаш не те навредил?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Етничко чистење? Србијанците сами бегаа пошто гзот им беше усран, 4 години колеа и бесеа, во споредба со злочините што ги направија и добро поминаа. Не е тоа сега тема а има што да се пише.
Романска авијација во која немало ниту еден нацист или фашист, општо познат факт, авијација која ја бранела својата земја од секојдневните масовни бомбардирања од страна на сојузниците. Освен тоа ронделата е убава за око.
Туку не ми одговори, зошто вреѓаш некој кој никогаш не те навредил?
да, немала ниту еден фашист, зошто еве не го носиш роунделот на модерната авијација на Романија? Зошто баш тој? Ти си брат, као да кажам длабоко занесен изгледа по тие нео нацизми. Па и мене ќе ме обвинува тука за глупости, мрш таму скриј се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom