Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.660
Поени од реакции
12.606
Што треба да се случи за 11 дена?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.821
Поени од реакции
82.900
И каква треба да биде поддршката?

Уствари ај вака, како Кина ја поддржува Русија?
Зголемена економска соработка е само една работа.
На колку гласања до сега во ООН Кина и Индија гласаа за за некој анти-руски поднесок?

Вие сте глупи ако мислите дека Кина не сфаќа колку е саатот и што ќе се деси со неа кога Русија би паднала.
Пелоси и Тајван ти е само еден показател колку е саатот и колку Кина бaлансира, или зазема страна. Тој случај ништо не ви кажува?

Наративот дека Кина и врти грб на Русија е многу повеќе што је баби мило тој јој се снило-ситуација за вас, отколку нешто што има објективна потпора во реалноста.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.610
Поени од реакции
4.702
Епа балканска пророчице Клеопатра, со муабетов ми личиш на оние старите на терасата на Мапет Шоу.

Јас > против промена на име, верував и сеуште верувам дека со МАСОВНИ протести можеше да се спречи промената, јас бидејќи верував, излегов на протест, кој за жал агентурите како гнидата Бачев го уништија со своето промовирање таму. Како единка правев и ќе правам се што можам да ни се врати нашето име.

Ти > против промена на име, го почитувам твојот став дека со протест не се постигнува ништо (според тебе), постојано верглаш треба да се направи нешто друго, а што е тоа, не кажуваш..Си сторил нешто? Што? Пишување на секоја втора реченица никогаш северна само Македонија, е само интернет јорган патриотизам, обична флоскула за билдање его, и ништо повеќе. Не дека и тоа не е потребно, но кај јорган патриотиштата борбата за името е само тоа, а кога ќе дојди време да покажат на дело, тогаш лаганини си облекваат влечиња, бањарче и на бањи во Дебар....
Нема да ти одговорам, иако имам што да кажам, но името не е дел од оваа тема...

Патем кажано, никаде ја немам напишано фразата „Никогаш „северна„, само „Македонија„„. Патриотизмот се покажува пред се‘ на дела, не на муабети.

Да се вратиме на темава...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.610
Поени од реакции
4.702
И каква треба да биде поддршката?

Уствари ај вака, како Кина ја поддржува Русија?
Вака ја поддржува Русија:
- купува Руска нафта, гас и ќумур, градежно дрво, (што значат пари за Русија),
- не и‘ става сопки на Русија на ниту еден начин, (што значи еден проблем помалку за Русија),
- двострано се зајакнува трговската размена,
- Кина не се противи на Рускиот упад во Украина,
- Кина, и многу други држави покрај Кина, го исчекуваат крајот од војната, после кој ќе следува прекројување на Светов на политичка, економска и воена основа.

Кина веќе го гледа и проектира своето место во идните меѓународни односи.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
192
Поени од реакции
596
Epten imaat trpenie Rusite ili nemaat balls. Iran ispadna so povekje balls. NATO im go unishti gasovodot za da im gi namali prihodite, NATO oruzje so NATO logistika naveduvano od NATO dronovi im ja lovi crnomorskata flota I NATO sateliti brkaat nivni pozicii.

Ukrainskata strategija e jasna, samo edna rabota sakaat. Da provociraat i da gi nateraat na rusite na posilni napadi so cel NATO direktno na vleze posho samo toa e spas za niv (sega e nekade na linija, zavisi kako gledash).
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Изгледа Путин пуштил гас или Сорос го пуштил ХААРПот пошто на плаживе во Охрид е мај.
Среќа што не сме Полска па да измрзенеме:icon_mrgr:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
2.044
Поени од реакции
5.409
Не објасни што е пораката со Александар Белов за аватар?
Или е премногу суптилно (за мене) или е нешто банално глупо како рандом фото од руски кошаркар, јас на второво типувам.
Суптилно е баба, малце сум заебан.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.836
Поени од реакции
5.502
Нема да ти одговорам, иако имам што да кажам, но името не е дел од оваа тема...

Патем кажано, никаде ја немам напишано фразата „Никогаш „северна„, само „Македонија„„. Патриотизмот се покажува пред се‘ на дела, не на муабети.

Да се вратиме на темава...
Па и ти го почна тој муабет, почна ничим изазиван да ме критикуваш зошто сум одел на протест против промената на името.

Вака ја поддржува Русија:
- купува Руска нафта, гас и ќумур, градежно дрво, (што значат пари за Русија),
- не и‘ става сопки на Русија на ниту еден начин, (што значи еден проблем помалку за Русија),
- двострано се зајакнува трговската размена,
- Кина не се противи на Рускиот упад во Украина,
- Кина, и многу други држави покрај Кина, го исчекуваат крајот од војната, после кој ќе следува прекројување на Светов на политичка, економска и воена основа.

Кина веќе го гледа и проектира своето место во идните меѓународни односи.
Како гласаше Кина во ООН за Руската агресија?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.389
Поени од реакции
18.284
Многу нервозни русиве денеска, заради Севастопол :D
Нели ништо не е уништено.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom