Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    636
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
...
Со среќа во обидите за воспоставување комуникација. ...
Благодарам.

-----------------------------------

Што повеќе учам/спознавам за Украинците, се повеќе сфаќам дека е многу веројатно тие да се Руси со наметнат туѓ идентитет.

За мене Русите се Македонци.
Но, за мене, Македонци се и Бугарите, Србите, Грците и Албанците.
Нивното издвојување од ткивото на македонскиот народ е со (јас го нарекувам) препрограмирање.
Факти има, ама за некои други теми.

Киевска Русија е првата попозната руска држава. Основана од Швеѓани, кои постепено се претопиле во рускоит народ.
Велам првата попозната руска држава, оти историјата на Русија не започнува со Киев.
В Лес Книг / Велесовата Книга дава голем историски увид во тоа.

А, како Украинците биле одвоени од Русите?

Па, при единственото освојување на Русија од туѓинци - Монголите.
Монголите ја поделиле Русија на три дела. Нивната власт таму не била значајна, и, траела 70-тина години. Сепак, како што сум спознал, поделбата останала. Наместо само Руси, создадени биле уште два идентитети: белоруски и малоруски/украински.

Тоа е 12.-13. век од новата ера.[DOUBLEPOST=1401300496][/DOUBLEPOST]Тука стапува на сцена Галиција, со нивниот значаен претставник Данаил Романович Галицки...

http://ru.wikipedia.org/wiki/Даниил_Галицкиј

За неговата земја - Галичко Кнежевство и потем Галичко-Волинско Кнежевство...

http://ru.wikipedia.org/wiki/Галицкое_кнјажество
http://ru.wikipedia.org/wiki/Галицко-Волынское_кнјажество

Уште од времето на гореспоменатиот Данаил, имало флертувања со Рим за унијатство.
И, изгледа не е случајно што во подоцнежните векови, баш во таа Галиција (во Европа има барем уште две други Галиции) се појавило унијатство и католичанство.

А, јужно и источно од таа Галиција е создадена Новорусија. Новорусија, уште од времето на Катерина Велика, станал многу важен индустриски центар на Русија.

Потем, во 20-тиот век, таа Новорусија (наспроти желбата на нејзиното население за сопствена ССР) била втурната во Украинската ССР.

Значи, украинскиот идентитет на Галичаните прво бил пренесуван на Киевјаните (сегашниот средишен дел на сегашнава Украина. А од 1921. украинството било наметнувано и врз Новорусија.
Бројот на Русите се намалувал, за сметка на Украинците кои се зголемувале.
Па така, имавме милиони "Украинци со руски мајчин јазик". Ви сличи ова на нашата Центар Жупа со наводните Турци, со мајчин македонски јазик?

Сега, по создавањето на Новорускиот Сојуз, сигурно работите ќе си слегнат. И, сигурно ќе имаме зголемување на уделот на Русите, за сметка на уделот на Украинците во таа држава.

И, конечно, што ќе остане од украинскиот идентитет... поделен на унијати, католици, православци под РПЦ и православци под УПЦ?

Е, тоа уште не го знам. :)

------------------------------

Документарен филм "Трагедија на Галичка Русија", на српски јазик.
[DOUBLEPOST=1401301822][/DOUBLEPOST]

Значи, на картава има пад на учеството на Русите (по области) и од 13% во Крим (8,7 процентни поени), и од 31% во Киевската област (2,7 процентни поени).

Истовремено, на рамниште на цела Украина, во истото раздобје (1989.-2001.) има пад на населението од само 5,38%.
(48.923.200/51.706.700)/100-100 = 5,38
Види на http://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Украины

---------------------------------------
http://ru.wikipedia.org/wiki/Всесојузнаја_перепись_населенија_1979_года
Таблица. Национальныј состав населенија СССР (согласно переписјам 1939, 1959, 1970, 1979, 1989 годов)

национальность 1939 год 1959 год 1970 год 1979 год 1989 год
русские 99 591 520 / 114 113 579 / 129 015 140 / 137 397 089 / 145 155 489
украинцы 28 111 007 / 37 252 930 / 40 753 246 / 42 347 387 / 44 186 006

Раст на Русите во СССР во 1989. наспрема 1939. = +45,75%
Раст на Украинците во СССР во 1989. наспрема 1939. = +57,18%

Јој разлике, д-растичне!
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.090
Поени од реакции
26.664
“First on Ukraine, one of the things that many people recognized about you was that you during the revolutions of 1989 funded a lot of dissident activities, civil society groups in eastern Europe and Poland, the Czech Republic. Are you doing similar things in Ukraine?” Zakaria asked Soros.

“Well, I set up a foundation in Ukraine before Ukraine became independent of Russia. And the foundation has been functioning ever since and played an important part in events now,” Soros responded.
http://www.infowars.com/soros-admits-responsibility-for-coup-and-mass-murder-in-ukraine/
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Јас убаво ја изучив статистиката.

И убаво сфатив што ми велеа професорите за следнава градација: има лага, поголема лага и статистичка лага.

Ова со статистичкиве лаги за Украина, сме го гледале и при пописите на соседните ни држави.

Ми се наметнува следнава недоумица:
Чуму им требало на Русите во СССР да дозволат вакви лаги за Украина и Украинците?
На потполно истиот начин, во самата СР Македонија, етничките Македонци со христијанска вероисповед, беа отуѓувани од браќата и сестрите со муслиманска вероисповед.

Исто беше и со Србите. Сите католици станаа само Хрвати, сите муслимани само Бошњаци, а сите православни само Срби. На последново прилично кумуваа православни/атеисти Срби и Црногорци.

И, секаде каде што се создаваа овие поделби, па и во Украина, имаше од немири до војни.

--------------------------------------

Заклучокот од овие мои денешни размисли (до сега) е: поделбите во украинското општество (читај рускиот народ) се создавани и негувани со столетија, за да се стигне до ова што е денес таму.

Затоа, браќа и сестри, учете од и-сторија-та, учете од туѓи грешки, за да не мора да учите од сопственото искуство, ако не морате.

Поефтино е - рекол еден Влах. :)[DOUBLEPOST=1401305567][/DOUBLEPOST]Сега го гледам документарецот Трагедија на Галичка Русија.
Повторно Ви го препорачувам, за да видите што се случило со руските унијати.
Тие станале унијати, како и Гоце Делчев, за да добијат слобода од Османлиите.
Но, кога веќе биле под "христијански" власти, посакале да се вратат, и мнозина се вратиле во православјето.

Е, што се случило потем со нив?

Уххххххх... Можеби и погрозна судбина од онаа на нашите во Беломорјето.
На 37:53 ќе го најдете изборот кој им е нуден на нашите од Беломорјето, ама и нам сега.
"Запишете се како Украинци, наместо Руси, и ќе Ве ослободиме".
Погледајте го споменатиот документарец.

И пак Ви велам - не размислувајте од денес за утре (за оваа тема). Ами, обидете се да созерцате слика настаната низ столетија и илјадалетија.
Потоа, погледајте околу себе, па во себе самите.
И, исправете го она во себе, што сметате дека може да доведе до тоа што е сега во Украина и Новорусија.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.818
Поени од реакции
24.912
"Запишете се како Украинци, наместо Руси, и ќе Ве ослободиме".
Каква разлика има од една до друга лага. Што е важно каква е лагата, кога тие не се пишуваат тоа што се... Македонци.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
747
Ако се отцепи или ако се федерализира Украина, ќе има последици и овдека на Балканот,посебно пак во Западна Македонија..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.090
Поени од реакции
26.664
Така велиш а?
Штом ти така велиш, сигурно е така...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.818
Поени од реакции
24.912
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=35282
Порошенко го одлага потпишувањето на спогодбата со ЕУ?

Новоизбраниот претседател на Украина Петро Порошенко, ги повика претседавачите на Европската комисија и на Советот на Европа, Жозе Мануел Баросо и Херман ван Ромпуј, да го одложaт потпишувањето на економските поглавја од Спогодбата за придружување на Украина и Европската унија, поради нестабилноста со земјата, соопштија денеска извори на владата во Киев


Порошенко, според истиот извор, стравува дека по потпишувањето на спогодбата со ЕУ, Русија би можела да воведе рестрикции на увозот на стока од Украинa, што би предизвикало негативно влијание на економската и социјалната ситуација во земјата.

Овој трговски договор беше причината за политичката криза во Украина , по што поранешниот претседател Виктор Јанукович, во последен момент се откажа од него и побара од Русија помош од 15 милијарди евра, што предизвика протести, а подоцна и негова смена.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
На 27 јуни 2014 г. во Брисел ќе се одржи состанок на Европскиот Совет каде што договор за асоцијација ќе потпишат Грузија и Молдавија. Мислам дека и Украина ќе потпише тогаш.

Ukraine's president says ready to sign EU trade deal soon

Порошенко пропонує підписати Угоду з ЄС одразу післја інавгурації

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Battle for Donetsk International Airport

 
Последно уредено:
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
На 27 јуни 2014 г. во Брисел ќе се одржи состанок на Европскиот Совет каде што договор за асоцијација ќе потпишат Грузија и Молдавија. Мислам дека и Украина ќе потпише тогаш.

Ukraine's president says ready to sign EU trade deal soon

Порошенко пропонує підписати Угоду з ЄС одразу післја інавгурації

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Battle for Donetsk International Airport

„Тешко оног ког Рус брани, а Кинез храни.“
Оваа реченица во првата верзија гласеше: „Тешко на оној кого САД го бранат, а ЕУ го храни“. Оваа варијанта е многу поверодостојна бидејќи САД сакаат да бидат глобален "бранител", а ЕУ со своите стандарди на сите им наметна храна по прописи со кои го уништија вкусот на храна.
Мои пријатели од Бугарија кога дојдат овде велат конечно нешто со природен вкус да пробаме (сирење, краставици, кашкавал).
Така што Sparrow верзијата во твојот потпис е само спин на првично кажаната вистина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.090
Поени од реакции
26.664
Спинови? Тоа е неговата специјалност (покрај по дифолт аутоматски лајкнувања на се и сешто што е анти Русија)... ;)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
„Тешко оног ког Рус брани, а Кинез храни.“
Оваа реченица во првата верзија гласеше: „Тешко на оној кого САД го бранат, а ЕУ го храни“. Оваа варијанта е многу поверодостојна бидејќи САД сакаат да бидат глобален "бранител", а ЕУ со своите стандарди на сите им наметна храна по прописи со кои го уништија вкусот на храна.
Мои пријатели од Бугарија кога дојдат овде велат конечно нешто со природен вкус да пробаме (сирење, краставици, кашкавал).
Така што Sparrow верзијата во твојот потпис е само спин на првично кажаната вистина.

Храна: ЕУ>Кина

Европската храна е барем правена по некои правила и прописи со редовни инспекции. Кинеската некогаш може да е добра, некогаш може да содржи азбест или масло од канализација.

Одбрана: САД>Русија

Тоа може да се смени и е релативно, но Србија и сега Донецката Република ни покажаа дека во моментов Русија сеуште не е на ниво.

А потписот го презедов од коментар на српски форум. Си знаат најдобро тие.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.090
Поени од реакции
26.664
Ахахахааа.... @sardaukar ти ли бараше спин? :ROFLMAO:
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Храна: ЕУ>Кина

Европската храна е барем правена по некои правила и прописи со редовни инспекции. Кинеската некогаш може да е добра, некогаш може да содржи азбест или масло од канализација.

Одбрана: САД>Русија

Тоа може да се смени и е релативно, но Србија и сега Донецката Република ни покажаа дека во моментов Русија сеуште не е на ниво.

А потписот го презедов од коментар на српски форум. Си знаат најдобро тие.
Значи, се однесуваш баш како што ми те објаснија пред неколку страници.
Ја напаѓаш само едната (на федералистите и РФ) страна.
Потем, штом извршат нови злосторства нацистите - се повлекуваш некој ден.
Па пак од ново напаѓаш.

Што не кажеш за цел камион со ранети (најверојатно чеченски доброволци) кои биле убиени вчера или некни?
Ранети, значи невооружени.

Ете, и јас приложувам овде наоди од српски форум. И, сеуште не сум утврдил дека знаат оти телата на грабнати федералисти (вон Донбас) и тешко ранети и загинати служители на нацистичката хунта - се касапени заради трговија со органи.

Штом ја напаѓаш едната страна, јавно те повикувам да ги оправдаш горните две случки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom