Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Јас очекував дека Украина досега ќе изгуби, за среќа прави пресврт на кој не се ни надевав.
Teneke ti po opsezni analizi, proverki, istrazuvanja i neznam so dojde do zaklucok deka samo sto ne im se potrosile raketite, ona bukvalno so poslednite pet sest pukaat i tolku.
Taka da sto si ocekuval i na sto si se nadeval e vo najmala raka nebitno, ne veruvam i deka nekoj tuka se podzamisli i nekoja nano sekunda okolu toa sto ti se nadevas i ocekucas.
Iskreno Jas takva glupost da tresnev nemase ni da pomislam da se vratam na ovie temi, ne pak da se kurcam. Ama toa jas, Ti ocigledno nemas takov problem.
Tuku vekje koga si tuka da te prasam uste kolku im ostanaa raketi. Sigurno na usi ne spiese site ovie meseci tuku se nadevam napravi dopolnitelni analizi, doproveri od drugi izvori, napravi nekoj presmetki i taka.
Nemora tocna brojka mada znam deka ja znaes i taa tuku onaka zaokruzi na cel broj. Pet, deset, 100, 200, 1000.....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.083
Поени од реакции
4.268
На крај како и безброј пати предходно ќе се крстат на зимата да ги спаси од сопствената неспособност
Автоматски споено мислење:


Тек сега овие луѓе ќе видат русија како ги третира и сака ‘своите’ и најголема жртва на оваа војна се и тек ќе бидат украинските руси. Види само армиите на ДНР и ЛНР како се наоружани и опремени а наводно ‘браќава’ им лежат на оружје.
Ќе да е спротивното; и чичето од Корзика и чичето од Австрија, заглавија во своите освојувања на Царска Русија и СССР токму ради зимата, а не самите Руси, за кои зимата е „природна„ појава и начин на битисување...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Ај сега и ти…
Па стварно овие им беа последните! Од ланската зимница забутани во подрум, и уште две од кај Путин од под душек што ги чуваа за црне дане!
Толку е!
Од утре со камења ќе ги маваат!
I drva :sneaky:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Teneke ti po opsezni analizi, proverki, istrazuvanja i neznam so dojde do zaklucok deka samo sto ne im se potrosile raketite, ona bukvalno so poslednite pet sest pukaat i tolku.
Taka da sto si ocekuval i na sto si se nadeval e vo najmala raka nebitno, ne veruvam i deka nekoj tuka se podzamisli i nekoja nano sekunda okolu toa sto ti se nadevas i ocekucas.
Iskreno Jas takva glupost da tresnev nemase ni da pomislam da se vratam na ovie temi, ne pak da se kurcam. Ama toa jas, Ti ocigledno nemas takov problem.
Tuku vekje koga si tuka da te prasam uste kolku im ostanaa raketi. Sigurno na usi ne spiese site ovie meseci tuku se nadevam napravi dopolnitelni analizi, doproveri od drugi izvori, napravi nekoj presmetki i taka.
Nemora tocna brojka mada znam deka ja znaes i taa tuku onaka zaokruzi na cel broj. Pet, deset, 100, 200, 1000.....
Ах бе Владе ме читаше стално порано. Сега гледам не си ме читал, јас на темава ја поддржувам Украина, но цело време тврдев дека има големи шанси да ја загуби војната.

Иначе од другите вести и на руската телевизија станува жестоко.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Ах бе Владе ме читаше стално порано. Сега гледам не си ме читал, јас на темава ја поддржувам Украина, но цело време тврдев дека има големи шанси да ја загуби војната.

Иначе од другите вести и на руската телевизија станува жестоко.

Да бе Тенеке, така е. Кога ќе има критики во САД околу Америчката политика, тоа е демократија. А кога ќе има критики во Русија, тоа е крај на Русија :)


Уствари оди види дали смее да има про-Руски критики во западната демократија, пардон идиократија.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Трогателно. Срам да им е на Русите. Алал да ти е за грижата што наеднаш ти се створи за овој напатен народ.
Па жална е реално нивната судбина, Русија им прави филмови и на крај завршуваат или како топовско месо со мосин нагант во раце товарени на т62ка или ќе завршуваат вака како бегалци по граници бидеќи ВЕЛЕ СИЛАТА неможе да ги одбрани на 100км од руска граница. Али тоа е цената што се плаќа за не учење историја, пола сат читање е доволно да научи човек дека поарно е цел свет да ти е душман одколку русија сојузник
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Да бе Тенеке, така е. Кога ќе има критики во САД околу Америчката политика, тоа е демократија. А кога ќе има критики во Русија, тоа е крај на Русија :)


Уствари оди види дали смее да има про-Руски критики во западната демократија, пардон идиократија.
Сега знаеме во која очајна состојба е демократијата во САД, но, Русија е далеку за репер за демократија, на овие сите што лупнаа глупости на руската телевизија, сите ќе добијаат по некоја казна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Абе кога ќе размислиш малце, не ни имаат веќе паметни ракети, ама имаат ептен среќа со гаѓањево. Ги сака рука им иде у пичку матер.
Od kade pametni raketi, nikogas i nemale. Za toa treba elektronika, cipovi, vo najmala raka tranzistori i diodi, a opsto e poznato deka tamu uste so lambi rabotat.
Taka @teneke ni kaza, a site znaeme od iskustvo tuka deka toj ko ke kazi, kazano e. Ne lupa nisto bez vrska, prvo analizira, pa proveruva od razlicni izvori, pa pravi sporedbi i nosi zaklucoci koi sekako gi spodeluva tuka za da ne se macime nie toa da go pravime.
Znaci pametni raketi jok. Ali ubo rece, kako se imaat ispraksirano so ovie glupite raketi, ne im ni trebaat pametni, a i slucajno da gi imaat ,neznat da gi rabotat. Kaj si videl ti Rusin so tehnika. Vidi im ja Ladata samo i se ke ti bidi jasno.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Да бе Тенеке, така е. Кога ќе има критики во САД околу Америчката политика, тоа е демократија. А кога ќе има критики во Русија, тоа е крај на Русија :)


Уствари оди види дали смее да има про-Руски критики во западната демократија, пардон идиократија.
Абе ајде како не ви се смачи од вакви глупави муабети. Гледај го видеото дури и русите почнаа да се освестуваат колку е бесмислена и глупава целава каша во која се втераа поради лоша проценка само вие овде во овој бункеров нема никогаш да се освестите, која иронија.
Во америка се критикува ама и секогаш се критикувало тоа е нормално во западниот свет - на истокот не е таму во еден глас се слави великиот вожд се до крајот, и кога ќе се види крајот сите одма имаат мислење. До пред два дена само хвалоспеви слушавме на нивните телевизии а сега гледај ги што зборуваат на национална тв :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Ах бе Владе ме читаше стално порано. Сега гледам не си ме читал, јас на темава ја поддржувам Украина, но цело време тврдев дека има големи шанси да ја загуби војната.
Za citanje i sega te citam, toa ne znaci deka redovno ne tresis zeleni. A za ova si priznavam imam propusteno izgleda. Ne ja pratam tolku revnosno temata pa najverojatno imam prevideno.
Tuku nejse, toa si tvrdel e minato svrseno vreme.
Sega sto tvrdis, kakvi se sansite ?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ќе да е спротивното; и чичето од Корзика и чичето од Австрија, заглавија во своите освојувања на Царска Русија и СССР токму ради зимата, а не самите Руси, за кои зимата е „природна„ појава и начин на битисување...
Абе ти врти го како сакаш ама способна армија нема потреба да се потпира на зимата, ако те изнашлакаат квалитетно и мавташ со прстот ќе видите зима кога ќе дојде веќе си изгубил ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Па жална е реално нивната судбина, Русија им прави филмови и на крај завршуваат или како топовско месо со мосин нагант во раце товарени на т62ка или ќе завршуваат вака како бегалци по граници бидеќи ВЕЛЕ СИЛАТА неможе да ги одбрани на 100км од руска граница. Али тоа е цената што се плаќа за не учење историја, пола сат читање е доволно да научи човек дека поарно е цел свет да ти е душман одколку русија сојузник
Да да, ми текнува нешто прошлата година имаше со оставање на цедило на своите соработници на милост и немилост на Талибаните.
Автоматски споено мислење:

Абе ти врти го како сакаш ама способна армија нема потреба да се потпира на зимата, ако те изнашлакаат квалитетно и мавташ со прстот ќе видите зима кога ќе дојде веќе си изгубил ;)
За способна армија зимата не треба да биде проблем да го прегази противникот.
Автоматски споено мислење:

Абе ајде како не ви се смачи од вакви глупави муабети. Гледај го видеото дури и русите почнаа да се освестуваат колку е бесмислена и глупава целава каша во која се втераа поради лоша проценка само вие овде во овој бункеров нема никогаш да се освестите, која иронија.
Во америка се критикува ама и секогаш се критикувало тоа е нормално во западниот свет - на истокот не е таму во еден глас се слави великиот вожд се до крајот, и кога ќе се види крајот сите одма имаат мислење. До пред два дена само хвалоспеви слушавме на нивните телевизии а сега гледај ги што зборуваат на национална тв :icon_lol:
Додека имаше успеси имаше хвалспеви, кога имаше неуспех имаше критики, што е тука чудно?

Претежно критиките спрема Путин се дека е премногу мек. Така да не гледам дека ја критикуваат операција, туку ја критикува операцијата дека е операција, а не војна.

И што има да се види на видеото, две три реченици иизвадени од контекст. Само дебили паѓаат на вакви пропагандни материјали.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom