Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Викаш администрацијата има капацитет за геополитика?
Вакви или такви што се сега на власт, пак Стејт Департмент е многу силна организација со искусни луѓе таму што си ја разбираат проблематиката. Не верувам дека би направиле таква аматерска грешка.

Ќе има некој договор на крај, Турција ќе добие нешто од ова.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.872

Уништена воена опрема и резервари со нафта на руско-чеченските окупаторски единици.
брат до кога ќе дркате на невини жртви вие зеленистиве? Пошто некако гледам само вие објавувате некои видеа како гори руска опрема и прикажувате жртви. Еден некрофил дури и осакатени тела пастираше скоро.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881

Уништена воена опрема и резервари со нафта на руско-чеченските окупаторски единици.
Готови се им снема нафта и опрема на анти-нацистите :pos: .

Сериозно, знаеш дека има дневно 100+ вакви видеа и слики од загуби на укро-нато-цистите, ама никој не спамира?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Колку си бе дебил 45? Имаш мајндсет на средношколка на екскурзија, те лаже кој стигне, а ти желба за геополитики да оправаш, ама не ти фаќа црпката.

Jамајка што те брани сегде сиротиот, како некој пар сте, еден куп битки истеравте, се боревте против тирански платформи, мигранти, федерализација и кантонизација.
Нашите форумски Дон Кихот и Санчо Панса.:duel:
Од кого да го бранам бе? Од тебе? Многу си смешен. Ако правиме компарација, ти си за плашење колку една тафтабита, а исто толку и небитен. Твоето присуство само ствара нелагодност и кога човек ќе ја види ќе ја згази секако, без разлика дали некој се плаши од неа или не.

Прво си мислев дека си стварно опак, ама неодамна се уверив дека само толкав ти е капацитетот и не си баш многу паметен…. Ванаби опак.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Колку си бе дебил 45? Имаш мајндсет на средношколка на екскурзија, те лаже кој стигне, а ти желба за геополитики да оправаш, ама не ти фаќа црпката.

Jамајка што те брани сегде сиротиот, како некој пар сте, еден куп битки истеравте, се боревте против тирански платформи, мигранти, федерализација и кантонизација.
Нашите форумски Дон Кихот и Санчо Панса.:duel:
Se bese toa vo glavite na nebanjatite, samo ti ekspert po nadustavno pravo site bitki gi dobi :facepalm:.
Iskreno krajno debilno mi e vaka po tolku vreme od koga se manje vise e jasno da se ubedvam so saren kurton kolku ja zasrale rabotata. Ti dosega ako sam ne sfati, nikogas nema ni da sfatis.
P. S sto ti menva dali imam 35, 40 ili 68 godini tebe. Osven ti i nekoj koj od samo negovi pricini glumi ludilo go tvrdite toa sto go tvrdite okolu 2001. Aj za ostanatite ocekuvano e, no takov kapacitet ko tebe da go tvrdi toa logicno e da pretpostavis deka vo 2001 ili ne bil roden ili bil epten mal pa golta se sto ke mu se servira. Duri ni siptarаnata forumska ne go tvrdi toa, bas naprotiv. Taka da tolku okolu toa. Odi sega objasnuvajse za nadustavni raboti so nekoj koj ima i vreme i zelba da te cita.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Вакви или такви што се сега на власт, пак Стејт Департмент е многу силна организација со искусни луѓе таму што си ја разбираат проблематиката. Не верувам дека би направиле таква аматерска грешка.

Ќе има некој договор на крај, Турција ќе добие нешто од ова.
После цел циркус што се случуваше во САД последните 7-8 години, незнам веќе што да мислам. Ама да ти кажам, ништо што ќе излезе од таму нема да ме изненади, ма колку да е ретардирано. Кажав и на другата тема, ако овие ретарди имаат моќ да одлучуваат за толку важни работа како што е Турција, тогаш светот нема да има светла иднина.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Користи навреди во секој пост ако не му е по мерак. И кога ќе му возврати некои почнува со повици до Ацид и да прашува дали имало модератори на форумов.
Озбилно што плачипиче ќе беше @wicked_1 ?
Ne e placipice, toj e ekspert pod nadustavno pravo :toe:.
Од кого да го бранам бе? Од тебе? Многу си смешен. Ако правиме компарација, ти си за плашење колку една тафтабита, а исто толку и небитен. Твоето присуство само ствара нелагодност и кога човек ќе ја види ќе ја згази секако, без разлика дали некој се плаши од неа или не.

Прво си мислев дека си стварно опак, ама неодамна се уверив дека само толкав ти е капацитетот и не си баш многу паметен…. Ванаби опак.
Aman Jamajka brani me oti deckoto epten opasen e.
P. S go znaes onaj vicot za koga nekoj ke umri, na drugite mu e tesko, toj umren e, nego nisto ne mu menuva :cautious:.
Автоматски споено мислење:

слободно, зошто мислиш дека ќе биде поинаку третиран. Мада во негова одбрана човекот поштено си рече специјална воена опреација и нигде не спомна војна :icon_lol:
Uste ziv e, ne go jade matnata?
Go zaboravija ili sto e rabotata?
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Во секој твој пост се напрегаш и тригерираш ко либтард. Диши длабоко, издишиии.

Пак со духови од Киев си имаме работа а? Украинците си се војна, ама војна никој не им објавил. Ова прва ваква војна сам со себе без противник. Легенда си.
Јас знам што напишав како ќе го разбереш така ;)
Многу убаво кажано, па баш тоа ти кажувам дека поддржуваш. Еве ти:


За неполни 4 месеци во 2015 (по Мајдан), 10 опозиционери убиени.

Така да, со твоите зборови, луѓе што поддржаваат диктатури каде по улици убиваат опозиционери не треба да коментираат слобода и демократија бидеќи тоа се вика лицемерие.

Е ова го поддржуваш и ти и западните ти колеги нацисти. А убаво си кажал, не треба да коментирате, лицемерно е.
Зборувањето за демократија и слобода а воедно поддржување на путин е кохезија на карактерот човечки, човек со вакви избацивања и тези, како и мировната мисија на пример го има изгубено сиот кредибилитет за сериозна дискусија па така не треба ни да ти го објаснувам ова а ниту па тебе да ти објаснувам нешто, си дискутирам оти ми си интересен :) ова што си го објавил е мачкина кашлица во споредба со системот чиј дрвен адвокат овде си ти, али нити имам енергија јас да ти објаснувам а нити па ти имаш капацитет да разбереш, или разбираш ама се правиш на будала, во двата случаеви е безнадежно ...

Како погоре сам што се самоутепа и те закопав?

И уште не ти е доста да те љуштиме вака јавно?
кој тоа вие? :icon_lol: пет души да не сте кај тебе во главата :icon_lol: иначе ова љуштењево како мировнава мисија изгледа


2 феноменални погодоци со дрон од 300$. Вакви DIY технологии навистина стануваат голем проблем за секој што ќе војува во иднина, јас досега имав видено да се користат против пешадија или лесни возила, но вакво успешно користење против оклоп е застрашувачко
Автоматски споено мислење:

Uste ziv e, ne go jade matnata?
Go zaboravija ili sto e rabotata?
Како беше вицон, ќе видиме ќе видиме :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Прв пат пријавувам пост но ова постојано навредување и клеветење е срамно за возрасен човек.
Немоќта да се прифати реалност во која има луѓе со спротиставени мислења е сериозен недостаток како на образовниот систем така и на домашното васпитање. Toa e тоа, има спротиставени ставови, па ти да умреш уште вечерва од мака тоа нема да се промени. Лица кои не можат да прифатат дека нема едноумие, дека постојат луѓе кои се на спротивна страна, до таа мера ги иритира обичен форумски муабет да посегнуваат кон провокации, клевети и навреди цело време, интересна ствар :) Таквите се основа на репресивни апарати, Капо во конц-логори, чувари во гулази, целиот организам им се грчи под товар на фактот дека има спротиставени ставови на нивните.
Гледам колку си храбар како прав фиромец све нешто пецка од околу провоцира, наместо да тагира или да цитира, некако педерски е тоа али ок.
Знаеш зошто не те цитирам, гнас ми е да те цитирам. Одвратен ми е моментот дека постои некој како тебе во Македонското општество. Не ми е одвратен ставот да навиваш за Украина. Еве и тенеке навива и игорче навива, ниту сум ги навредил, нити некад ќе ги навредам. Разликата е во тоа што не се свесни за некои работи. Ти си и тоа како свесен за нацистичкиот елемент во сите сегменти од Украинските безбедносни сили. Си мислев дека и опакот е свесен, ама не е, он е само наивен. Покрај толку Русофоби на форумов, не потои друг ентитет освен тебе, кој поради некои причини свесно и недвосмислено поддржува нацисти. И тоа ги подзакрива и ги правда. Нема покукавички чин од тоа и за самите нацисти. Одтаму им се и тетоважите, за да покажат дека не се плашат да ја кажат својата идеологија. Е затоа си ми одвратен. Не те мразам, туку само си ми одвратен.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.740
Пример за мене ти си глуп, браниш дете од 21 година што наместо да тера нормален живот ќе скапи сега 50 години во затвор поради најјакиот маж на планетата, господинот Путин. Алал да му е, свака част дете!

Toa mozi samo od teshki pederi da se slushni.
Isto i kako i lujgeno za 27mi shto gi osudivte za Terorizam???

Za tri pati polosho delo vo USA gi osudija po 3God zatvor.

Sto beshe toa pederi . Ce umrete so skapani dushi prodadeni bez nikakvo custvo za realnost.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Јас знам што напишав како ќе го разбереш така
*Не знае што напишал
Зборувањето за демократија и слобода а воедно поддржување на путин е кохезија на карактерот човечки, човек со вакви избацивања и тези, како и мировната мисија на пример го има изгубено сиот кредибилитет за сериозна дискусија па така не треба ни да ти го објаснувам ова а ниту па тебе да ти објаснувам нешто, си дискутирам оти ми си интересен :) ова што си го објавил е мачкина кашлица во споредба со системот чиј дрвен адвокат овде си ти, али нити имам енергија јас да ти објаснувам а нити па ти имаш капацитет да разбереш, или разбираш ама се правиш на будала, во двата случаеви е безнадежно ...
Не ќе да е до немање енергија, повеќе е до немање аргументи. Повели прикажи во Русија за неполни 4 месеци 10 опозиционери убиени. I'll wait.
кој тоа вие? :icon_lol: пет души да не сте кај тебе во главата :icon_lol: иначе ова љуштењево како мировнава мисија изгледа
Сите што аргументирано ти реплицираат иако знаат дека е залудно, но си правиме забава со кловн ко тебе. А не се малку членови што те подзатртија досега.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
119
Поени од реакции
268
Едмонд и Мастерпис 3 страни од тема се расправате која земја е ппмалку демократска.
Мастерпис го кажува на начин на кој би требало да се пишува на озбилни теми како ова и затоа смета дека негово се аргументи а на Едмонд не се.
Едмонд кажува мислење преку сарказам, иронија, со тон на подсмев и тој е во право.
Еден треба да прифати дека Путин замолчува секој опозиционер со години и тоа е реалност, колку и да не ви (ни) се допаѓа така е.
Друг да разбере дека Зеленски ја гаси демократијата во државата (и она малку што го имаше) и воена состојба е изговор не причина, а западните земји (САД првенствено) подржуваат тоа што го прави Зеленски и самите ја гушат демократијата во цел свет (разни забрани за руски писатели, дела, историја, уметност, медиуми...).

Они сами не си веруваат дека се толку големи демократи како вие што сте убедени во тоа. Прифатете дека и тие и тие имаат недемократски постапки и скратете 3 страни за читање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Едмонд и Мастерпис 3 страни од тема се расправате која земја е ппмалку демократска.
Мастерпис го кажува на начин на кој би требало да се пишува на озбилни теми како ова и затоа смета дека негово се аргументи а на Едмонд не се.
Едмонд кажува мислење преку сарказам, иронија, со тон на подсмев и тој е во право.
Еден треба да прифати дека Путин замолчува секој опозиционер со години и тоа е реалност, колку и да не ви (ни) се допаѓа така е.
Друг да разбере дека Зеленски ја гаси демократијата во државата (и она малку што го имаше) и воена состојба е изговор не причина, а западните земји (САД првенствено) подржуваат тоа што го прави Зеленски и самите ја гушат демократијата во цел свет (разни забрани за руски писатели, дела, историја, уметност, медиуми...).

Они сами не си веруваат дека се толку големи демократи како вие што сте убедени во тоа. Прифатете дека и тие и тие имаат недемократски постапки и скратете 3 страни за читање.
Чему форум онда ?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Не ќе да е до немање енергија, повеќе е до немање аргументи. Повели прикажи во Русија за неполни 4 месеци 10 опозиционери убиени. I'll wait.
3 секунди google search
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2017/03/23/here-are-ten-critics-of-vladimir-putin-who-died-violently-or-in-suspicious-ways/
бог знае колку се сите ако се збираат, а да не зборуваме генерално за демократската атмосфера во русија, тоа што се фаќаш за 3 збора и ги повторуваш како папагал никогаш нема да биде доказ за теориите кои овде ги пласираш а се навреда на интелегенцијата на било кој човек што знае да чита. Во секој нормален круг освен овој русофилскиов вакум да тврдиш дека на запад нема демократија а во русија има само ќе ти се изнасмеат. Мислам чак и во русија дека ќе ти се изнасмеат :icon_lol: Да не зборувам за мировнава мисија чак ни најголемите русофили овде не би го допреле тоа со 20м стап
Screenshot_13.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom