Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.234
Поени од реакции
16.776
Европа мора под хитно да престане да увезува било што од Русија. По секоја цена, па макар и по цена на немање греење и затварање фабрики...
Нема друго чаре...
I? Sto ke prai Evropa posle? Ke glea kako lugeto im stradaat za leb i umiraat od ladno? I sto potoa? Seriozno veruvas deka Evropa, tolku isprepletena i megusebno zavisna od Rusija - i ekonomski i sekako ( ova e obostrano) moze da gi raskine site odnosi so Rusija preku nok ( mislam deka ne moze nikogas i nikako) ? I sto ke praat posle, ke gledaat pohod na Rusija po Baltik, Romanija, Bugarija i ke tvitaat za poddrska? Valda Germanite pametni se koga izjavuvaat deka nema da prekinat uvoz na ruski gas, zasto znaat deka toa ne e mozno.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.470
Поени од реакции
12.247

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Не е баш е точна мапава. Харков и Чернихив не се целосно опколени, а не се стигнати до Криви Рог.

Поточна мапа би рекол дека е оваа

Прегледај го приврзокот 324292
Немаш тука кај се стационирани трупите, неможе да се направи реално слика што и каде е завземено. Каде е одбраната. Имаше повојничка мапа наназад со точни локации на трупите и моментални правци на дејство. Неколку страни наназад. На тие мапи може да се види колку се затворени поготово во големиот џеб североисточно од Мариопол. Мислам дека ја има на Зока профилот постирано. Многу добра слика се дава. Исто се совпаѓа во голема мера со мапата на Финците.
Автоматски споено мислење:

Иначе како што се пишува, Украинците покушаваат да го пробијат обрачот од север и да се пробијат до Мариопол, е сега незнам дали да ги извлечат трупите или одат да ги појачаат. И како што се читам не успеале да го пробијат сркос обрачот ама стигнале до негде и сега на Русите им е загрозен пристапот до Мариопол од север.

Искрено не верувам да праќаат појачање, туку сакаат само да ги извлечат борците од обрачот.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.451
Поени од реакции
36.389
Немаш тука кај се стационирани трупите, неможе да се направи реално слика што и каде е завземено. Каде е одбраната. Имаше повојничка мапа наназад со точни локации на трупите и моментални правци на дејство. Неколку страни наназад. На тие мапи може да се види колку се затворени поготово во големиот џеб североисточно од Мариопол. Мислам дека ја има на Зока профилот постирано. Многу добра слика се дава. Исто се совпаѓа во голема мера со мапата на Финците.
Автоматски споено мислење:

Иначе како што се пишува, Украинците покушаваат да го пробијат обрачот од север и да се пробијат до Мариопол, е сега незнам дали да ги извлечат трупите или одат да ги појачаат. И како што се читам не успеале да го пробијат сркос обрачот ама стигнале до негде и сега на Русите им е загрозен пристапот до Мариопол од север.

Искрено не верувам да праќаат појачање, туку сакаат само да ги извлечат борците од обрачот.
Тоа беше мапа од Министерството за одбрана на Русија. Инаку да, треба да се бара некој средина на мапите. Оваа што ја постирав ги покажува движењата на Русија тоа војска но не и што контролираат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081

Kako gi gubat kolonite. Definitivno modernata tehnologija im dava golema prednost na tie sto se branat.
Уште не ми е јасно како после две недели русите не остварија air supremacy за да можат да овозможат поголема поддршка на пешадијата. Една шака украјински ловци им прават проблеми. Не знам дали е точно но се шпекулираше дека украјински ловци полетувале и слетувале од Полска, со пар дополнителни резервоари.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.882
Поени од реакции
36.629
Не си го губи времето на форумов, трк на базен да научиш да пливаш. Не би сакал да се удавиш во Јадранско Море. Не знам дали ти кажале, ама кечето не може да послужи како гума за спасување.
...што го бркаш така членот на форумов од 2007, а ти вчера дојденА со нов ник овде, зш вака го вреѓаш? кажи му нешто да го побиеш, а не ,,кече како чамец", ти демек знаеш да пливаш? ај трк до Егејско море да испливаш со Уставот под мишка да им покажеш дека си горда северџанКА!
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Европа мора под хитно да престане да увезува било што од Русија. По секоја цена, па макар и по цена на немање греење и затварање фабрики...
Нема друго чаре...
E da be, sega od ko ke zaproleti, ke zatopli. Ali sto ti e gajle, 100 stapa po tugj grb ic ne bolat :toe:.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.451
Поени од реакции
36.389
Уште не ми е јасно како после две недели русите не остварија air supremacy за да можат да овозможат поголема поддршка на пешадијата. Една шака украјински ловци им прават проблеми. Не знам дали е точно но се шпекулираше дека украјински ловци полетувале и слетувале од Полска, со пар дополнителни резервоари.
Украинска авијација имаше првите три-четири дена. Сега тие неколку авиони што им ги соборија вчера и завчера све се соборени со MANPADs. Русиве од некоја причина летаат ниско, најверојатно зашто немаат толку многу такви precision guided bombs на располагање па мора да се спуштат за да бидат попрецизни.

До сега од тоа што може да се види најверојатно им имаат соборено 7-8 авиони (најчесто Су-25 и мислам еден Су-30).
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Уште не ми е јасно како после две недели русите не остварија air supremacy за да можат да овозможат поголема поддршка на пешадијата. Една шака украјински ловци им прават проблеми. Не знам дали е точно но се шпекулираше дека украјински ловци полетувале и слетувале од Полска, со пар дополнителни резервоари.
Ако е така тогаш е повод за војна, а може и тоа е неизбежно и тоа и се очекува. Не сум сигурен зошто не реагира Путин на овие провокации, за мене ова е очигледен блеф на САД и треба да го изедат стапот за тоа.
Може му треба мотив на рускиот народ за тотална мобилизација и WW3 секако.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424

Kako gi gubat kolonite. Definitivno modernata tehnologija im dava golema prednost na tie sto se branat.
Како и да е што повеќе нацистите ги маваат од заседа, тоа повеќе Украинците ќе го јадат немиен, за жал. Ако е видеото автетинчно.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218

Kako gi gubat kolonite. Definitivno modernata tehnologija im dava golema prednost na tie sto se branat.
Каква заседа, за 2-3 минути две возила му спичкаја и заминаа. И сето ова од 5км далечина. Една ракета не му се активираше иначе три пати ќе погодеа.

Заебано ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom