Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805


Автоматски споено мислење:

Покажи барем еден пример каде сум рекол дека Русија е лоша или Украина е невина.
Или дека некаде воопшто сум пишал САД/Русија се лоши/добри.
Каде сум кажал, дека Ти си го кажал тоа? Покажи ми еден пример. :unsure:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
@Toma никој не е толку наивен дека работите се црно бели, се разбира дека и СССР и САД играле power plays во одредени ситуации. Разликата е што кога ти прават државен удар кај соседна држава и радикализација на религиска основа во целиот регион - заканата е егзистенцијална. Влогот е многу поголем отколку во некој театар во Јужна Америка или Африка. Агресијата е директна.

Како сега со интервенцијата во Украина, државен удар и правење непријателска држава, провоцирање војна дури и на територија на РФ. Нафо екипица ќе каже, па тоа не е причина за војна... Ама нафо екипица е нафо екипица. Следно ќе пробаат западните пак во Кафказ/Чеченија да р'чкаат, нафо ќе кажат „па тоа не е причина за војна“. Итн.
Само шо американците не успеале да стасат на ред од советите во Авганистан, не знам како не ти е јасно дека немаат направено државен удар таму, дека помагале бунтовници кој можеби никогаш немало да дојдат на власт, ама советите првично дошле на помош, по што му прават државен удар на тогашниот нивен претседател, американците си немаат мана кога виделе дека овие се таму зошто да не ги помогнат уште повеќе талибанците.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.707
Поени од реакции
2.996
Mnogu e bitno za rusite sto poskoro da go osvojat Casov Jar.. Mestoto na goleem rid i odlicna geostrateska lokacija.. Ne deka mora da go osvojat do 9ti maj radi denot na pobedata vrz fasizmot tuku deka ke stigne pomosta izglasana vo senatotot.. Dokolku go zemat casov jar posle toa lesno mozat da gi zaobikolat Kramatorsk i Slavjansk i nema potreba da navleguvaat vnatre (slicno kako Bahmut kade go obikolija od 3 strani i ovie se povlekoa na krajot)...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805
американците си немаат мана кога виделе дека овие се таму зошто да не ги помогнат уште повеќе талибанците.
ОК. Сега замисли Советите/Русите да ги „помагале“ Индијанците, Мексиканците, и француските селани Канаѓаните... Не би имало маана?
Но тоа никој не го направил. Никој освен САД не поставил претседан во агресија и не покажал дека нема намера/поим за мирна коегзистенција. Пошто тоа е мајката на сите иднини.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
Интересно како 3-4 региони им ја скроија капата на цела држава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Вака се создава причина за коридор до Калининград.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.699
Поени од реакции
4.363
Ситуацијата мора повремено да се вжештува, некој мора да става дрва во огнот.
Интересна изјава на Заменик-министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Рјабков


ГП
Русија ќе биде подготвена да ја нападне Полска доколку таму се појави нуклеарно оружје, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Рјабков.
Тој истакна дека нуклеарните сили на НАТО се приближуваат кон Русија, предизвикувајќи ја Москва да дејствува. Москва внимателно ги следи настаните во Полска. Денеска Дуда објави дека закажал деловна средба со премиерот на Полска за прашањето за стационирање на американско нуклеарно оружје во земјата. Соединетите Американски Држави се единствената земја во светот која истрела нуклеарно оружје кон Јапонија. Само што сега не е вообичаено да се дискутира таму.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.372
Поени од реакции
19.951
Абрамсите ќе бидат повлечени од фронтот.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.335
Поени од реакции
29.805
Абрамсите ќе бидат повлечени од фронтот.

Не е фер со Абрамси. Премногу добри и доминантни се за оваа војна Абрамсите, мора да им се даде шанса на Русите.
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom