Препорака за моторка за сечење дрва.

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Ми треба да купам ваква моторка, па некој со искуство да сподели добар модел или бренд?

Daewoo добри се?

Благодарам однапред.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ми треба да купам ваква моторка, па некој со искуство да сподели добар модел или бренд?

Daewoo добри се?

Благодарам однапред.
Stihl ili Husqvarna se najdobri.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ми треба да купам ваква моторка, па некој со искуство да сподели добар модел или бренд?

Daewoo добри се?

Благодарам однапред.
Се е мејд ин Чајна сега ама Stihl од секогаш ми било поим за моторка :)
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
Ми треба да купам ваква моторка, па некој со искуство да сподели добар модел или бренд?

Daewoo добри се?

Благодарам однапред.
Си ракувал ли некогаш со моторна пила, за која намена, каде ќе сечеш, дај ни повеќе информации, иначе ок е дечки знаеме кои се најдобри брендови на моторни пили но тоа не значи дека тие ни се потребни, не сме сите дрвосечачи јебига.
Мене ми требаше пила за да го потсредам дворот(дрва и гранки еднаш до два пати годишно) и долго гледав што има на нашиов пазар, барав поволна буџет варијанта, според моите потреби се одлучив за електрична(помали се, полесно се ракува, low kickback,не се толку бучни, поевтини се) фаворит ми беше електичната на Парксајд(кошташе околу 3 500) од Лидл.рс ама кога ја начекав се распродаде пребрзо.
Преминав на втора(Einhell 4 790) и трета опција(Ingco 5 700) ја земав Einhell од Електрометал и сум презадоволен сум, работи подобро од очекуваното така да имате препорака ако вашите потреби се слични на моите ;)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Си ракувал ли некогаш со моторна пила, за која намена, каде ќе сечеш, дај ни повеќе информации, иначе ок е дечки знаеме кои се најдобри брендови на моторни пили но тоа не значи дека тие ни се потребни, не сме сите дрвосечачи јебига.
Мене ми требаше пила за да го потсредам дворот(дрва и гранки еднаш до два пати годишно) и долго гледав што има на нашиов пазар, барав поволна буџет варијанта, според моите потреби се одлучив за електрична(помали се, полесно се ракува, low kickback,не се толку бучни, поевтини се) фаворит ми беше електичната на Парксајд(кошташе околу 3 500) од Лидл.рс ама кога ја начекав се распродаде пребрзо.
Преминав на втора(Einhell 4 790) и трета опција(Ingco 5 700) ја земав Einhell од Електрометал и сум презадоволен сум, работи подобро од очекуваното така да имате препорака ако вашите потреби се слични на моите ;)
Ја се интересирав дребонг од Einhell, ама кога побарав на нет, не слушнав ништо позитивно
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Си ракувал ли некогаш со моторна пила, за која намена, каде ќе сечеш, дај ни повеќе информации, иначе ок е дечки знаеме кои се најдобри брендови на моторни пили но тоа не значи дека тие ни се потребни, не сме сите дрвосечачи јебига.
Мене ми требаше пила за да го потсредам дворот(дрва и гранки еднаш до два пати годишно) и долго гледав што има на нашиов пазар, барав поволна буџет варијанта, според моите потреби се одлучив за електрична(помали се, полесно се ракува, low kickback,не се толку бучни, поевтини се) фаворит ми беше електичната на Парксајд(кошташе околу 3 500) од Лидл.рс ама кога ја начекав се распродаде пребрзо.
Преминав на втора(Einhell 4 790) и трета опција(Ingco 5 700) ја земав Einhell од Електрометал и сум презадоволен сум, работи подобро од очекуваното така да имате препорака ако вашите потреби се слични на моите ;)
Благодарам на одговорот.

Моторката ќе се користи еднаш до два пати годишно.
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
штилл
оно ко за беља некоја кинеска ке исече 500 кубика ко за беља и ке ја утепа од фалење некој :vozbud::vozbud:
 

Тетреб

Археолог
Член од
30 март 2011
Мислења
24
Поени од реакции
13
Здраво. Ми треба совет дали некој има искуство со Sonic MP 658? https://mtdgradina.mk/gradinarska-programa/pili-za-drva/benzinska-pila-41-expert-mp658-
Ми треба покрај спастирање оклу куќа и за сечење за огрев и за кинење на стари дрва, претежно овошки. Фала.
Вака цена со спецификации е супер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom