Препорака за зимски гуми

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Drustvo zima se blizi zimata pa me interesira TIGAR DEBICA SAVA FULDA LAUFEN 205 55 16 zimski gumi iskustvo nekoj
И јас се думам.....но со оваа димензија ми се летните гуми и бандажи, а зимските ми се 15-ки и на нив имам 186/65/15 , две се многу добри гуми но двете се така-така

Па се мислам да земам две нови за напред. сава имам возено на малиот Цитроен(155/13), многу добро се покажаа, а после тоа зедов Тигар и првата зима топ се покажаа.
Се сеќавам се враќав од Скопје према Кичево и попладнето заврна многу снег. До Гостивар стигнав многу тешко....а нагоре према Стража скоро и да немаше коли. Еден грев со Пасат со летни гуми се мачеше уште на првите 200 м, а јас со новите гуми без никаков проблем излегов до горе. Ставаш трета брзина и под мала туража моторот нема сила да ги проклиза тркалата и цепаш на горе

Другар мој има летни Лауфен со оваа димензија и многу ги фали, послебно ниската бучавост
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Drustvo zima se blizi zimata pa me interesira TIGAR DEBICA SAVA FULDA LAUFEN 205 55 16 zimski gumi iskustvo nekoj
Истата димензија топ задоволен пд зимски сава ескимо ес3плус
И тоа на возило со заден погон
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
PA NEZNAM VO Bitola Tigar e 3100guma a Sava 3400guma jas vozev Debica frigo2 ama aj nas se pravat budali nemi ja nosat taja sara
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво, некој да ми даде препорака за зимски гуми за Renault Clio 1.9d 2000 година.
Димензии??
П.С. Сакам да му ставам малку по високи гуми
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Drustvo zima se blizi zimata pa me interesira TIGAR DEBICA SAVA FULDA LAUFEN 205 55 16 zimski gumi iskustvo nekoj
Истата димензија топ задоволен пд зимски сава ескимо ес3плус
И тоа на возило со заден погон
Малце касно одговарам, ама перфектно нешто се савата! На трите коли имам Сава ескимо С3+ (сите задна влеча мерцедеси) и гумата не е добра - туку е одлична!

Ако имаш огромен буџет - Continental Extreme Winter Contact е многу почитувана гума за перформансно возење во зима на снег или на ладно.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
Jas 3 sezoni vozev zimski viking gumi i sum prezadovolen potocno 3 godini toest 3 zimi 3 leta
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
Bi zel sega imam dobra PONUDA ZA kleber quadraxer2 VIKAAT ZA SITE SEZONI E ama jas vo zima ke ja vozam samo i ne e bucna 69db e
 
Член од
14 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
1
Таа димензија земи си сава ескимо ес3плус
Пробано за таа цена мека гума лепи добро
Jas ja imam letna guma sava i sum zadovolen
Ali ja kupiv so dve novi zimni kingstar i se mislam dali da kupam uste dve takvi ili da gi prodadam pa.da si kupam komplet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom