Преживеани учесници од Илинденското востание

Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.114
Поени од реакции
733
се гледа, денес постои Република Македонија ! Не сте јужна бановина ,и не сте срби с говорна мана
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Забораваш исто дека од 1913 до 1941 Македонците беа под српска окупација и сакаа помош од Бугарија
И кога дојдоа “ослободителите“ како дојдоа? Со пушки со топови со митролези, ставија бодликави жици и почнаа да апсат и стрелаат.
Бугарија во втората светска војна беше на страната на нацистичка Германија и фашистичка Италија и воено беше ангажирана само во Македонија и дел од Грција и капитулираше во таа борба против Македонските партизани
Македонскиот народ беше на страна на сојузниците. На различни страни бевме во војната.
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
240
Поени од реакции
509
Уште Бугарите си терат филм и мислат дека ќе убедат некој дека ние Македонците сме Бугари :pos: .
Не сфаќаат дека единствено вадат бугарски пасош за да можат да работат во западна европа.
Поглупа пропаганда од нивната нема. Првпат оваа година бев на одмор во Бугарија, им зборев македонски и ме правеа русин дека сум :pos: :pos:

Инаку на баба ми, од страна на татко и (мојот прадедо) имало комити, биле накај 10 деца од кој 2-3ца биле комити. Не ги сакале ни бугарите ниту пак србите. Татко ми кажуваше како во периодот кога србите владееле , од неговото село се фалеле како го опколиле регионалниот командат на србите и му порачале веќе да не доаѓа во ниовниот крај ако сакал да спаси жива глава. Приказната доаќала од личност што доживеала 100+ години. Да не го знаев животниот век на луѓето од кај што е татко ми ќе речев дека ме зафркава. Личноста била во комитите, прва и втора светска војна и бил полн со приказни. Тоа ми го скоро раскажа татко ми. Ќе треба да го чепнам за повеќе.
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
988
Поени од реакции
286
И кога дојдоа “ослободителите“ како дојдоа? Со пушки со топови со митролези, ставија бодликави жици и почнаа да апсат и стрелаат.
Бугарија во втората светска војна беше на страната на нацистичка Германија и фашистичка Италија и воено беше ангажирана само во Македонија и дел од Грција и капитулираше во таа борба против Македонските партизани
Македонскиот народ беше на страна на сојузниците. На различни страни бевме во војната.
Напротив, дојдоа, создадоа училишта, болници, подобрија статусот тие кои биле во лоша состојба, создадоа првиот универзитет и првата библиотека во Вардарско - книги од библиотеката уште можат да се најдат во Скопската библиотека ... создадоа инфраструктура...

Македонскиот народ беше на страната на Царството Бугарија. На крајот на 1941 година во цело Вардарско има околу 1.000 партизани, од кои повеќето Срби.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Македонскиот народ беше на страната на Царството Бугарија. На крајот на 1941 година во цело Вардарско има околу 1.000 партизани, од кои повеќето Срби.
И од 1000 партизани капитулира толкава царштина??
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
271
Поени од реакции
40
И од 1000 партизани капитулира толкава царштина??
Од македонските партизани капитулира царство Бугариа :facepalm::facepalm: Си слушал за Трети Украински фронт? За маршал Толбухин и комунистички преврат на 8-9 септември 1944.
По темата..
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.263
Поени од реакции
4.343
Турската империја била во фаза на распаѓање и башибозук, со подмитување и Грција и Блгарија, уште под турска власт го уништувале мкд идентитетот. Па и ликвидацијата на Делчев е наместена работа, Турција не била сериозно заинтересирана за тоа. Најдобро било и да не се крене Илинденско востание туку со преговори да се добие некоја автономија, внатре во империјата. По падот на империјата тоа не би гарантирало независна држава, но барем идентитетот ќе бил сочуван
браво,како мислеше од илегалци во отоманското царство да разговараат и да го заплашат султанот и да им даде автономија кога се прогонувани и вршени предавства на секој чекор ? не знам и партизаните шо се криеле по планините покасно во ВСВ2 подобро да седнеле на скајп и да му пишеле порака на хитлер дека не сакаат со него во коалиција[DOUBLEPOST=1440791621][/DOUBLEPOST]
пропушти фактот дека уште пред ослободувањето на Бугарија во Македонија речиси сите училишта се Бугарски за црквите е исто има пред да има Бугарска егзархија .Како Бугарите без држава и црква вршеа пропаганда? Зошто кога беше кренато Илинденското востание комитите вееха знамиња со бугарските бои?
Забораваш исто дека од 1913 до 1941 Македонците беа под српска окупација и сакаа помош од Бугарија
исто беа под бугарска и грчка окупација,да не го заборави овој мал детал ?? барем една третина во денешна бугарија населението влечи корени од македонци,во македонија нема население со бугарски корени,иначе одамна би имале партија,црква,друштва и останато

бугарија не дозволува на пописот македонците да се изјаснат национално,ами само како бугарски граѓанин што е смешно,заобиколувајте колку сакате еден ден ќе излезат вистинските македонци таму на површина[DOUBLEPOST=1440791890][/DOUBLEPOST]
Напротив, дојдоа, создадоа училишта, болници, подобрија статусот тие кои биле во лоша состојба, создадоа првиот универзитет и првата библиотека во Вардарско - книги од библиотеката уште можат да се најдат во Скопската библиотека ... создадоа инфраструктура...

Македонскиот народ беше на страната на Царството Бугарија. На крајот на 1941 година во цело Вардарско има околу 1.000 партизани, од кои повеќето Срби.
до кога со тој сон ќе терате не знам дека ослободивте територија - да,али заборавате на фактот дека одма наметнавте окупација,фактички заменети се улогите срби/бугари

и немој да ме смееш дека срби имао партизани во македонија, сите партизански чети се раководени воено и политички од македонци
 
Последно уредено:

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.657
Поени од реакции
13.988
се гледа, денес постои Република Македонија ! Не сте јужна бановина ,и не сте срби с говорна мана
Да, и тоа благодарение на Тито, вие сте имале умисла да не анексирате. Нешто што никогаш не било план на ВМРО на пример. Она првично ВМРО, пред да дојдат индоктринираните како Тодор Александров.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Од македонските партизани капитулира царство Бугариа :facepalm::facepalm: Си слушал за Трети Украински фронт? За маршал Толбухин и комунистички преврат на 8-9 септември 1944.
По темата..
Таму беа ангажирани 6 дивизии на бугарска восјка, ни полиција ни управа немаше, во Македонија и јужна Србија во 1944 имаше 9 бугарски дивизии и плус преку 4000 бугарски полицајци плус стражари, администрации, најголеми неприатели на бугарското фашистичко царство беа македонија и србија
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.622
Поени од реакции
9.387
браво,како мислеше од илегалци во отоманското царство да разговараат и да го заплашат султанот и да им даде автономија кога се прогонувани и вршени предавства на секој чекор ? не знам и партизаните шо се криеле по планините покасно во ВСВ2 подобро да седнеле на скајп и да му пишеле порака на хитлер дека не сакаат со него во коалиција....
Имаше и во Турција сили кој беа за автономија на Македонија, а и Австрија подржуваше, но факт е дека со големи пари грчката црква и блгарите во зародиш го гушеа македонскиот идентитет... дури подоцна, кога Грција осети опасност од Блгарија, испадна Абецедарот, но пак во смисол на некој си лерински дијалект ... б.т.в., Шатев, солунскиот атентатор не настрада од турска туку од удбашка рака
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
988
Поени од реакции
286
И од 1000 партизани капитулира толкава царштина??
Бугарија не е капитулира. По смртта на Царот и откако Германија започна да губи војната се изврши државен удар во Царството и комунистите зедоа власта. Германската војска започна да разор'жава бугарската во териториите контролирани од Германците и администрирани од Царство Бугарија. По кратки борби на бугарската војска е заповедано да ги напушти териториите администрирани од нив и таа почна повлекувањето. Во тоа време (септември 1944) е немало никакви воени дејствија меѓу југо-партизани и бугарска војска - исклучиво помеѓу германска и бугарска.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.263
Поени од реакции
4.343
Бугарија не е капитулира. По смртта на Царот и откако Германија започна да губи војната се изврши државен удар во Царството и комунистите зедоа власта. Германската војска започна да разор'жава бугарската во териториите контролирани од Германците и администрирани од Царство Бугарија. По кратки борби на бугарската војска е заповедано да ги напушти териториите администрирани од нив и таа почна повлекувањето. Во тоа време (септември 1944) е немало никакви воени дејствија меѓу југо-партизани и бугарска војска - исклучиво помеѓу германска и бугарска.
и пак бевте ослободители,оооо таа чудесна земја бугарија :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.214
Бугарија не е капитулира. По смртта на Царот и откако Германија започна да губи војната се изврши државен удар во Царството и комунистите зедоа власта. Германската војска започна да разор'жава бугарската во териториите контролирани од Германците и администрирани од Царство Бугарија. По кратки борби на бугарската војска е заповедано да ги напушти териториите администрирани од нив и таа почна повлекувањето. Во тоа време (септември 1944) е немало никакви воени дејствија меѓу југо-партизани и бугарска војска - исклучиво помеѓу германска и бугарска.
Haредено и е да се повлечи од на 29 Август и цело време се водени борби против Југословенските партизани, во Август се водени борби (Toплице, Јабланица, Врање, Златибор, Дреново, Возарци, Оморан, Крњево, Конопиште, Паруци...) против македонските и србските партизански единици
Присуството на Бугарски окупациски војски Македонија ја чинеше 24.000 мртви.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
988
Поени од реакции
286
до кога со тој сон ќе терате не знам дека ослободивте територија - да,али заборавате на фактот дека одма наметнавте окупација,фактички заменети се улогите срби/бугари

и немој да ме смееш дека срби имао партизани во македонија, сите партизански чети се раководени воено и политички од македонци
Од какви Македонци е основана кога до 19 март 1943 беа членови на Југословенската комунистичка партија, и на горниот датум се создаде МКП? До тогаш комунистиве беа дел од "Покрајинског комитета КПЈ за Македонију". Македонец ли беше на чело на КПЈ?
 
На врв Bottom