Предмети во средно во Америка

Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
zdravo me interesira ako nekoj moze da mi pomogne zosto od idnata godina zaminvam za amerika za 4 ta sredno i sakav da ve prasam kakvi predmeti ima jas znam deka ima eden ku pa ti si biras no sakam da doznaam mnogu poveke, sto se obrabotuva sto vsusnost i samiot naslov na predmetot bi kazal kako i da e me interesira dali nekoj znae ili pak uste poveke imaa iskustvo za toa koj predmeti mi trebaat za medicinski fakultet i koj jazici obicno se izucuvaat sto nebitrebalo da predstavuva problem zosto znam nakaj 12 jazici, inace fala na sekoj sto bi znael ili pak barem bi se obiel da mi pomogne,
fala vi odnapred;)
 
F

FARANG

Гостин
znaes 12 jazici a neznaes na google da si najdes odgovor? neznam kako e vo usa ama vo aus mnogu zavisi i od samot skolo znaci moze da ima 100 predmenti vo sistemot ama skoloto moze nudi samo 20 itn... najdobro odi na web strana na skoloto kaj sto ke se zapises i vidi sto nudat.

Inace ne se sekiraj gola voda e se uci mnogu pomalku od kaj nas. vezbaj pisuvanje esei i kako da odgovoris prasanje na nacinot na koj se bara. primer kako da odogovoris pravno prasanje
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
znaes 12 jazici a neznaes na google da si najdes odgovor? neznam kako e vo usa ama vo aus mnogu zavisi i od samot skolo znaci moze da ima 100 predmenti vo sistemot ama skoloto moze nudi samo 20 itn... najdobro odi na web strana na skoloto kaj sto ke se zapises i vidi sto nudat.

Inace ne se sekiraj gola voda e se uci mnogu pomalku od kaj nas. vezbaj pisuvanje esei i kako da odgovoris prasanje na nacinot na koj se bara. primer kako da odogovoris pravno prasanje
Vo sekoj slucaj barav no kako sto ia samiot/samata si naznacil/a velis sitemot nudi 100 skoloto ne gi nudi site od gorenavedenite no vo sekoj slucaj jas gi barav site onie koi sto moze na nekogo vo dadeniot moent da mu teknat inace na stranicite na skolite samo na odredeni civ broj iznesuva prilizno 2-3 od 200-300 koi gi poglednav imaat navedeno kooi uslovi i predmeti, no i opcii za izucuvanje na istite gi nudat, inace imam kniga koja mozebi broj nekolku iljadi stranici i gi ima site ucillista so site informacii na nivo na USA i UK, taka sto moeto prebaruvanje na javnite amerikanski skoli e bazirano pred se na najdobrite skoli koi licno gi izbrav od knigata,
Vo sekoj slucaj blagodaram za odgovorot
Isto bi sakal da ve prasam dali vie ste bile na nekoja vakva programa ili ne, bidejki jas sega sum prva, medicina, no 2 godini ke zemam vo edna so programata za talentirani studenti/ ucenici pri sto veke idnoto leto bi trebalo da zaminam pa sakav da ve prasam dokolku ste prisustuvale na nekoja vakva programa po koja godina otidovte i koga gi zapocnavte dukumentite, bidejki sum dobro informiran, no mene kraj na septemvri za dva meseci mi zvuci malku docna no vo sekoj slucaj OK stom site taka vikaat dokolku ne povtorno vi blagodaram vo sekoj slucaj:);)
 
W

Werther

Гостин
Брат седи си ти тука чим знаеш 12 јазика убава пара ке вртиш и тука преведувач ке работиш,тури им пепел и на америки и на аустраилии и на тоа факултетот медицински...само ме чудиш малце како успеа да ги научиш 12 јазика,а си 4та средно со 18 години?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Јас бев Америка и зедов две во една, а по твојов пост не можам никако да сфатам ни коа заминвиш ни нишо. Биди малце појасен.
Иначе за медицина земи си Advanced Biology и Advanced Chemistry, а секако ако училиштето има како предмет Анатомија и Физиологија одма земај го тоа. Посекако ко ќе се вратиш ни еден од предметиве нема да ти се рачуна, ама за твое добро земи ги двата од предметите што ги кажав.
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
Брат седи си ти тука чим знаеш 12 јазика убава пара ке вртиш и тука преведувач ке работиш,тури им пепел и на америки и на аустраилии и на тоа факултетот медицински...само ме чудиш малце како успеа да ги научиш 12 јазика,а си 4та средно со 18 години?
prva sredno so 15 ama ok ne gi znam site 12 perfekt toa se samo nakaj 8-9
--- надополнето: 25 јули 2012 во 20:26 ---
Јас бев Америка и зедов две во една, а по твојов пост не можам никако да сфатам ни коа заминвиш ни нишо. Биди малце појасен.
Иначе за медицина земи си Advanced Biology и Advanced Chemistry, а секако ако училиштето има како предмет Анатомија и Физиологија одма земај го тоа. Посекако ко ќе се вратиш ни еден од предметиве нема да ти се рачуна, ама за твое добро земи ги двата од предметите што ги кажав.
zdravo emkaa nie i prred toa imame vodeno konverzacii nego rabotata e sto sega zavrsiv prava ama spored zakonot za talentirani ucenici moze da zemam dve godini znaci vtora i treta sto bi bilo deka zaminuvam idnata godina za 4 ta, se nadevam deka jasno objasniv i se izvinuvam dokolku sum napravil nekoja zabuna, blagodaram
 
W

Werther

Гостин
prva sredno so 15 ama ok ne gi znam site 12 perfekt toa se samo nakaj 8-9
--- надополнето: 25 јули 2012 во 20:26 ---
Може да ми ги наброиш само ако не ти е тешко и да ми кажеш кај научи 10 јазика перфектно со 18 години...да идам и ја да пробам да поднаучам барем едно 3-4.
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
Може да ми ги наброиш само ако не ти е тешко и да ми кажеш кај научи 10 јазика перфектно со 18 години...да идам и ја да пробам да поднаучам барем едно 3-4.
МАК (ако сакас да коментирас те молам немој и македонски е јазик иако сите кога некој ке ги праса колку јазици знаес, ретко кој го број, но јас секогас го издвојувам, велам пр 3-4 со македонски зборуваме ако некој ме праса колку јазици знаес, а не странски)
--- надополнето: 25 јули 2012 во 22:44 ---
па знаци
МАК
АНГ
СПА
РУ
ФР
ИТ
СЛО
СРБ
ХРВ
ГЕР
Збориме перфект за ниво на зборување, писување, читање, едноставно разбирање, а не онака на некое си академско ниво за на факултет со стручни изрази и она се се се
--- надополнето: 25 јули 2012 во 22:45 ---
Може да ми ги наброиш само ако не ти е тешко и да ми кажеш кај научи 10 јазика перфектно со 18 години...да идам и ја да пробам да поднаучам барем едно 3-4.
и ке ве молам доста на оваа тема зс имав поставено прасанје за предмети а немав отворено тема дај да си се пофалам
 
L

Luki Junior

Гостин
Дете, мисли си оти знааш 12 јазика....:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:

Зимај се шо е поврзано со хемија и биологија... Ќе ти требат за МКАТ..Ногу ке ти требат..
Научи се да читаш добро, да пишеш есеи и да се изразуваш...
Ќе ти требе да знааш академски англиски со доста повеќе зборове шо прв пат ќе ги видеш у живото....
И научи се да мислеш на англиски, не да си преведуваш македонски на англиски и да пишеш...
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
Дете, мисли си оти знааш 12 јазика....:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:

Зимај се шо е поврзано со хемија и биологија... Ќе ти требат за МКАТ..Ногу ке ти требат..
Научи се да читаш добро, да пишеш есеи и да се изразуваш...
Ќе ти требе да знааш академски англиски со доста повеќе зборове шо прв пат ќе ги видеш у живото....
И научи се да мислеш на англиски, не да си преведуваш македонски на англиски и да пишеш...
Vo sekoj slucaj ne go pravam toa. Inace veke dolgo vreme razmisluvam na angliski i sum odlicen vo sekoe negovo pole, kako i vo site gorenavedeni naucni polinja. Inace blagodaram za vaseto mislenje
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Ќе видиш ко ќе стигниш Америка на кое ниво ти е англискиот. И јас пред да заминав се сметав за најдобра англиски во мојот клас, ама коа дојде време да ја пишувам првата домашна по биологија ми требаа 4 часа за да одговорам 9 прашања. Имаш многу стручни зборови по секој предмет и во секој случај ќе ти е потешко. На почеток ќе преведуваш па фразите ќе звучат глупаво ама со тек на време ќе се научиш да размислуваш и на англиски па ќе ти е полесно.
 
L

Luki Junior

Гостин
Vo sekoj slucaj ne go pravam toa. Inace veke dolgo vreme razmisluvam na angliski i sum odlicen vo sekoe negovo pole, kako i vo site gorenavedeni naucni polinja. Inace blagodaram za vaseto mislenje
Види саа, шо ке ти кажам јас. Напреден, Напреден, па колко да си напреден мајка му стара... Енос си прва година средно... Некој половин живот уче и ншто не е научил..... нема љутиш....

Требе да се научеш да зимаш електорнски тестове, големи тестове со ногу различен формат, да размислуваш критички у ограничен временски период.
И само зборове, зборове, и ногу зборове да научеш.... Пробај се со еден САТ, најди на интернет и решавај го под штоперица... Ке видеш колко знааш....

Не се сили како прле пред магаре... Ќе идеш и ќе видеш колко малко знааш... А за англискио, ако се немаш образовано на англиски, дете, не знаеш англиски.. Знааш да се разбереш, ама не знаеш да напишеш есеј од 1200 збора без да се осете оти не си native speaker...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom