Предлог химна на Република Македонија

Дали сте за нова химна на Република Македонија?


  • Вкупно гласачи
    67
  • Гласањето е завршено на .

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Премногу дискусии,разговори околу смената на грбот,знамето па и химната.
Како прво,дали сте ЗА да се смени химната на Република Македонија или сте ПРОТИВ?
Второ,како идеална химна на Република Македонија би била песната направена во 2001 година за време на конфликтот. (изведена од сите македонски ѕвезди - Македонијо те сакаме). Секако мелодијата може да биде и малку променета.
А,да...и премногу патриотски ќе изгледа како химна,да се подигне националната свест кај македонецот како единка.
Ќе отворам и една анкета,колку да се знае исходот и резултатот за расположението кај народот.
Благодарам
 
D

DeviL_32`

Гостин
Од кај сега па воа? Шо ти текна не знам?! :uvo: Зошто да ни се смени грбот или па химната ?:tapp:
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Од кај сега па воа? Шо ти текна не знам?! :uvo: Зошто да ни се смени грбот или па химната ?:tapp:
Па нели има разговори околу тоа да се врати старото знаме (сонцето на Вергина) и стариот грб (лавот) па добро би дошла и промена на химната.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Не сум за да менуваме химна. Несериозно е да се менува химна, знаме,... на секои 20 години!?!?! Против сум за се' што значи враќање во минатото. Не за џабе викаат - кој копа во минатото си ја затрупува иднината. Треба, што би рекол Цацко, едно оро што само напред ќе тера. :)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Па нели има разговори околу тоа да се врати старото знаме (сонцето на Вергина) и стариот грб (лавот) па добро би дошла и промена на химната.
да се вратат старите работи а не да се смислат нови. има една стара химна "изгреј зора на свободата" или така нешто...
 
D

DeviL_32`

Гостин
Па нели има разговори околу тоа да се врати старото знаме (сонцето на Вергина) и стариот грб (лавот) па добро би дошла и промена на химната.
Се извинувам за постот не бев во тек...ме збуна малку химната
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
[acko]®;1632780 напиша:
или TAKE A BOW :pos2::pos2::pos2:
секако сеа девојката е во криза.. па можи ќе продава повеќе цдиња од оние Македонија засекогаш, па владата цел тираж ќе и плати
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
чекајте... вие разговарате за смена на химната?
ООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО
луѓе што ви е? дали сте нормални...? ги коленеме педерине ради знамето и фиром ( додуша за тоа сме сами криви) а сеа прајме самоиницијативно муабет за менање химна? не сте саглам... абе дали вие имате памет? нашата химна си е супер.. а Македонијо те сакаме мислам хелоу... песната си е ок ама не е за химна...
што ќе биде некст? Македонија навива за вас од Тоше да е химна?
сета почит за песните ама вас ви фали некој штраф
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не сум за менување на химната. Си имаме убава химна која нема потреба да се менува, а и доста беше менување на секои 5 год национални симболи.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Катанец под хитно!!!

Што е ова бе хит на неделата?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
126
Поени од реакции
10
Нема потреба од менување химна. Добра е химната, без разлика што е накалемена од комунистите. Па не се ѓубре што е направено од нив, нели. Нема белким да правиме сега дупка од 50 години во историјата на Македонија???

Денес над Македонија се раѓа
ново СОНЦЕ на слободата...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Катанец под хитно!!!

Што е ова бе хит на неделата?
Зошто катанец?

Убаво е да се видат на дело обидите за обезличување на идентитет, и како народот е против тоа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom