Преговори со ЕУ, отварање и затварање на поглавијата по ново

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.590

Нормално реакција од Муртинецот и кодошот од Кале ќе нема....
:kafence:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.144
Ако искрено прашуваш...во Македонија широко распростането мислење е дека ЕУ е таа која ги диктира тие работи.....дека ЕУ намигнува или на Грција или на Бугарија кој е на ред да не дупи во буквална смисла на зборот

Не случајно во извештаите на ЕУ, поимот македонски јазик секоја година се наоѓа на све помалку места, и скоро да е е исчезнат

Ова е факт.....кој сака нека извади некој од последните извештаи и нека брои.....нема повеќе од 2 места каде е спомнат јазикот
Кога говориш за ЕУ претпоставувам не мислиш на Португалија и Лихтенштајн, која е таа ЕУ имаш некои посебни земји во предвид?

(во таа ЕУропска, нагалено си ја викам четврти рајх, патем членки се и Бугаристан и Грекистан!)
Автоматски споено мислење:

nema vrska, ednostavno se prilagoduvaat na slucuvanjata. vo EU veke im stana jasno deka nasata drzava se otkaza od identitetot, pa normalno tie ke ne podrzat vo toa, nema tie sea da ja kocat rabotata koga se se sreduva so nash amin.

ne ni znam sto voopsto se cudite, spored prespanskiot dogovor nie(zajko i kompanija) priznavme deka ne sme makedonci, sto togas sme? koga go kazav toa vo toj period koga iskoci dogovorot mnogu ljuge me ismejuvaa, ete sega popoleka se oficijalizira i toj del od prespanskiot dogovor. ako togas potpisavme deka ne sme makedonci, sto togas mozeme da bideme, marsovci? sekoj narod mora da e nesto, a cim nie so dogovorot tvrdime deka ne sme makedonci, togas vo idnina ke mora da odberime alternativa i preostanuva srbi ili bugari kako opcii koi mozes da gi prodades internacionalno za kolku tolku da im zvuci logicno (albanci i grci e ponerealno zaradi razlicniot jazik, baska grcite ako ne prifatat kako grci pak ke se kosi so nivnata politika za makedonija). uste togas bese jasno deka dogovor so grcija bese samo prvata etapa. grcija da barase od nas od sve da se otkazime togas nema da prifatevme, moraa nekoe parce "makedonija" da ni ostavat za da potpisime. grcija si ja zavrsi rabotata, pa sega im e mnogu polesno bidejki muabetot e "abe go smenivte imeto, skoro stignavte do EU, nema logika sega na poslednite metri da se otkazete zaradi jazikot i nacionalnosta".

znaete, toa prosto kazano e kako so nekoe zensko. ne mozes da ocekuvas na prv den da se smuvas, da ti go drka, da ti go pusi, da ja ebis pa i uste od nazad da i go piknes, najcesto si ima nekoj redosled vo zavisnost od zenskoto. tuka samo se podeleni ulogite, grcija stigna negde do pusenje/ebenje, ostanatoto e za bugarija, onaka svingerski bratski podeleno, a zajko/drzavata e devojceto. posle prvite proceduri zajko poveke ne e tolku stramezliv, se navikna javno da go dupat, pa mozda veke i merak mu e, ima sekakvi fetishi^^
добро човеку побогу, свесен ли си што си напишал?
“...nasata drzava se otkaza od identitetot...“
(не ми се верува дека си до толку ... за да не знаеш што пишуваш, мислам дека свесно и смислено го пишуваш оваа “...nasata drzava se otkaza od identitetot...“)

Каде и кога се откажа?
Зошто вакви невистини пишуваш?
Ако некоја земја е окупирана дали одлуките на окупационите власти ги сметаш за легални и легитимни?
Ти веруваш во оваа што си го напишал?
(не си само ти ве има повеќе и така вешто протнувате автошивинизам да човек од страна може само да ви се восхитува колку сте вешти)
Што за тебе претставува 27 април 2017? (ова е клучно прашање, затоа што многу Северџгани спинуваат со цел да спречат да се говори за настаните од тој ден!!! зошто е важно да се заборави тој ден? зошто е важно да не се говори за тој ден?)
Имаше референдум на кој понудената политика и решение не помина, значи вашата држава не се откажа ниту од идентитетот, ниту од името, ниту сакаше да стане членак на НАТО, ниту на ЕУроспка туку дека окупационите власти со нивните платени лубриканти , петта колона и делови од етничките заедници-малцинства
насилно им го наметнаа тоа решение на Македонците!

Толку ли е проблем оваа да се разбере, за оваа постојат низа настани како што се настаните од 27 април, закани и уцени кон пратеници за да гласаат за уставни измени и да станат велепредавници, референдум, итн итн
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Тоа си е директен перзонален говор на омраза. Никога не сум си дозволил вакво нешто и немам намера да падам на тоа ниво.
tvoeto prijavuvanje na ovoj forum e veke ispod toa nivo. gledas li makedonci da solat pamet na nekoi bugarski forumi kako ti tuka so tvoite? ti si proliv, pa uste se cudis sto nikoj ne te saka. sekoj normalen covek koga ke primete deka negde ne e dobredojden ke se povleci, a ti si teras so tvojata propaganda. jasno e deka pari od negde lapas za toa, nikoj ne moze do tolku da e sadomazohist.

по 25 години притисок на секој можен начин? Вклучувајќи јаки блокади, една војна (каде грешно мислите дека само УСА е колабораторот на учките), едночудо извештаи за правата на малцинствата, нгоа кои сето ова го спроведуваа во пракса... и ај да не редам ред поредум? Немојте вакви работи, не е фер. Соседите се ударна тупаница. ЕУ и САД се моторот, просто.
Наместо пушење, дркање штотијазнам...може да се спореди со пријава за семејно насилство врз жена на талибанска територија.
EU i SAD ni malku ne gi interesira nie dali sme makedonci, srbi, turci, romi, grci ili bugari. site tie pritisoci vrz nas se bidejki znaea deka samo mozime da vlezime vo NATO i posle vo EU ako se otkazeme od identitetot od prosta pricina sto takva e procedurata i ne moze bez amin na grcija i bugarija (mada bugarija na start normalno ne igrase uloga). grcija ne mozea dovolno da ja stisnat, pa udrija po nas. toa e internacionalna politika, gledas koj e poslab i nego go stiskas. ne mozes da udris po magareto, ke udris po samareto ili kako i da bese izrekata. za grcija da ja ubedea da ne priznaea kako republika makedonija verojatno ke moraa da ima frlat 100 milijardi evra na primer preku dodatni otkazuvanja od krediti, taka sto mnogu poeftino im dojde nas da ne ubedat da gi zadovolime baranjata na grcija.

mnogu go precenuvate trudot na SAD i na EU, tie vo celava prikazna dali imaat celokupno vlozeno 2 milijardi evra preku poslednite 30 godini za da ni go smenat imeto, mozda nitu edna milijarda, toa se kikiriki za niv. na faking grcija i oprostija 100+ milijardi evra od dolgovite, pa vie ozbilno mislite deka tie semki koi gi frlile za nas da ne skrsat se nekoj znacitelen napor. na EU i SAD da im smetase sto sme makedonci uste vo 90ti ke ne pregazea i bez da ne prasaat ke ne spoea so bugarija. niv ne gi interesira nacionalnost. ako mislite deka gi interesira ajde pokazete druga drzava na svetot na koja sakaat da i go izbrisat identitetot. nema, samo nie sme na cel svet i toa zaradi grcija. se sto se slucuva e zaradi grcija i sega zaradi bugarija deka i tie se vo EU.

vo gradot hamburg za izgradba na edna koncertna sala platija skoro 1 milijarda €, noviot aerodromot vo berlin vredi 7 milijardi. ne stve svesni kolku nebitni sme i kolku smesno e za niv toa sto go vlozile za na nas da ni go smenat imeto itn. ne se tie glupavi da izigravaat gandi koga tolku lesno mozat da ne sredat i da si imaat mir vo kukata. baska nikoj ne pocituva orospija. so toa sto go potpisavme dogovorot so grcija im stana jasno kolku eftina kurva sme, pa sega uste pomalku ne fermaat. se sto ke pobara bugarija sega ke mora da se prifati, EU veke nema ni prst da mrdne za da vrsi pritisok vrz bugarija bidejki znaat deka nasite veke go prodadoa gazot i se ke storat za da imaat perspektiva za vo EU, pa nema da pocnat so pregovori se dodeka ne potpiseme deka sme bugari.

pred SDSM da gi dobie izborite protiv grujo tuka napisav deka so SDSM na vlast ke se smeni imeto, jazikot itn. barajte slobodno vo starite poraka. togas tuka me ismeuvaa demek sum bil od dpmne, no se sto prognozirav ispadna tocno. imase na wikileaks uste godini prethodno objaveno informacii od amerikanskata ambasada deka EU i SAD ke mu dadat golema podrska na SDSM bidejki partijata im vetila deka ke gi prifatat site baranja na grcite. ne deka toa nekoj ne go znaese, ama izgleda mnogu ljuge se nadevaa deka toa e samo propaganda na dpmne. prespanskiot dogovor bese prviot del, preku bugarija ke se finisira brisenjeto na makedonskiot identitet. mozda ke se pocekaat uste izborite i posle zajko zaedno so site malcinstva ke oficijalizira se sto se bara momentalno bidejki posle izborite ke ima taze crno na belo podrska od narodot.

jas licno ne ni gledam nazad od ova, ubavo kazav na prost nacin: veke ne ebea pa sega nema poveke sram. edino da se ponisti prespanskiot dogovor i oficijalno da se otkazeme od vlez vo EU, no malo morgen deka toa ke se sluci.
Автоматски споено мислење:

Кога говориш за ЕУ претпоставувам не мислиш на Португалија и Лихтенштајн, која е таа ЕУ имаш некои посебни земји во предвид?

(во таа ЕУропска, нагалено си ја викам четврти рајх, патем членки се и Бугаристан и Грекистан!)
Автоматски споено мислење:


добро човеку побогу, свесен ли си што си напишал?
“...nasata drzava se otkaza od identitetot...“
(не ми се верува дека си до толку ... за да не знаеш што пишуваш, мислам дека свесно и смислено го пишуваш оваа “...nasata drzava se otkaza od identitetot...“)

Каде и кога се откажа?
Зошто вакви невистини пишуваш?
Ако некоја земја е окупирана дали одлуките на окупационите власти ги сметаш за легални и легитимни?
Ти веруваш во оваа што си го напишал?
(не си само ти ве има повеќе и така вешто протнувате автошивинизам да човек од страна може само да ви се восхитува колку сте вешти)
Што за тебе претставува 27 април 2017? (ова е клучно прашање, затоа што многу Северџгани спинуваат со цел да спречат да се говори за настаните од тој ден!!! зошто е важно да се заборави тој ден? зошто е важно да не се говори за тој ден?)
Имаше референдум на кој понудената политика и решение не помина, значи вашата држава не се откажа ниту од идентитетот, ниту од името, ниту сакаше да стане членак на НАТО, ниту на ЕУроспка туку дека окупационите власти со нивните платени лубриканти , петта колона и делови од етничките заедници-малцинства
насилно им го наметнаа тоа решение на Македонците!

Толку ли е проблем оваа да се разбере, за оваа постојат низа настани како што се настаните од 27 април, закани и уцени кон пратеници за да гласаат за уставни измени и да станат велепредавници, референдум, итн итн
druze, kazi sto se sluci na 27. april? se ubi nekoj covek? ako ne, spored mene nisto znacitelno ne se sluci. ima li nekoj od pratenicite ubieni? ili nekoj nivni blizok? mnogu se dramatizira a nisto ne se slucilo. ne znam u koj film zivees. da bese narodot protiv toa sto se sluci ke letaa do sega glavi i toa na golemo. narod koj e protiv nesto vo najmala raka ke iskoci na protesti i toa na masovni. aj neka se soberat 300.000 vo skopje na protest posle ova sto go bara bugarija, pa i 50.000 neka se za pocetok, pa posle ke zborime. molcenje e soglasuvanje, sfati go toa.

da ne me razberis pogresno, i jas sum protiv site ovie gomna sto se slucuvaat, ama 90+% od ljugeto k*r ne gi boli, toa e realnosta. mislam se nerviraat, ama nikoj ne se zamara ozbilno. kolku muabeti sum imal so razni ljuge poslednite godini i realno retko koj navistina se zamara i rzamisluva kako da se smeni nesto. deteto ne padna sega vo bunar, padna uste pred 19 godini.
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Од мое лично искуство, мислам дека најголемите ултранационалисти не им се тие од Анатолија, туку локалните. Гркоманите и тие што се домицилните грци покрај обалата и на југот.
Ама колку се тие гркомани? 1000-5000 макс давам бројка, а не верувам ни толку. За југот не знам како е, ама дека грците шо живеаа на западнио брег од Турција, и ко напраја размена на население, тие од Азија станаја најголеми "македонци". Башка во Солун ти се наојџа Златна Зора партијата.
Автоматски споено мислење:


Нормално реакција од Муртинецот и кодошот од Кале ќе нема....
:kafence:
Немаат, и од Бемката не гледам реакција.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
tvoeto prijavuvanje na ovoj forum e veke ispod toa nivo. gledas li makedonci da solat pamet na nekoi bugarski forumi kako ti tuka so tvoite? ti si proliv, pa uste se cudis sto nikoj ne te saka. sekoj normalen covek koga ke primete deka negde ne e dobredojden ke se povleci, a ti si teras so tvojata propaganda. jasno e deka pari od negde lapas za toa, nikoj ne moze do tolku da e sadomazohist.
Забранено е да биде човек на странски форум? Па можам да ти дадам пример на македонци на бугарски форум ако толкова бараш...но тоа што ке промени?!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Ама колку се тие гркомани? 1000-5000 макс давам бројка, а не верувам ни толку. За југот не знам како е, ама дека грците шо живеаа на западнио брег од Турција, и ко напраја размена на население, тие од Азија станаја најголеми "македонци". Башка во Солун ти се наојџа Златна Зора партијата.
Автоматски споено мислење:


Немаат, и од Бемката не гледам реакција.
Оуу не си свесен колку се. После анатолијците громаните и домородните грци се тука некаде пата-пата. Гркоманијата била широко распространета во егејска Македонија. Види ги пописитe отомански колку многу патријашисти има и бројот на андартски чети составени од гркомани. Тоа денес се работи за стотици илјади луѓе.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Оуу не си свесен колку се. После анатолијците громаните и домородните грци се тука некаде пата-пата. Гркоманијата била широко распространета во егејска Македонија. Види ги пописитe отомански колку многу патријашисти има и бројот на андартски чети составени од гркомани. Тоа денес се работи за стотици илјади луѓе.
Мхм, нели имаше полно богати тогашни македонски семејства шо станја „грци“ ко навлегуваја грците, само за да зачуваат то шо го имаат, мислам дека и некои од тие денеска се блиски со Грчката влада.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Забранено е да биде човек на странски форум? Па можам да ти дадам пример на македонци на бугарски форум ако толкова бараш...но тоа што ке промени?!
лично јас те сметам за коректен член на форумов, каде најголемиот дел од постовите ти се инфромации, а не ,,објаснувања,,

А тоа го велам јас кој имам изразито лошо мислење за бугарската држава, и таа е поседната со која би сакал да бидам во некаков сојуз/федерација

И на крај Бугарија ја сметам за алатка во рацете на многу помоќни држави.....друг нас ни ја крои капата
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Забранено е да биде човек на странски форум? Па можам да ти дадам пример на македонци на бугарски форум ако толкова бараш...но тоа што ке промени?!
ne e zabraneto da bides na stranski forum, no mora da si otpad vo forma na covek za da bides bot i da siris propaganda na stranski forum. ti i tvoite bugarski braka stve tuka na forumot samo za da ni solite pamet, a ne stve svesni deka stve kontraproduktivni bidejki na pogolemiot del na ljugeto stve im odbivni. popozitivni cuvstva imam koga ke vidam na ulica izmet na kuce odkolku koga ke pomislam na stvorenie kako sto si ti.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.144
druze, kazi sto se sluci na 27. april? se ubi nekoj covek? ako ne, spored mene nisto znacitelno ne se sluci. ima li nekoj od pratenicite ubieni? ili nekoj nivni blizok? mnogu se dramatizira a nisto ne se slucilo. ne znam u koj film zivees. da bese narodot protiv toa sto se sluci ke letaa do sega glavi i toa na golemo. narod koj e protiv nesto vo najmala raka ke iskoci na protesti i toa na masovni. aj neka se soberat 300.000 vo skopje na protest posle ova sto go bara bugarija, pa i 50.000 neka se za pocetok, pa posle ke zborime. molcenje e soglasuvanje, sfati go toa.

da ne me razberis pogresno, i jas sum protiv site ovie gomna sto se slucuvaat, ama 90+% od ljugeto k*r ne gi boli, toa e realnosta. mislam se nerviraat, ama nikoj ne se zamara ozbilno. kolku muabeti sum imal so razni ljuge poslednite godini i realno retko koj navistina se zamara i rzamisluva kako da se smeni nesto. deteto ne padna sega vo bunar, padna uste pred 19 godini.
Нема проблем ќе кажам, еве уште еднаш само за тебе::::
На 27 април 2017г се изведе државен удар по кој Македонија и официелно стана окупациона зона на ФУКУСА+Г!
Дали одговорот се совпаѓа со твојата претстава за тоа што се случило или и понатаму ќе продолжиш во ревијален тон “...spored mene nisto znacitelno ne se sluci.“ и во продолжение “...nasata drzava se otkaza od identitetot...“

Некако имам впечаток како да “разговарам“ со клон-профил бафра2, 3 или 4...
Бараш да не те разберам погрешно -добро, и велиш дека си противovie gomna sto se slucuvaat“ во вашата држава, ама кога ќе го видам оваа “...spored mene nisto znacitelno ne se sluci. ima li nekoj od pratenicite ubieni? ili nekoj nivni blizok? “ си велам не, не е можно дека си против квислинзиве, затоа што не гледам дека (си убил - според твојот наратив) некој од пратениците или шарениве академски лубриканти завршил мртов, значи според мене ништо значително не се случува и твоето дека си против е само уште една приказна која во иднина се почесто ќе ја слушаме, “јас излегов на референдум ама гласав против“!
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Нема проблем ќе кажам, еве уште еднаш само за тебе::::
На 27 април 2017г се изведе државен удар по кој Македонија и официелно стана окупациона зона на ФУКУСА+Г!
Дали одговорот се совпаѓа со твојата претстава за тоа што се случило или и понатаму ќе продолжиш во ревијален тон “...spored mene nisto znacitelno ne se sluci.“ и во продолжение “...nasata drzava se otkaza od identitetot...“

Некако имам впечаток како да “разговарам“ со клон-профил бафра2, 3 или 4...
Бараш да не те разберам погрешно -добро, и велиш дека си противovie gomna sto se slucuvaat“ во вашата држава, ама кога ќе го видам оваа “...spored mene nisto znacitelno ne se sluci. ima li nekoj od pratenicite ubieni? ili nekoj nivni blizok? “ си велам не, не е можно дека си против квислинзиве, затоа што не гледам дека (си убил - според твојот наратив) некој од пратениците или шарениве академски лубриканти завршил мртов, значи според мене ништо значително не се случува и твоето дека си против е само уште една приказна која во иднина се почесто ќе ја слушаме, “јас излегов на референдум ама гласав против“!
pogresno me razbra. kazav nisto ne se sluci bidejki nisto ne se sluci. zboruvam za reakcijata na zitelite na makedonija. jas ne zabelezav da se slucilo nesto za pametenje. ne vidov masovni protesti, vistinski nasilstva protiv likovi koi bea involvirani vo brisenje na makedonskiot identitet ili protiv nivni bliski, bilo kakov zabelezitelen otpor preku koj bi mozel da donesis zaklucok deka golem broj na ljuge se zamara. kako nekoj vo ili nadvor od makedonija da pomisli deka narodot ozbilno se zamara koga nisto ne se slucuva? inace ako tolku te interesira ne izlegov na referendumot.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.036
Поени од реакции
34.446
Македонска пошта со серија поштенски марки на тема "Северна Македонија во ЕУ" ја одбележале победата над фашизмот 9ти мај со поштенска марка за Хрватска со нејзините граници од прогсласување на Независна Држава Хрватска од 1941, која била марионетска држава на Нацистичка Германија и Италија, во која се вклучени територии од Босна и Херцеговина, Србија и Словенија.

96116526_2551373071741021_4078680705842806784_n.jpg



Па има ли поголеми дунстери во светов од овие моментално што водат држава?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Македонска пошта со серија поштенски марки на тема "Северна Македонија во ЕУ" ја одбележале победата над фашизмот 9ти мај со поштенска марка за Хрватска со нејзините граници од прогсласување на Независна Држава Хрватска од 1941, која била марионетска држава на Нацистичка Германија и Италија, во која се вклучени територии од Босна и Херцеговина, Србија и Словенија.

Прегледај го приврзокот 250403



Па има ли поголеми дунстери во светов од овие моментално што водат држава?
На времето у Југославија, за ова во затвор ќе завршеа десетина луѓе .. За фашизам. Ај тој што ја нацртал, неписмен.. Ама тоа било конкурс, имало комисија, па пратено е на штампање...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.359
[QUOTE="jamajka, post: 8939481, member: . Ама тоа било конкурс, имало комисија, па пратено е на штампање...
[/QUOTE]

Кур имало :icon_lol: Седнал некој внук на Рафиз Алити, штракнал на гугл Хрватска, му излегла на images картава, не се позамарал да прочита што е како е пошто кафето му се ладело и ја пуштиле ваква.:icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Кур имало :icon_lol: Седнал некој внук на Рафиз Алити, штракнал на гугл Хрватска, му излегла на images картава, не се позамарал да прочита што е како е пошто кафето му се ладело и ја пуштиле ваква.:icon_lol:
Искрено, некако ми е ќејф... Замисли си ова е врвот на академската интелектуала... Замисли им го умот на тие што фрлаа куртони за овие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom