Прашања и одговори

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.258
Поени од реакции
58.064
Кај стојат комбињата или автобусите во Скопје кои возат за Куманово? Покрај факултетов секој пат ме остава кога идам за СК, а за враќање нема ниедно комбе или автобус, мора до железничка да одам.
Кај АСУЦ мислам застануваат. Сум гледал чекаат патници таму.

Ај да си прашам и да ја смирам душичкава, што всушност значи ова прелиминарнава листа, дека си на поише од пола пат да влезеш - секако ако имаш добри бодови, или онака чиста формалност за бодовите да се видат?
Ќе се објават бодовите само. Доколку има грешка, да можеш да поднесеш приговор.
Но доколку бидат поделени по смерови кандидатите, ќе може да си пресметаш дали ќе бидеш примена или не :)

И од мене едно прашање за овие секундарниве опции пошто сите различно ми одговараат. Значи ја како примарен предмет го избрав историја. И сега постои некој -Икс човек- што избрал да речеме Психологија како примарен, а го ставил Историја како секундарен. Дали ако -Икс човек- не го примат на Психологија а има повеќе бодови од мене, дали тој ќе биде над мене во листата, или под мене? Многу ми е битно ова, одговорете ако знаете со сигурност жити све, малце да се смирам пошто под паника сум ептен.
Рики, не ти тврдам со сигурност, но мислам дека има логика ова што ќе ти го кажам :)
Ги гледав ланските резултати на ФИНКИ, и едно нешто ми беше нејасно. Примаат 100 кандидати, до 95тиот кандидат беа рангирани по поени (од 100 до 46), а испод нив од 95-100ти кандидат беа со 61-86 поени
Според нивните поени, логично ми беше да биле одбиени од еден смер со поголема конкуренција (каде што последниот примен беше со 87 поени).
Така да, најверојатно тоа е тоа. Ти имаш предност пред нив, нека не те фаќа паника :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Рики, не ти тврдам со сигурност, но мислам дека има логика ова што ќе ти го кажам :)
Ги гледав ланските резултати на ФИНКИ, и едно нешто ми беше нејасно. Примаат 100 кандидати, до 95тиот кандидат беа рангирани по поени (од 100 до 46), а испод нив од 95-100ти кандидат беа со 61-86 поени
Според нивните поени, логично ми беше да биле одбиени од еден смер со поголема конкуренција (каде што последниот примен беше со 87 поени).
Така да, најверојатно тоа е тоа. Ти имаш предност пред нив, нека не те фаќа паника :D
Фала на одговор, али изглеа влегов :D
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Знае ли некој колку е плата на професор со неполн фонд часови,да речеме 7-8 неделно..дали е голема разликата со професорите со полн фонд.
 
H

HoT IcE

Гостин
Треба ли пак да се оди во Скопје за уписиве нешто? Нели на 24ти се резултати, на 26ти уписи, пак ли треба да се иде?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.258
Поени од реакции
58.064
Треба ли пак да се оди во Скопје за уписиве нешто? Нели на 24ти се резултати, на 26ти уписи, пак ли треба да се иде?
Треба на уписите да дојдеш пак.
Но јас колку што знам резултатите се на 26ти, а уписите на 29-30ти август
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
11.567
Треба ли пак да се оди во Скопје за уписиве нешто? Нели на 24ти се резултати, на 26ти уписи, пак ли треба да се иде?
Не мораш лично да дојдеш ти, исто ко за уписите. Само треба да се уплати за прв семестар на факултетот (50/100/200 евра во денари), додатните давачки што се (за секој факултет се различни), како и пријава со уплатена административна такса
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Да не знае некој колку време се чека за резултати од TOEFL? :)

прашав и на соодветната тема, ама може тука некој ќе прочита :D
 
Член од
18 јануари 2013
Мислења
24
Поени од реакции
13
Да не знае некој колку време се чека за резултати од TOEFL? :)

прашав и на соодветната тема, ама може тука некој ќе прочита :D

По 10 дена (евентуално доцнење од 1-2 дена е возможно) од денот на полагањето ќе ти стигнат резултатите на е-маил :)
 
П

Пепси_

Гостин
За денот на уписот,дали ќе бидат претходно објавени уплатниците да можиме претходно да уплатиме (партиципација) или тоа на факултетот ќе мора првен.

Не ми е јасно што како да се носи за уписот ? anybody....
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
За денот на уписот,дали ќе бидат претходно објавени уплатниците да можиме претходно да уплатиме (партиципација) или тоа на факултетот ќе мора првен.

Не ми е јасно што како да се носи за уписот ? anybody....
На кој факултет сакаш да се запишеш бато???
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дали некој знае,Гоце Делчев со дисперзирани студии во Скопје,кога почнуваат со настава? Некои велат 15 Септември,некои 1 октомври.Сеа кога ?
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Некој да ми предложи професор по Јакост на материјали?
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Дали некој знае дали треба сега за 29/30 да се уплатат тие 100 е за запишување на факултет бидејќи на конкурсот не е наведено. Ме интересира поточно за ФИНКИ, не знам на која сметка и слично. И дали некој знае 100 е колку денари е според н. банка на РМ?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Дали некој знае дали треба сега за 29/30 да се уплатат тие 100 е за запишување на факултет бидејќи на конкурсот не е наведено. Ме интересира поточно за ФИНКИ, не знам на која сметка и слично. И дали некој знае 100 е колку денари е според н. банка на РМ?
http://www.fakulteti.mk/kursnalista
Она што ти треба е среден курс во денари.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Дечки ај ве молам некој нека каже дали и на УКЛО се на 29-30-ти уписите и што точно треба да се донесе :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom