Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Верувал или не, јудаизмот, или како тоа денес се именува во Црквата, јудео-масонеријата е најголемиот непријател на Црквата. Зад јудео-масонеријата стои лично лукавиот , кој никако не трпи во своја близина ништо што е Христово! Само Црквата е таа пречка, ради која антихристот, кого јудеите го очекуват, сеуште не се појавил!

Но добро, да се вратам на муабетов. Црковното учење има свој дух, има своја духовна логика, која го „прожима„ (како се вели тоа на македонски?) целото учење од Црквата, од почеток до крај. Ако некој дел од тоа учење е погрешен, тоа учење нема да се вклопи во општиот дух од катихизисот и ќе биде лесно забележано како погрешно учење. Така, ако ти буквално ја толкуваш црковната одредба за „недружење„ со јудеи, ќе испадне дека Црквата ги мрази јудеите, што не е точно. Согледај го духот и духовната логика од одредбите, а не сувопарното токлување во стилот „...да, вака пишува...„.

П.С. Неделата не е ради Константина, напротив! Неделата први ја славеа Апостолите, 2 века пред Св. Цар Константин!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи на евреин ќе му кажеш “брат извини нишо лично али поради прожимањето на учењето и неговото вклопување во општиот дух на катихизмот ја неќам да бидме приатели а ни да разговараме “
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, не би му кажал. Ова ти го кажа.

Јудеецот, најверојатно би се изјаснил како јудеец, и би останал во неговите верски убедувања. Имајќи ја на ум јудејската тврдоглавост, претпоставениот јудеец би го „рецитирал„ она кое неговата вера го вели за Христа Богочовекот.

Бидејќи верата е личен избор и одлука, во моите котнакти со луѓето, понајмалку се изјаснувам како православен верник. Тоа изјаснување е мое, го чувам само за себе. Ако се јави потреба, можам да комуницарам и на верска основа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
дбро еве иди евреин се запознава со тебе сака да разговарате не мора баш одма приатели да сте али има желба да се дружите.... ништо осебно нема верски теми онака општо... дали ќе го почитуваш човечкиот нагон за љубезност и приателство или црковниот закон кој со благослов на Бог и исполнет со Свети Дух го донеле црковните оци да е забрането да се разгповара и биде приател со евреин??
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
темава не е општа дискусија околу Христијанство! Туку конкретни прашања - Конкретни одговори и тоа е тоа ..
имате еден куп теми на кои може да се докажувате дали нешто е или не е така ..
Тука пред се имаат предност Христијанските верници кои одговараат на прашања .. Тоа шо ќе одговорат е тоа и нема веќе шо фазла .. тоа е ставот ..
за контрирања и општи дебати најдете соодветна тема ..

нема да ве бришам досега шо сте пишале, не е малце, да не ви испадне залудно пишувањето ...
но после мојов пост чил аут малце .. и најдете друга Општа тема ..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

дбро еве иди евреин се запознава со тебе сака да разговарате не мора баш одма приатели да сте али има желба да се дружите.... ништо осебно нема верски теми онака општо... дали ќе го почитуваш човечкиот нагон за љубезност и приателство или црковниот закон кој со благослов на Бог и исполнет со Свети Дух го донеле црковните оци да е забрането да се разгповара и биде приател со евреин??
Од мене, имаш дипломатски одговор. Еве ја листата, со која се хиерархиски поставени релациите меѓу Бог и луѓето:

1. Бог.
2, Другите луѓе.
3. Јас.

Значи, на прво место по значење е Бог, после Кого следуваат другите околу мене, а на крај ми останува да се сакам сам себе.

Или, како да кажам дека Го сакам Бога, а го мразам братот свој, во кого е впишана иконата Божја? Практично кажано, ако не ни оди муабетот, никому ништо. Слободната волја секогаш ми е на располагање, независно дали контактирам со јудеец (лично, не познавам ниту еден од нив) или контактирам со македонец.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Слободната волја секогаш ми е на располагање, независно дали контактирам со јудеец (лично, не познавам ниту еден од нив) или контактирам со македонец.
Не станува збор за слободна воља туку за желба и воља на бог.
Во конкретниот случај што же преовлада? црковен канон и божја воља или твоја слободна воља
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Божјата волја (Бог)
2. Црковниот канон (другите луѓе)
3. Мојата слободна волја. (Јас)

Мојата слободна волја ја наведов како можност која секој момент ми е на располагање, како инструмент за одбир, дали нешто ќе сторам или не.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
1. Божјата волја (Бог)
2. Црковниот канон (другите луѓе)
3. Мојата слободна волја. (Јас)

Мојата слободна волја ја наведов како можност која секој момент ми е на располагање, како инструмент за одбир, дали нешто ќе сторам или не.
Дали тоа значи дека ако бог ти се појави и побара од тебе да си го убиеш детето, ќе го сториш тоа без размислување? Или ако ти нареди да ги убиеш твоите пријатели кој не веруваат во него?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Иако ги поставуваш прашањава по човечка логика, која е битно поинаква од Божјата, еве ги одговорите:

1. Ако Бог побара да си го убијам детето (алудираш на жртвата Авраамова?), тоа Бог би ме искушувал за да види Он до каде би била мојата послушност кон Него. За Бога, не постојат (неважечки се) човековите жртви, и тоа мене, за среќа, ми е веќе познато. Авраам Го слушаше Бога се до пред убиството, но Аврам не го уби сина си, оти Бог ја виде ревноста Авраамова кон Бога и на Авраам тоа му беше пресметано за долбест.
2. Бог не би ми наредил да ги убијам моите пријатели! Каков е тој човекољубив Бог, кој сака убивање на Неговите креации?
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
dali nekoj moze da mi kaze so den e 30.4.2011 godina dali e zadusnica ili nekoj drug praznik sakam da pravam svadba na ovoj den pa ne mozam da najdam nigde so praznik e
i dali se posti
i za 11.6.2011;25.6.2011
fala vi
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Иако ги поставуваш прашањава по човечка логика, која е битно поинаква од Божјата, еве ги одговорите:

1. Ако Бог побара да си го убијам детето (алудираш на жртвата Авраамова?), тоа Бог би ме искушувал за да види Он до каде би била мојата послушност кон Него. За Бога, не постојат (неважечки се) човековите жртви, и тоа мене, за среќа, ми е веќе познато. Авраам Го слушаше Бога се до пред убиството, но Аврам не го уби сина си, оти Бог ја виде ревноста Авраамова кон Бога и на Авраам тоа му беше пресметано за долбест.
2. Бог не би ми наредил да ги убијам моите пријатели! Каков е тој човекољубив Бог, кој сака убивање на Неговите креации?
1. Небеше прашањето за Авраам, туку за тебе! Што би направил ти кога од тебе богот во кој веруваш би барал да си го убиеш детето?
2. Нема да му биде прв пат, затоа не го избегнувај одговорот! Што би направил ти ако бог побара од тебе да си ги убиеш пријателите, ближните па дури и роднините затоа што не веруваат во него?
Каков е тој човекољубив Бог, кој сака убивање на Неговите креации?
Еве ќе ти одговорам на прашањето:
Втора книга Мојсева - Исход!
....застана Мојсеј на вратата од логорот и рече: "Кој е Господов нека дојде кај мене" и се собраа сите синови Левиеви. И тој им рече: Еве што вели господ бог на Израил: опашете го секој својот меч на бедрото свое, и појдете по логорот, па тргнете од врата на врата и обратно и секој нека го убие братот свој, ближниот свој и соседот свој.
Што би направил ти во ваа ситуација? Дали би ги убил?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
dali nekoj moze da mi kaze so den e 30.4.2011 godina dali e zadusnica ili nekoj drug praznik sakam da pravam svadba na ovoj den pa ne mozam da najdam nigde so praznik e
i dali se posti
i za 11.6.2011;25.6.2011
fala vi
Во Светото Писмо (Библијата, Божјиот Збор) Бог никаде не забранил во одредени денови да се прави свадба. Така што христијанскиот одговор на твоето прашање е дека 30 април, 11 јуни и 25 јуни се денови од Бог создадени и благословени за убави нешто како што е твојата свадба. Задушница е пагански празник, со пагански корени и потекло. Подалеку од тие работи. Имајте благословен брак исполнет со многу љубов, мир и слога.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
dali nekoj moze da mi kaze so den e 30.4.2011 godina dali e zadusnica ili nekoj drug praznik sakam da pravam svadba na ovoj den pa ne mozam da najdam nigde so praznik e
i dali se posti
i za 11.6.2011;25.6.2011
fala vi
Одговорот ќе можеш да го најдеш во верското календарче, кое ќе биде издадено од МПЦ, за 2011-та год., во кое ќе можеш да прочиташ кога се паѓаат постите за наредната година, но и кога се недозволени венчавки и свадби. Тековно, можеш да се обратиш кај свештентството во било кој православен храм од твоето место на живеење.

--- надополнето ---

1. Небеше прашањето за Авраам, туку за тебе! Што би направил ти кога од тебе богот во кој веруваш би барал да си го убиеш детето?
2. Нема да му биде прв пат, затоа не го избегнувај одговорот! Што би направил ти ако бог побара од тебе да си ги убиеш пријателите, ближните па дури и роднините затоа што не веруваат во него?

Еве ќе ти одговорам на прашањето:

Што би направил ти во ваа ситуација? Дали би ги убил?
Веќе ти одговорив. На едно поставено прашање, се дава еден одговор. Повикувањето на старозаветни одредби, за мене нема значење, оти на сила е Новиот, Христовиот Завет, кој бара да ги љубиме и непријателите свои, а не да ги убиваме!

Очигледно е дека се обидуваш да зборуваш во името Божјо, оти Он, Бог, не бара од мене да убијам некого.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Веќе ти одговорив. На едно поставено прашање, се дава еден одговор. Повикувањето на старозаветни одредби, за мене нема значење, оти на сила е Новиот, Христовиот Завет, кој бара да ги љубиме и непријателите свои, а не да ги убиваме!

Очигледно е дека се обидуваш да зборуваш во името Божјо, оти Он, Бог, не бара од мене да убијам некого.
Не ми одговори! Јас те прашувам што би направил ако богот во кој веруваш ти нареди такво нешто! Нели веруваш дека неговата воља е апсолутна, така да што важи а што не, неигра улога ако тој ти нареди! Дали имаш одговор? Што би направил?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom