Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Alahov rob...
Што значи да се биде алахов роб? Дали кај Алах има робови и зошто служат?
Што подразбираш под робство?
А што под Алахово робство?
Ете ти еедно убаво прашање за исламот, а сите кои потекнуваат од Агара т.е. Исмаил нека се запрашаат што и била Агара на Сара. Каковб статус имала Сара а каков Агара....:pipi:
Odgovor dobi od drugarot Coolboy , no jas ke se potrudam da objasnam toa sto go znaem.
Allahov rob znaci samo vo nego da veruvas na nego da se zamolis, i samo on moze da te prosti.
Allahov rob e odprilika kako vo hristijanstvoto za ljudite sto se vikat kako Gresnici, sto iako se molat sekogas se gresnici. No vo Islam e malce polesno kako rob. Na Islam covekot ne e roden kako gresnik. On e cist, dodeka ne pogresil na Allahov put.

Za nas "robovanje" e vnatre na konceptot "dobrota" da se napuni. Allah kako milosrdan, oprostliv, podrznik, je semocen koj ne gradil, nas covecanstvoto tolku perfektno, za pokret , za rabota, za vid, za ljubav(osecaj, milost) , za sve covecanski perfektni kreativnosti DA SAMO ALLAH POSLUZUVA DA MU POSTANEMO NEGOV ROB.
Nikogas ne dozvoli Allah da covek bide rob na nekoj drug covek.
Ima i mnogu drugi znacaji itn....

Za Agara i sara nisto ne znaem od tebe cujem :(

Pozdravi....

By SiLBeR
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
;2517475 напиша:
Alahov rob...
Што значи да се биде алахов роб? Дали кај Алах има робови и зошто служат?
Што подразбираш под робство?
А што под Алахово робство?
Ете ти еедно убаво прашање за исламот, а сите кои потекнуваат од Агара т.е. Исмаил нека се запрашаат што и била Агара на Сара. Каковб статус имала Сара а каков Агара....:pipi:
Draga rubyred...kako prvo taa ne se vika Agara tuku se vika HADZERA ne znam zasto im gi menuvate iminjata ko da se nekoi kriminalci pa da ne gi fatat cajkani :P.Kako ftoro pokraj zborot rob mnogu e bitno da se dodane i ALLAH posto i e sostaven zborot islam (Celosno predavanje i robuvajne na allah i nekovite zakoni).
A Hadzera i e dadena na Sara od eden tiranin koj sakal da bludstvuva so neja pa nekolku pati mu se paralizirase rakata pa toj ja zamoli da go moli nejziniot gospodar Allah subhanugu ve teala da mu ja oslobodi rakata i potoa ke ja pusel pa duri i ke ja nagdarel za toa.Pa taka i bese ja pusti ja nagradi i edna od nagradite bila i hadzera...ako ne mi veruvas zemi kur'an citaj,no da citas so iskrena namera za da postignes nekakvo znaenje od islam pa inshallah ke bides edna od upatenite...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
ُЕпа види сега, кај нас се вика Агара, така е преведена. Исто како да те прашам зошто вие сте го преименувале Јосиф во Јусуф и слично.

А друго ова што се наврати кај Агара т.е. Хаџера, има многу поголемо значење кај нас.
Зашто Авраам со Агара (или уште Хагар) која му била наложница, како и многу други, со дозвола на Сара го родил Исмаел, но со Сара, жената која ја љубел го родил подоцна Исак.

(Бог подоцна ја испитал Аврамовата послушност кон Него така што му наредил да го жртвува Исак, на што вие муслиманите ќе речете “не Исак туку Исмаил“ но така ќе забегаме во друга тема која нема крај)

Како и да е, твојот потпис “алахов роб“ многу кажува за муслиманскиот однос Бог-човек. Да се биде роб не значи само да се биде послушен, Авраам беше истѕо така послушен на Бог кој без да размислува го принесе Исак за жртва.
Да се биде роб, значи да се робува, да се биде потчинет-различно од послушен и покорен. Да се робува на закони, ритуали, судбина.

Додека христијаните водат потекло од Исак, детето на слободната, и таков е и нашиот однос со Бог, иако некои секти често на тоа му даваат и преголеми димензии. Но да се има слобода во Бог значи да се сака Бог како татко, на кој може се да му довериме како на родител, а не како на суров господар на кој му робуваме.

А што значи да се биде според тебе “упатен“? (ako ne mi veruvas zemi kur'an citaj,no da citas so iskrena namera za da postignes nekakvo znaenje od islam pa inshallah ke bides edna od upatenite...)
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ُЕпа види сега, кај нас се вика Агара, така е преведена. Исто како да те прашам зошто вие сте го преименувале Јосиф во Јусуф и слично.

А друго ова што се наврати кај Агара т.е. Хаџера, има многу поголемо значење кај нас.
Зашто Авраам со Агара (или уште Хагар) која му била наложница, како и многу други, со дозвола на Сара го родил Исмаел, но со Сара, жената која ја љубел го родил подоцна Исак.

(Бог подоцна ја испитал Аврамовата послушност кон Него така што му наредил да го жртвува Исак, на што вие муслиманите ќе речете “не Исак туку Исмаил“ но така ќе забегаме во друга тема која нема крај)

Како и да е, твојот потпис “алахов роб“ многу кажува за муслиманскиот однос Бог-човек. Да се биде роб не значи само да се биде послушен, Авраам беше истѕо така послушен на Бог кој без да размислува го принесе Исак за жртва.
Да се биде роб, значи да се робува, да се биде потчинет-различно од послушен и покорен. Да се робува на закони, ритуали, судбина.

Додека христијаните водат потекло од Исак, детето на слободната, и таков е и нашиот однос со Бог, иако некои секти често на тоа му даваат и преголеми димензии. Но да се има слобода во Бог значи да се сака Бог како татко, на кој може се да му довериме како на родител, а не како на суров господар на кој му робуваме.

А што значи да се биде според тебе “упатен“? (ako ne mi veruvas zemi kur'an citaj,no da citas so iskrena namera za da postignes nekakvo znaenje od islam pa inshallah ke bides edna od upatenite...)
Definitivno toa sto ti kazuvas deka sinot koj trabalo da bide zrtvuvan e Ishak alejhi selam a ne Ismail alejhi selam e nevistina (da ne kazam laga).

So toa sto kazav deka na Allah treba da mu se robuva na takov nacin kako sto on saka ne znaci deka e toj surov,a ako sakas da go znaes nacinot kako mu se robuva na Allah raspolozen sum da se druzam licno so tebe i da ti gi iznesam site raboti koj Allah gi bara od nas,a ako ne si ti raspolozena da slushnes nesto takvo togas ke se potrudam od tuka da ti napisam nesto kolku sto raspolagam so znaenje sto sekako i toa e od Allah...
Spored mene upaten e onoj covek koj e cekori po vistinskiot pat ne e vo zabluda....vistinskiot pat e "tezok" no na samiot kraj e izdvojuva pobedata za koja site nie se borime.

Bi ti bil blagodaren ako nakratko mi napises nesto za toa vo sto veruvas ti i koja e tvojata vera...:helou:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Почитуван алахов робу, не можеш да кажеш дека е лага жртвувањето на Исак, затоа и нагласив дека ако се задржиме на тоа длабоко ќе избегаме од темата.
Затоа да ги оставиме на оваа тема Исак и Исмаил, или да одиме на темата за нив.

Инаку јас сум многу расположена за дружба, особено за меџлис, каде се водат вакви убави и продуховени разговори, но бидејќи сум христијанка, не можам да се гледам со непознати мажи па за сега подобро нашата дружба нека остане на форумов каде може да се дискутира. Понатака...здравје.

Е сега велиш “Spored mene upaten e onoj covek koj e cekori po vistinskiot pat ne e vo zabluda....vistinskiot pat e "tezok" no na samiot kraj e izdvojuva pobedata za koja site nie se borime.“

Дали е тоа само твоја лична дефиниција, или веќе е дефинирано така во исламот?
За која победа мислиш? Дали за крајната цел-одење во рајот или нешто друго?

Мојата верба е во Оној Кој е Патот, Животот и Вистината.
Христијанство.:pipi:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Почитуван алахов робу, не можеш да кажеш дека е лага жртвувањето на Исак, затоа и нагласив дека ако се задржиме на тоа длабоко ќе избегаме од темата.
Затоа да ги оставиме на оваа тема Исак и Исмаил, или да одиме на темата за нив.

Инаку јас сум многу расположена за дружба, особено за меџлис, каде се водат вакви убави и продуховени разговори, но бидејќи сум христијанка, не можам да се гледам со непознати мажи па за сега подобро нашата дружба нека остане на форумов каде може да се дискутира. Понатака...здравје.

Е сега велиш “Spored mene upaten e onoj covek koj e cekori po vistinskiot pat ne e vo zabluda....vistinskiot pat e "tezok" no na samiot kraj e izdvojuva pobedata za koja site nie se borime.“

Дали е тоа само твоја лична дефиниција, или веќе е дефинирано така во исламот?
За која победа мислиш? Дали за крајната цел-одење во рајот или нешто друго?

Мојата верба е во Оној Кој е Патот, Животот и Вистината.
Христијанство.:pipi:
Go cenam toa sto nesakas das e vidis so nepoznati mazi taka bi trebalo da se odnesuva sekoja edna pripadnicka na ponezniot pol.Jas sum raspolozen na sekakov nacin i na sekogo bez razlika dali e masko ili zensko da go kazam ona sto e od Allah,posto sekoj ima pravo da znae za vistinata.
A za ona so definicijata toa e ustvari moe mislenje koe ti mene mi go pobara i pobedata e taa koja sto ti ja kaza (zarem e mala pobeda da uzivas vo dzennetot) allah da ne napravi od tia inshallah.

Kazi mi sto ti mislis za pejgamberot Muhamed alejhi selam....
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Се сложувам за победата-круната, односно тоа е нашиот пристап до рајот каде на избраните се ќе им биде јасно, каде Божјата светлина ќе биде толку голема што нема да има потреба од Сонце и каде жителите на рајот ќе Го слават Бога и ќе уживаат во убавините кои човечко око не ги видело сеуште.

За Мухамед мислам дека бил харизматичен водач и војсководец, кој успеал да го победи идолопоклонството во Медина кршејќи ги идолите на трите главни божества и да ги обедини арапските племиња.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Се сложувам за победата-круната, односно тоа е нашиот пристап до рајот каде на избраните се ќе им биде јасно, каде Божјата светлина ќе биде толку голема што нема да има потреба од Сонце и каде жителите на рајот ќе Го слават Бога и ќе уживаат во убавините кои човечко око не ги видело сеуште.

За Мухамед мислам дека бил харизматичен водач и војсководец, кој успеал да го победи идолопоклонството во Медина кршејќи ги идолите на трите главни божества и да ги обедини арапските
племиња.
Odlicno ti bese ova za Muhamed alejhi selam tuku mislev da mi kazes dali voopsto priznavas deka toj bil praten od Gospodarot na svetovite i dali?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Искрено, јас не верувам дека Мухамед а.с бил испратен од Господарот, но мислам дека бил многу мудар, и дека бил запознат со светите книги Талмуд и Инџил од кои црпел инспирација при создавање на Куранот, како начин за уредување на едно општество, кое на почетокот се покажало и како многу напредно.

Сепак, верувам дека бил верник-зар инаку би ги разбил идолите? Освен тоа, самиот Мухамед вели “О верници, читајте ги Инџлот и Тевратот кои ги оставиле пред вас пејгамберите“ или така некако беше, што значи дека Мухамед сепак знаел за Бог.:wink:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Искрено, јас не верувам дека Мухамед а.с бил испратен од Господарот, но мислам дека бил многу мудар, и дека бил запознат со светите книги Талмуд и Инџил од кои црпел инспирација при создавање на Куранот, како начин за уредување на едно општество, кое на почетокот се покажало и како многу напредно.

Сепак, верувам дека бил верник-зар инаку би ги разбил идолите? Освен тоа, самиот Мухамед вели “О верници, читајте ги Инџлот и Тевратот кои ги оставиле пред вас пејгамберите“ или така некако беше, што значи дека Мухамед сепак знаел за Бог.:wink:
Ok sega veke mozeme da zborime za se i sesto posto veke mislis deka i toj e pratenik allahov kako sto e musa,isa i predhodnite....imam edna primedba onamu si zgresila koga si napisala Talmud...mozda si sakala da napises Tevrat?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Да, мислев на Тевратот но нели е тоа Талмуд?
А друго, не си ме разбрал, јас не напишав дека е пратеник алахов, но дека сепак верувал во Господ на некаков начин а тоа не значи дека бил пејгамбер. Но тоа е мое мислење, а и да не се сложуваш пак можеме да зборуваме, зашто што би било кога сите луѓе би се сложувале во се и би имале еднакви мисли?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Да, мислев на Тевратот но нели е тоа Талмуд?
А друго, не си ме разбрал, јас не напишав дека е пратеник алахов, но дека сепак верувал во Господ на некаков начин а тоа не значи дека бил пејгамбер. Но тоа е мое мислење, а и да не се сложуваш пак можеме да зборуваме, зашто што би било кога сите луѓе би се сложувале во се и би имале еднакви мисли?
talmud e kniga izmislena od izraelcite koi tvrdat deka prvata zena ne bila hava tuku nekoja si lolita i bla bla bla...

Odlicno spomna deka e praten od Allah ako e praten togas e allahov pretenik ili pejgamber.Toj sekako deka bil vernik inace kako bi mu se zagarantiralo dzennetot uste dodeka bil ziv.Definitivno te uveruvam deka toj bil posleden pejgamber od lozata na Ismail a.s.Mu bea objaveni ajeti i za tevratot i za zeburot i za indzilot sekako....kur'anot ne e izmislena beseda,toj prizinava deka se istiniti knigite pred nego objaveni.
Vo se odlicno se slozuvame samo kako da ne sakas da priznaes deka e toj posleden i deka treba da se zima kako primer negoviot nacin na zivot.
Vie hristijanite veruvavte se dodeka bil na zemja Isa a.s od koga go vozdigna allah vie fativte stran-putica i prestanavte da veruvate...toa e vustnost i edinstvenata razlika megu nas i vas...nie posle isa prodolzivme da veruvame a vie zastanavte kaj Isa alejhi selam..

Искрено, јас не верувам дека Мухамед а.с бил испратен од Господарот,

....ova se tvoi zborovi
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Да, затоа и нагласив дека јас не верувам...
А и голем дел христијани ќе ти го речат истото.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
veruvale ili ne istoriskite fakti kazuvaat za Muhamed a.s.
Islamskata civilizacija e fakt niz istorijata.
Pridobivkite od Islamot vo medicinata, naukata, filozofijata, umetnosta se evidentni
posle ova, da se kaze deka osnovacot na edna takva kultura e lazgo ne drzi. A toa site go tvrdat implicite koga go poreknuvaat veruvanjeto na islamot.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom