Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
...тогаш не мора да значи дека ако некој ги нацрта нив дека нив ги обожава исто и дека другите верници ќе се оттргнат од бога....ако значи дека е СТРАВ за оттргнување од бога т.е кривиот пат...тогаш зарем не е и сомнеж во верата и во БОГ??
Ti napisav gore,no izgleda ne si procita.... naucivme od greskata od sledbenicite na knigite tj Hristijanite sto od Isa a.s napravile i bog i bozji sin i taka nataka i avka nataka.... A sto se odnesuva do somnezot,somnez nema,no prokletiot moze slobodno da te zavede za da svaties eden detalj pogresno i sija utnal rabotata,a posto nasata vera e jako precizna i nejzinite pripadnici moraat da bidat precizni vo veruvanjeto vo sprotivno... lasta vo djehennem

Ех брате Смарт, да чувствуваше и веруваше што и јас и да знаеше што и јас, да сфаќаше што и јас НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМАШЕ ДА СЕ НАСМЕЕШ ВО ЖИВОТОТ. Биди сигурен:wink:
Da mi izvinis brate,no islamot ne e taka crn kako sto go opisa sega.... nie sekako treba da se plasime od djehennemot i od zadgrobniot zivot,no ajde da se potsetime na djennetot i da vidis kako vednas liceto ke ti se nasmee...
Kako ti sto objasni sega najverojatno si covek koj nikogas ne se nasmeal od kako go svati dinot na Allah...

Bidi mu veren na Allah,pa toj nikogas nema da te ostavi na nebrano ;)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ti napisav gore,no izgleda ne si procita.... naucivme od greskata od sledbenicite na knigite tj Hristijanite sto od Isa a.s napravile i bog i bozji sin i taka nataka i avka nataka.... A sto se odnesuva do somnezot,somnez nema,no prokletiot moze slobodno da te zavede za da svaties eden detalj pogresno i sija utnal rabotata,a posto nasata vera e jako precizna i nejzinite pripadnici moraat da bidat precizni vo veruvanjeto vo sprotivno... lasta vo djehennem
Зарем така набрзина ги пуштате верниците во пеколот? Зарем ќе немаат шанса да се покајат?:smir:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Јас ништо не можам да ти кажам зошто нема да ме сфатиш.
Зошто џабе да ти кажувам?

Само едно да ти кажам, појма немаат не само ти дури ни многу Муслимани што всушност значи Бог.


Јас многу луѓе гледам со жалење без погрешно да ме сфатиш. Добра ноќ

Subhanallah... uste i gi navreduvas tvoite prakja po vera? Pretrci da im pomognes i da gi opomenis,a ne da gi rugas... plasi se od allah brate!!

Зарем така набрзина ги пуштате верниците во пеколот? Зарем ќе немаат шанса да се покајат?:smir:
Ne e do nas,tuku vo samite,Neka si go proverat tewhidot (veruvanjeto),Neka pobrza sekoj neka se pokae,se dodeka ne pocna sonceto da izgreva od zapad.... tj Jaumel kijameh (sudniot den)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ne e do nas,tuku vo samite,Neka si go proverat tewhidot (veruvanjeto),Neka pobrza sekoj neka se pokae,se dodeka ne pocna sonceto da izgreva od istok a da zaogja na zapad.... tj Jaumel kijameh (sudniot den)
Мислиш да изгрева од запад, да заоѓа на исток?:pipi:
ајде поздрав
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Jas ne gledam vekje bela macka pred mene.... otidov da spijam utre ke se sredam. pa ke popravam..... aj mrsh na spienje site !!! :P:P
ок одиме на спиење ама утре поправи се. На Судниот ден значи Сонцето ќе изгрева обратно, не од исток, ами од запад. И друг пат и од сон да те станат да го знајш ова, не ме брукај вака:kesa::wink:

п.с. Сонцето веќе изгреа!
 
S

smart ass

Гостин
Ti napisav gore,no izgleda ne si procita.... naucivme od greskata od sledbenicite na knigite tj Hristijanite sto od Isa a.s napravile i bog i bozji sin i taka nataka i avka nataka.... A sto se odnesuva do somnezot
Биолозите докажале дека мамлазана т.е животиња не паѓа два пати на иста финта,а не па ли човек(тоа по инстинкт)...значи не е логично да ја напривете грешката на рисјаните...освен

,somnez nema,no prokletiot moze slobodno da te zavede za da svaties eden detalj pogresno i sija utnal rabotata,
Ако го има т.е НЕСИГУРНОСТ:toe:

a posto nasata vera e jako precizna i nejzinite pripadnici moraat da bidat precizni vo veruvanjeto
ТОА ДЕ!!

Нека БИДАТ-што има една слика да ги плаши,или пак да им влева сомеж...зарем милиони шиити грешат...исто и рисјаниве..

vo sprotivno... lasta vo djehennem
:nenene::nenene:

Ласта теоретски ќе испушти повеќе ЛАВА во рајот...поарно е клинец ил бомба стил.


Туку
http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3524041&postcount=3524
Ѓаволот(шејтанот) било првото битие што го создал Бог и го создал од оган, неговото име е Иблис и бил многу интелигентен, прв кај Бог.
Кога Бог го создал првиот човек од земја му наредил на Иблис да му се поклони на Адем (Адам) меѓутоа Иблис одбил и рекол `Мене ме создаде од оган, а него од земја, зошто да му се поклонувам?` Бидејќи се спротиставил на наредбата од Бога, Бог му рекол да се покае и ќе му прости. Меѓутоа тој повторно одбил и го замолил Бога да му дозволи да остане да ги заведува луѓето за да го убеди на Бога дека нема да го почитуваат него.
Така ги прелажа на Адем и Хава во Џенетот да каснатѕ од јаболкото и Бог ги избрка на земјата, а на ѓаволот му го дозволи тоа што го замоли.
Така ѓаволот сам си пресуди да гори вечно во Џехеннемот (Пеколот)
Прв болд-ако ѓаволот е создаден од оган...тогаш пеколот за него е РАЈ-бог му направил услуга.

Втор болд-зошто шејтанот се осеќал понижен...затоа бидејќи треба да се поклони на други создадени од бога...но од ЗЕМЈА т.е кој е тука конфликтот помеѓу земјата и оганот.

Трет болд ми стои некако од стариот завед на џус(евреите де:))

Туку добро-бог ги избркал...но ЗОШТО

Меѓутоа тој повторно одбил и го замолил Бога да му дозволи да остане да ги заведува луѓето за да го убеди на Бога дека нема да го почитуваат него.
Зошто бог го пуштил шејтанот наместо да го ништи??

Овие...т.н ентитетот бог и неговата креација т.н ѓаолот...некако како да се коцкаат..со човечки животи.

Изгледа ѓаоло победи..или барем води убедливо според досегашната статистика.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Смарт асс 1.Нема да биде Рај, зошто така мислиш? Ѓаволот ќе биде првиот што ќе гори во Џехеннемот.

Еве сега Ајет ќе ти напишам само стрпи се и ќе ти стане се јасно.

“И кога Господарот твој им рече на мелеките (ангелите): Да, Јас ќе поставам на земјата халифа! Оние рекоа: Ќе гопоставиш ли оној кој безредие сее кој крв пролева? А ние, заблагодарувајќи се, величие и благослов, Ти изразуваме. Он рече: Јас го знам она што вие, секако, не го знаете.
И Он го поучи Адема со имињата на сите нешта и ги изнесе пред мелеките (ангелите), па Он им рече: Изнесете ги имињата нивни ако сте искрени! А оние рекоа:"Славен нека си! Ние поседуваме знаење само за она за што Ти не` поучи: Ти си навистина, Зналец Мудар" Аллах рече: Соопшти ги имињата нивни! И бидејчи ги соопшти имињата нивни, Аллах рече: Нели ви реков дека Јас ги знам, токму, тајните на небесата и Земјата и дека го знам и она што го обелоденувате и она што го криете.
“И кога на мелеките Ние им рековме:“Паднете му на сеџде на Адем! - сите паднаа на сеџде, а Иблис тоа не го направи: тој одби, се изнадува: беше меѓу неверниците! И Ние рековме: “О Адеме, ти и жената твоја живејте во Џеннетот и јадете од него колку што сакате, но не приближувајте се до ова стебло... ќе бидете , тогаш, меѓу зулумќарите!И шејтанот ги измами и, тогаш, го одведе во тоа место во кое се наоѓаа: и Ние рековме: “Слезете, еднинадруги непријатели ќе бидете. Земјата ваше живеалиште ќе биде и уживање до време определено“
(Ел-Бекаре, 30-60)
 
S

smart ass

Гостин
Благодарам за објаснувањето.

Ги признава исламот останатите анѓели???

И дали шејтано(иблис) има следбеници т.е паднати анѓели??

И ме интересира дали како кај рисјаниве што има сатанизам има и кај исламот нешто слично??

Ова
И шејтанот ги измами и, тогаш, го одведе во тоа место вокое се наоѓаа
Значи дека шејтанот не земал друга форма т.е како анѓел ги измамил или како во форма на животиње(како змијата).:smir:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Благодарам за објаснувањето.

Ги признава исламот останатите анѓели???

И дали шејтано(иблис) има следбеници т.е паднати анѓели??

И ме интересира дали како кај рисјаниве што има сатанизам има и кај исламот нешто слично??

Ова


Значи дека шејтанот не земал друга форма т.е како анѓел ги измамил или како во форма на животиње(како змијата).:smir:
Да исламот ги признава сите ангели и тие се створениа од Аллах и робови исто како нас. Шејтанот нема никакви следбенеци, освен овие на земјата тука што не веруваат во Бог.
Станизам Бог да чува, нема такво нешто во Исламот.

Значи дека шејтанот не земал друга форма т.е како анѓел ги измамил или како во форма на животиње(како змијата).:smir:
Како Ангел.
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Имам и јас едно прашање :helou:

Зошто исламот и христијанството се исти ? Зошто куранот има украдени работи од библијата затоа се исти!
Според мене!
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Имам и јас едно прашање :helou:

Зошто исламот и христијанството се исти ? Зошто куранот има украдени работи од библијата затоа се исти!
Според мене!
Sam prasujes sam odgovaras ako znaes sto prasujes isto spored tvojava logika Hristijasntvoto kralo od Evreite (Biblijata od Torata) i tie se isti ili slicni:tapp::tapp:Site lopovi a site na sloboda:pos2::pos2:
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Па добро ја не викам дека сум против евреитие , ги подржувам и со нив сум исто така и хиндуизмот!
:vozbud:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ако го има т.е НЕСИГУРНОСТ:toe:



ТОА ДЕ!!

Нека БИДАТ-што има една слика да ги плаши,или пак да им влева сомеж...зарем милиони шиити грешат...исто и рисјаниве..


:nenene::nenene:
Ајде кажи ми ти мене дали ова е оправдано ? Дали смее вака да се замислува Бог со брадичка и “синот“ до него седнат. Зарем ова не личи на многувоштво (верување во повеќе Богови)? Зарем со оваа постапка не се прекршуваат повеќето од Божјите заповеди?




И нормално после дека ќе има Атеисти ко им даваат ваква слика за Бог на луѓето.
 

Argos

В'елкач
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Ајде кажи ми ти мене дали ова е оправдано ? Дали смее вака да се замислува Бог со брадичка и “синот“ до него седнат. Зарем ова не личи на многувоштво (верување во повеќе Богови)? Зарем со оваа постапка не се прекршуваат повеќето од Божјите заповеди?




И нормално после дека ќе има Атеисти ко им даваат ваква слика за Бог на луѓето.
Ај ти кажи ни знаеш ли кој ја цртал сликата ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom