Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
epa oni go sledat sunetot na Muhammed a.s. znaci nosenje brada e vadzib, a vo svakanjata na Islamot najbliski se na Ibn Tejmie i Hanbelskata skola, kolku znam no tie se ok, sega se slucuva edna protivrecnost tie sto go praktikuvaat praviot islam se narekuvaat sekta a tie sto se drzat do tradicijata na koja se naplastile razni obicai koi nemaat vrska so Islamot, kao se pravi muslimani. Medzutoa na vremeto imalo edna sekta Hadziriti koi nekoi gi povrzuvaat so vehabiite barem spored metodite so koi se sluzele, imeno tie gi smetale za nevernici i site onie muslimani koi pravat grevovi koi se kaznuvaat spored serijatskoto pravo!
Е како е можно сега сите да грешат...само тие да се во право!?

И да никој не ги суди зошто се муслимани...туку зошто токму тие од таа секта прават напади врз невиното население?

И зошто даваат пари да им се приклучиш??
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
А си видел ти со твои очи каде даваат пари и колку плаќаат ??

Ај ако си видел некаде биди љубезен и кажи каде тоа си видел ??
Не дека ти викаат на ти олку пари дојди со нас!!

Туку првин ако им се приклучиш...па после демек ти даваат плата и ти работиш за ширење на вахабизмот!!

Мој другар...близок другар во последен миг можам да кажам се спаси од оваа...не знам што му стана на дечкото и седеше со нив...па имаат собир во една куќа во Тетово...па отидале таму секоја ноќ....па ти нудат ова она...

Знам 2-3 луѓе близу моето маало дека отишле во Иран или не знам во која земја од Истокот!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Iran se siiti i spored vehabiite tie i ne se muslimani posto go prekrsuvaat tevhidot (spored niv), sto mi bese zborot, fakt e deka ima losi luge sekade vo site veri i dobri ima od site veri, sea ako se insistira na dogmata i ritualot po mene ne e sustinska karakteristika nego delata, no od druga strana ako mora da se praktikuva ritualot i dogmata da se veruva togas neka se izbere onaa cii privrzanici se poveketo ok, a zosto ne se site ok, pa toa Gospod znae.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Iran se siiti i spored vehabiite tie i ne se muslimani posto go prekrsuvaat tevhidot (spored niv), sto mi bese zborot, fakt e deka ima losi luge sekade vo site veri i dobri ima od site veri, sea ako se insistira na dogmata i ritualot po mene ne e sustinska karakteristika nego delata, no od druga strana ako mora da se praktikuva ritualot i dogmata da se veruva togas neka se izbere onaa cii privrzanici se poveketo ok, a zosto ne se site ok, pa toa Gospod znae.
Точно Алах знае...но мислам дека вехабитите не ги практикуваат во целост правилата што се во Куранот...

Затоа и прашувам за вехабитите бидејќи немам многу информации!
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
И го имаат извртено самиот ислам и шеријатот во своја корист до степен на непрепознавање.
Затоа се рак рана.
Никој не може да го изврти правиот Ислам и шеријатот во своја корист...
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Не дека ти викаат на ти олку пари дојди со нас!!

Туку првин ако им се приклучиш...па после демек ти даваат плата и ти работиш за ширење на вахабизмот!!

Мој другар...близок другар во последен миг можам да кажам се спаси од оваа...не знам што му стана на дечкото и седеше со нив...па имаат собир во една куќа во Тетово...па отидале таму секоја ноќ....па ти нудат ова она...

Знам 2-3 луѓе близу моето маало дека отишле во Иран или не знам во која земја од Истокот!

Значи се е сведено само на медиумски или чаршијски муабети и шпекулации нели ?

На вистински верник муслиман не треба некој да му плати пари за да ги обави верските должности , а ако некој тоа го правел за пари тогаш тој не е вистински муслиман туку лажно , за пари , инфилтриран меѓу верниците муслимани да направи раздор и да прогласи секта или терористичка организација меѓу муслиманите , а се е тоа масонско-ционистичко сценарио во чија замка запаѓаат цели држави па и пошироко , за жал .

Вистинскиот верник си ги знае неговите верски должности , а намазот е столбот на исламот кој воедно е и граница меѓу верникот и неверникот , а за тоа не се потребни пари , туку вера , а ако некој бара пари за тоа тогаш тој нема вера и не е муслиман .

Се надевам ти се разјасни барем малку .
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Значи се е сведено само на медиумски или чаршијски муабети и шпекулации нели ?

На вистински верник муслиман не треба некој да му плати пари за да ги обави верските должности , а ако некој тоа го правел за пари тогаш тој не е вистински муслиман туку лажно , за пари , инфилтриран меѓу верниците муслимани да направи раздор и да прогласи секта или терористичка организација меѓу муслиманите , а се е тоа масонско-ционистичко сценарио во чија замка запаѓаат цели држави па и пошироко , за жал .

Вистинскиот верник си ги знае неговите верски должности , а намазот е столбот на исламот кој воедно е и граница меѓу верникот и неверникот , а за тоа не се потребни пари , туку вера , а ако некој бара пари за тоа тогаш тој нема вера и не е муслиман .

Се надевам ти се разјасни барем малку .
Не реков дека мојот пријател земал пари...туку му нуделе...

И кажи ми ти што мислиш за вахабитите...онака твоето мислење?

И дали ти си вахабит?
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Башка зошто да се молат према Каба? quote]


Проследи го внимателно клипов и ќе ти стане појасно зошто намазот се обавува према Каба .

#

Не реков дека мојот пријател земал пари...туку му нуделе...?
Па тие што му нуделе не биле вистински верници .

И кажи ми ти што мислиш за вахабитите...онака твоето мислење??
Мое мислење е дека имаат само муслимани и немуслимани .

И дали ти си вахабит?
Јас сум муслиман-верник .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Neeee, Hasan vahabit, neeeeee!
Nikako! Zarem ocekuvas da ti odgovori iskreno!

Nephtys, jas i ti znaeme koi se vahabitite i kakvi se!
Normalni muslimanski zemji so red, poredok i vera ne toleriraat vahabiti!
Za razlika od nekii drugi zemji!
 
N

Nephthys

Гостин
Никој не може да го изврти правиот Ислам и шеријатот во своја корист...
Moже и го извртуваат.
Очигледно не си бил во некои од арапскиве земји кои се нарекуваат шеријатски.Допирни точки немаат со вистинскиот шеријат.Шеријатот и исламот забранува секаков вид на расизам, а овде расизмот цвета.
Законите и судовите пресудуваат во корист на емирот и на неговата фамилија додека обичниот народ пати и се казнува на најсурови начини.
Жените не смеат да бираат со кого ќе се омажат,фамилиите бараат огромни мехри а Мухамед кажува дека е најдобар оној кој ке бара најмал мехр,филипинците и индијците кои работат овде како слуги и шофери се тепани,силувани и третирани на најсуров начин,пасошите им се одземаат и многу од нив работат овде по неколку години без пари.Жените не смеат да се омажат со некој кој не е Арап(Катарчанец)-без разлика што тој некој е муслиман додека мажите трчаат по се што носи сукња.
Има мал милион примери кои можам да ти ги дадам.
Како што кажав во еден претходен пост-ако некоја група на луѓе одлучи да изврти одредена религија во овој случај исламот бидејќи збориме за него тоа не го прави исламот лош само себе туку луѓето кои го прават тоа.
Мое мислење е дека денеска не постои вистинска шеријатска држава каква што постоела во времето кога Омер,Ебу Бекр,Осман и Алија биле калифи(четирите најправедни калифи)и нема ни да ја има ако реално и детално се согледаат односите и работите во земјите кои денеска се нарекуваат исламски и кои се водат по "шеријат".
Шеријат го ставам во наводници затоа што сметам дека тоа не е вистинското учење на Мухамед и дека законите се променети и приспособени за да им служат на нивните сопствени интереси.
Многу познати денешни исламски авторитети анализирајки ја состојбата во Саудиска Арабија и земјите од заливот самите кажуваат дека треба да се прекине таквото државно уредување бидејки е навреда за исламот и дава лоша слика за истиот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vo ime na tolerancijata mora da se toleriiraat i vahabitite koa jas moram da toleriram goli zenski po ulica da idat slobodno i oni neka toleriraat nesto drugo, znaci se dur nikoj nikomu ne smeta ke se tolerira i toa kakooo...!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom