Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Ако треба да се смета за најважен човек до сега барем требал нешто да направи освен тоа што проповедал. Еве сега има многу луѓе што се пророци и проповедаат. Повеќето од нив се во лудница или на лекови ама добро сега се други времиња.

Стварно имам потешкотија да те разберам што сакаш да кажеш а ако сакаш да ме вреѓаш можеш да го направиш на македонски јазик.
A koj se tie proroci deneska i propovedat. Abe ti da ne si padnal od balkon na glava koga si bil malecok.
Sakashe Hristos avion da ti gradi ili kallashnikov, i Muhammed eden Ferrarri a Mercedes fabrikata biblija da pecati.

Abe ti mnogu dobro razbirash sto znaci kaleshok. Zborish za navreda deka jas cigan te vikam i deka takov si. A ti ne si vo sostojba deka mozes da navredish prorocite na dvete religiji.
Bidi pametan , ako si od balkon na glava padnal i toa ima lek. Misli se malce i pisuvaj nesi ti vo sostojba ne sekoj 10 min na sekoja tema odgovor da davsh, ne si vo toa kategorija. Kontroliraj se.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
A koj se tie proroci deneska i propovedat. Abe ti da ne si padnal od balkon na glava koga si bil malecok.
Sakashe Hristos avion da ti gradi ili kallashnikov, i Muhammed eden Ferrarri a Mercedes fabrikata biblija da pecati.

Abe ti mnogu dobro razbirash sto znaci kaleshok. Zborish za navreda deka jas cigan te vikam i deka takov si. A ti ne si vo sostojba deka mozes da navredish prorocite na dvete religiji.
Bidi pametan , ako si od balkon na glava padnal i toa ima lek. Misli se malce i pisuvaj nesi ti vo sostojba ne sekoj 10 min na sekoja tema odgovor da davsh, ne si vo toa kategorija. Kontroliraj se.
Исус е тешко да се докаже дека постоел. Тоа е прв проблем. Мухамед се разбира дека постоел ама не се знае дека бил психички здрав. Тоа е втор проблем.

Ова што ми го збориш е цигански ? Мислиш дека сум циган ? :pos::pos:
Немам коментар.

Јас се контролирам. Ти си тој што измислува, викаш дека сум циган а не сум.... веројатно знам подобро од тебе.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
А не ги брани дека немаат и они поделби. Исто како што има повеќе христијански деноминации, има и исламски. Албанци клањаат во една, торбеши во друга, а роми во трета џамија. .
Ova ti e edna nova propaganda. Novi lagi , novi budalashtija. kaj si cul ti za albanska ili torbeshka ili ciganska dzamija. kako be ne ti e sram da lazes kako gejcite.
И од сите мусли шо ги знам, никој не клања по пет пати на ден, не бил у Мека и од девојките-никоја не носи хиџаб. Ако сите сте исти, тогаш сите со ред сте фундаменталисти, радикали и соодветно на тоа-терористи. Така е или грешам? Штом сте толку обединети значи се водите од скроз истите начела.
Ако ова не се разлики, не знам шо се.
Znaci glavniot agent (shefot )mnogu tia ja perel mozakot.
Sto sega spored tebe tie sto ne klanjat po 5 pati ne den , tie sto ne nosat dzihab, dobri se a drugite teroristi.
Dali treba da kazemo i nie sega deka tie sto citat biblijata pravat incest a drugite sto ne veruvat na biblijata se dobri.
Vaka gi klasificiras ti vernicite ?
Idi toa kazi na shefot tvoj sto te placa za propagandi. A ne ovde.

Ajde sikter.
 
S

smart ass

Гостин
Денеска сме сведоци на рапидна промена на општеството,ако сме божји створ,а имаме интернет блогови..

Тогаш зошто дедо боже не си отвори свој БЛОГ?

Очигледно е дека Блоговите со разноразни дезинформации влијаат врз народот повеќе него ли религиозните институции??

Значи треба некој да ги демантира,затоа треба дедо боже да има свој блог.

Мислам католиците го имаат папата...ама шо правиме со православните,а и со муслиманите???

они немаат претставник??:toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
za vas koi se bavite kufrom,za vas munafici,za vas shirkadzije,za vas lopovi,ubijce,lazovi,vi ste kaznjeni i na ovaj a bicete inshAllah i na drugi svijet,samo vi ste izgubljeni i bez svijesti,vi to ne vidite!!!
Ова е претпоставка ?
Odgovor: Bolje se osjećam ovdje (u zarobljeništvu talibana, op.prev.), nego što bi se osjećao da sam u gostima u nekom domaćinstvu u Americi. Doslovno se prema meni ophode kao prema gostu.
Имам една снимка кај што на еден репортер муслимани му ја сечат главата со кујнски нож. Не знам дали тој се чувствувал како дома
Odgovor: Oni su obični ljudi, koji se bore za svoju vjeru, svoja ubjeđenja i svoju zemlju. Nema ništa posebno o njima o njihovoj opremi, sve su osnovne stvari, koje svaki čovjek u njihovoj zemlji ima, slično kao kada su se Amerikanci borili za njihovu zemlju.
Талибаните во Афганистан одкога дојдоа на власт убија купишта луѓе, палеа касети и цедиња со музика, забранија емитување на филмови во кино сали, воведоа жените да не смеат без бурка да излезат надвор...
Pitanje: Imaš li namjeru da u budućnosti naučiš više o islamu?

Odgovor: Da, naučen sam da prije nego donesem sud o nečemu, prvo razmislim o čemu se radi. Imam namjeru da naučim šta je islam.
Хахах, ова звучи ко комунистичка школа.
a vama braco muslimani koi ste ovdje i na ovoj temi,inshAllah nemojte dopustit da ove budale pisu tako lose rijeci o nasoj vjeri o nasem dragom Allahu i njegovom poslaniku Muhammedu saws
Добро бе Босанец кажи ја вистината ако ја знаеш не мора да се пцуеме. И пишувај на официјалниот јазик за форумов, македонски. Полесно е за читање.

Molim Uzvišenog Allaha, da podari pobjedu muslimanima, islamu i da ponizi mnogobošce i mnogoboštvo.
Постов е полн со омраза, расизам, предрасуди... не оди во прилог на исламот и муслиманите.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Знате у шо е проблемот? У тоа шо не се сите верници. Имаш некои нацијата ја ставаат над верата а верата ја сваќаат ко христијаните, не инсистираат на шеријат него демек онака сме муслимани по име славиме бајрам не јадеме свинско, а прави верници се тие со брадите.
 
Член од
15 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
braco muslimani vi koi ste ovdje na forumu i na ovoj temi i sa ovim kafirima,molim vas da u ime Allaha odustanete od pozivanja,jer ne vrijedi,nemoj da dozvolimo da ovi nevjernici pricaju stvari koje mi ne volimo da to cujemo i stvari koje ne lice za nasu vjeru,zar ne vidite da su oni zalutali zar ne vidite da njih Allah swt ne voli,zar ima malo dokaza za ove ljude zar ima malo ajeta za ove ljude,nemojte ja mislim da je dovoljno bilo jer 3 puta je dovoljno pozivati u islam sve sto je vise onda ne valja jer onda mi se mjesamo u Allahov poso,a On to ne voli,od sad pa na dalje ostavimo da Allah odluci i odredi njihovo stanje(pricam za ove ljude na forumu),jer mi koliko da se trudimo nemozemo nista ucinit jer Allah swt je onaj koi upucuje!!!!pokusajmo negde na drugo mesto jer ovde nema hajra,a shejtan je sad i ovdje i uporan je,da nas Allah sacuva njegovog prisustva!!!molim Allaha da nam ucvrsti vjeru i ucini od onih sa koim je On zadovoljan.amin



Sura: Al-Kaafiroon


Reci: "O vi nevjernici,

ja se neću klanjati onima kojima se vi klanjate,

a ni vi se nećete klanjati Onome kome se ja klanjam;

ja se nisam klanjao onima kojima ste se vi klanjali,

a i vi se niste klanjali Onome kome se ja klanjam,

vama – vaša vjera, a meni – moja!"
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
109
Поени од реакции
24
Kakva Vera.
Ako ne si veruvate samite na sebe, ste propadnale...
A na Muslimanite ne znam kako, ama mnogu mu e ispran mozokot... (ne sakam nikoj da navredam samo si kazuvam otvoreno).

Na odmor ko gi vidov muslimanite svativ kolkavi vernici se.
Se suncaa na 50 stepeni so mantili, pa duri taka kako sho gi gledame na ulica skros povijani se kapea.

Dali bogot go izmislil covekot, ili covekot go izmislil bogot
 
S

smart ass

Гостин
Kakva Vera.
Ako ne si veruvate samite na sebe, ste propadnale...
A na Muslimanite ne znam kako, ama mnogu mu e ispran mozokot... (ne sakam nikoj da navredam samo si kazuvam otvoreno).

Na odmor ko gi vidov muslimanite svativ kolkavi vernici se.
Se suncaa na 50 stepeni so mantili, pa duri taka kako sho gi gledame na ulica skros povijani se kapea.

Dali bogot go izmislil covekot, ili covekot go izmislil bogot
Не би се согласил со оваа генерализација,еве пример е турција-типична модерна држава...

Не е сегде така, а и на крајкраеви-нивен избор,додека не штети,не навредува,повредува некој-не е лошо....Екстремистите настрана.

настрана Иран и ајатолахот кои сакаат само власт-и го затапуваат народот стварајќи имиџ на непријател(израел САД) па дури и повикуваат на нивно уништување-тоа е како милошевиќ,се надевам ќе ги снајде нешто слично...таквите

braco muslimani vi koi ste ovdje na forumu i na ovoj temi i sa ovim kafirima,molim vas da u ime Allaha odustanete od pozivanja,jer ne vrijedi,nemoj da dozvolimo da ovi nevjernici
Ај дефинирај неверник???

И христијаните веруваат во Бог и муслиманите,мене исти ми се како протон и љубител на делото на Дмитри Иванович Менделеев...а да и циолковски.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
785
A na Muslimanite ne znam kako, ama mnogu mu e ispran mozokot... (ne sakam nikoj da navredam samo si kazuvam otvoreno).

Na odmor ko gi vidov muslimanite svativ kolkavi vernici se.
Se suncaa na 50 stepeni so mantili, pa duri taka kako sho gi gledame na ulica skros povijani se kapea.

Како тоа на муслиманите им е испран мозокот ако веруваат во својата религија (и ја почитуваат во поголемиот дел) а на христијаните "не им е испран мозокот"- кои не почитуваат ништо ама еднаш годишо ќе запалат свеќа или ќе се помолат?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
3
OVAA E MNOGU DOBRA TEMA ZA DISKUSIA, MEGUTOA TREBA DA SE DISKUTIRA RAZUMNO, BEZ NAVREDI NA SPROTIVNATA RELIGIJA. I NAJLOSHO E KOGA MESHAME RELIGIJA I POLITICA. OSTAVETE TOA SHTO PRAVAT AMERCANZITE I TALIBANZITE ILI AVGANISTANZITE I TOA SHTO GO RASKAZUVAAT MEDIUMITE VO VRSKA SO TAA VOJNA. TOA E SAMO GENIALNO PEREJNE NA MOZOKOT. NE DEKA AVGANISTANITE JA BRANAT SVOJATA VERA, ILI PAK AMERCANZITE SE GRIZAT ZA MIROT, GI INTERESIRA SAMO NAFTATA, SE OVA E PERFECTNO SCENARIO ZA DA JA PRIKRIJAT CELTA. ZAREM SO 11 TI SEPTEMVRI NE NAUCIFTE NISHTO? VIDOFTE DEKA SI URANAA EDEN KUP OBLAKODERI SAMO ZA DA NAJDAT MOTIV ZA DA STAPAT VO VOJNA.....
OVA E ZA REDNECK REBEL: NAPOMENA DEKA IM GO SECEA GLAVITE SO NOSH... DALI VIDE KOGA AMERIKANSKITE VOJNICI GI EBEA AFGANISTANZITE...... NA NIF LI NAJDOA DA GI EBAT, SO SOTE TIE KURVI SHOT GI IMAAT VO AMERICA.
PROBAJ DA RAZMISLIH ZOSHTO VO POSLEDNIVE 6 GODINI E ZGOLEMEN PROCENTOT NA SAMOUBISTVA VO ARMIJATA NA SAD? I SAMITE VOJNICI NEZNAAT PORADI KOJA PRICINA ODAT TAMU.
I VE MOLAM NEMOJTE SO NAVREDI.
AKO STE DOBAR MUSLIMAN NE NAVREDUVAJTEA DRUGATA RELIGIJA. I OBRATNO SE RAZBIRA.
 
S

smart ass

Гостин
Во контекст на забраната во швајцарија-имам прашање.

Дали во куранот е дефинирано како треба да биде изградена една џамија,и истата дека МОРА да има минаре-или пак минарето е од практични причини т.е за акустика+верниците да се молат односно исполнуваат своите религиозни обврски??
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Веројатно е напрвин измислено за да мое да биде чуен оџата!
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Минаре,со други зборови место каде се учи езанот ,минарето се гледа како завршен дел на џамијата,не се знае кога за прв пат се појавило,она што се знае е дека првото минаре е саградено во времето на владеењето на Муавије ,од страна на Меслеме Мухаллед во Каиро,првенствената замисла била да езанот да се слуша што подалеку.
За времето на Ресулуллах с.а.в езанот се учело од највисокото место на џамијата .
 
P

Princ

Гостин
Да, од акустички причини е одбрано да се градат минарињата. Не знам зошто и денес се практикува кога ќе се земе во предвид каква се технологија имаме, ама веројатно со времето станале симбол за џамија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom