Празни цд-а

Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Кои цд-а(CD-R,CD-RW,DVD-R,DVD-RW) за режење од досегашното искуство ви се покажале како нај нај,нормално да се застапени на нашиов пазар.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Dodeka ziveev vo MKD, i ke mi zavrshea americhkite rezervi koristev Verbatim... sve drugo na golema brzina mi se "pregrevashe"
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Verbatim,Sony no kako odlicni mi se pokazaa i Princo baska sto imaat i dosta niska cena!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
VERBATIM и PRINCO, дефинитивно. :wink:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Сега вака, кои се најдобри цедиња е релативен поим затоа што тоа многу зависи од CD или DVD рекордерите. Поготово кај новиве DVD рекордери затоа што паднаа цените, а со тоа и нивниот квалитет. Сеа ќе пишам од мое искуство што е добро за евтини пари.

CD

Princo - одлични за евтини пари, само имаат една мана после извесен период одзгора пожолтуваат, а и лесно одзгора се лупат (оштетуваат).
Цена: 8 денари, а може да се најдат и за 7 или 6,5

eProformance - најдобри за евтини пари
Цена: 12 денари може да се најдат и за 10

Micro Media - слични како eProformance
Цена: 10 денари

NT - ѓубре прва класа, на 100 цедеа само 20 ќе работат како што треба
Цена: зависи од 8 до 10 денари

Sky - исто како NT


DVD

Princo - Одлични за евтини пари
Цена: 18 денари

Quentin - Зависи на кој DVD рекордер ги снимаш, кај мене на TEAC не ги прифаќа воопшто.
Цена: 20 денари

Sky - Одлични ама пак зависи на кој DVD рекордер, кај мене ги снима на 8x и супер ги чита на компјутери (игри, програми) ама нејќе да ги слушне филмовите ако се пуштат на некој DVD плеер.
Цена: 20 денари

TDK (одоздола розеви, без штанпа одозгора) - исто како Sky само што ги снима на 4x
Цена: 20 денари

TDK (одоздола жолти, без штанпа одозгора) - обратно од Sky-от, таман се за DVD плеери
Цена: 18 денари

Verbatim - најскапо а кај мене не ги снима како што треба
Цена: Зависи незнам точно колку се

Сега ти треба спрема твојот рекордер да си се ориентираш, пробај купи неколку CD/DVD и сними ги и сам ќе си заклучиш што е добро за тебе. Цените ти се за 50 парчиња ако земеш.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
vardarce напиша:
DVD

Princo - Одлични за евтини пари
Цена: 18 денари
Жити се кај се продаваат по 18 денари, сум барал по ЦД-текиве по 40 денари се, на пазарче ваму-таму се по 28-30 денари. Кај да ги најдам по 18 денари?

Инаку претежно само Princo режам, а сум режел и Verbatim (мада добри се, не ми праеле проблем, али поскапи се), а и Sony сум режел ама ми праеле проблем пример ако сум режел Audio CD и после на CD Player ќе заебаваат песните.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
vodkamixx напиша:
...
а и Sony сум режел ама ми праеле проблем пример ако сум режел Audio CD и после на CD Player ќе заебаваат песните.
Toa garant ne e do CD-to :wink:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Баш пред два дена гледав на Бит-пазар Prino DVD-а 16 денари, пакувања од 20 парчиња.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
jas si zimam po dilerski memorex...i cd i dvd i mnogu si gi sakam...odlicni se, ama malce poskapi
 
H

HCL

Гостин
За CDа користам Princo,а за DVD најчесто земам плусеви(DVD+R)Verbatim по можност 16 брзински.Инаку незнам зошто викате дека Princo DVD се добри?Мене стално ме заебавале тие дискови и лесно ми се оштетувале.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
vardarce напиша:
Баш пред два дена гледав на Бит-пазар Prino DVD-а 16 денари, пакувања од 20 парчиња.
Не чинат бе... ај фрли го DVD CD-то од повисоко на цемент или плочки ама на страна и ќе се одлепи CD-то... не чинат...
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
2
Jas koristam Fujifilm i DVD i CD i dosega ne sum imal nikakov problem.Odlicni se.
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
најзадоволен сум од Sony CD, по 20 ден на бит пазар, вади одлична снимка која без проблем ја чита на било што да се стави, било аудио било дата ЦД, најверојатно бидејќи и рекордерот ми е SONY CR-X210E, со принко имам многу лошо искуство, сега точно, евтини се, ама кај мене на мојот рекордер ич не одат, или ако тргнат повеќе од 8 X не одат. најдобри резултати со Princo сум постигнал на 4 X и тоа само аудио ЦД, според мене, за друго и воопшто не ги бива.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
vodkamixx напиша:
Не чинат бе... ај фрли го DVD CD-то од повисоко на цемент или плочки ама на страна и ќе се одлепи CD-то... не чинат...
:)) Па кое цеде нема да се скрши ако го џитнеш од повисоко. Цедиња на Princo да лесно се одлепуваат од страна ама тоа можеби едно или две цедиња на 100, а ДВД-та на Princo се многу поквалитетни и го немаат тој проблем како обичните нивни цедиња.
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
Пред некое време се појавија некои Arita цд-а, портокалови, ги фалат многу, пробав едно цд и кај мене, супер си работи, па ме интересира дали некој има подолго искуство со дисковиве, да знам дали да купувам, имам поволна понуда 8 ден цд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom