Право на пензија?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Winston, 27 септември 2008.

 1. емилија

  емилија

  Член од:
  5 април 2009
  Мислења:
  874
  Допаѓања:
  75
  Пред околу 2 месеца мојот дедо поднесе документи за пензија,а решение сеуште нема....Има ли некој број каде може да обрати? :D
   
 2. General Centar

  General Centar Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН

  Член од:
  31 март 2011
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  187
  Треба да провериш во Фондот за пензиско, зависи од каде си, во Скопје е кај железничка. На телефон мислам дека нема ништо да направиш, затоа дедо ти под рака и таму кај што поднел документи па и да не се комплетни ќе ти кажат што како.
   
 3. dbt

  dbt Гостин

  Кои се опциите за случај што има 14 години стаж и старост 64 години. Дали можи да се добие некаква пензија, 14 години се плаќале сите придонеси?
   
 4. Џоли_06

  Џоли_06

  Член од:
  8 јули 2015
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  592
  Имав во фамилија сличен ако не и ист случај. Жената имаше 14 години 7месеци и некој ден стаж, значи се платено и 62 години. Не и дадоа никаква пензија, законот е јасен мора да имаш минимум 15 години стаж за да оствариш право на пензија.Жената си најде работа, направи 15 години стаж и зеде пензија. За жал единствена опција ти е да најдеш работа за уште една година. Стаж да откупиш неможеш.
   
  На dbt му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.424
  тоа 40/35 години стаж беше, ама 2009
   

Сподели преку: