Право на интелектуална сопственост

Член од
17 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
3
Неодамна порачав преку интернет два GALAXY (секако имитација) па добив известување од царинската пошта дека пратката ке биде задржана на царина се додека не добиат известување од заштитникот на правата за интелектуална сопственост(бидејќи се имитација)....им се јавив па ми кажаа дека ке добијам известување за неколку дена што ке биде со пратката(дали ке биде вратена кај стрнаката,ке биде уништена,или ке ја пуштат кај мене...
Сега ме интересираше дали некој има ваквко искуство па да ми каже да ми биде полесно...се плашам да не добиам некја казна за нарушување на авторските права т.е интелектуалната сопственост.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Прочитај овде.
Јас немам искуство со ваква работа, но колку што ги разбирам... може да те тужи тој што во државава ги има правата за оргиналниот примерок на продуктот.
 
Член од
17 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
3
Некој шо има искуство???
BTW Никола фала на информацијата
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
нели затоа на копиите пишуваат слично име на оригиналот, а не исто име, заради авторски права ... не знам во случајов како е ...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
3 мобилни телефони со лого на заштитени трговски марки, откриени во два одвоени случаи, при контрола на поштенски пратки, на царинската испостава Пошта Скопје.
Во првиот случај, во пратка пристигната од Хонг Конг,пронајдени се 2 мобилни телефони, наменети за физичко лице од Штип, а во вториот случај во пратка пристигната од Сингапур, пронајден е 1 мобилен телефон, наменет за физичко лице од Прилеп.

Друже ти да не си овој :)

http://press24.mk/node/33772
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.072
Поени од реакции
16.186
a što mi vredi što pred 3 godini kupiv od prodavnica nefalsifikat, neturski i nekineski skapi delovi za kola, koga sega 2013 posle 3 godini i pominati samo 18.000km druk lagerot made in Italy pušti ulje , a potisnata veće ima brazdi !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom