Православна и Католичка Христијанска Црква

Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Познато ми е дека некаде во средниот век(ако не е така поправете ме) Христијанската Црква се поделила на Источна и Западна, првата го земала името Православна, втората Католичка. Малку подоцна од Католичката излегуваат и други цркви. Сакам да прашам кои биле причините за поделбата помеѓу црквите и дали морало тоа да се случи.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Колку што сум јас информирана, по распадот на Римската империја, на источна и западна се поделиле и црквите т.е Западниот дел - Ватикан - католичка, а Источниот дел - Цариград - православна.
Ме мрзи да објаснувам сега на долго и широко, ама ете тоа е некако на кратко кажано.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ped iljada godini, so podelbata na Rimskata Imperija na istochna i zapadna, se deli i Htistijanskata crkva na istochna i zapadna - crkovna podelba koja e narechna "shizma".

Inaku i dvete srkvi se "katolichki" zoshto zborot "katolik" znachi soborna i vistinska (znachi i dvete crkvi se smetaat deka se soborni i apostolski). Zatoa poispravno e da se kazhe "Rimo-katolichka" crkva za taa zapadnata iako i toa ne e najispravno zoshto i Istochnata imperija se narekuvala Imperium Romanorum t.e rimska. Terminot "Vizantija" se koristi od 16. vek navamu.

Podelbata na imperijata e komplicirana rabota, vo podolg istoriski period se menuvale granicite de vamu de tamu, istochnata vo povekje navrati (ili rechisi sekogash) go ima italijanskiot breg na Jadranskoto more i Sicilija.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
При поделбата на римското царство се создаваат две нови империи, а секој империја мора да има свој поглавар на црквата.Значи поделбата повлекува која империја е наследничка на римската. а со тоа и чиј поглавар на црква е наследник на светите апостоли Петар и Павле. Значи и папата (западниот) и вселенскиот патријарх (источниот) се сметаат за прави поточно вистински наследници.Накусо личните интереси пред се друго, грешка во човетскиот код.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
A znaete li koja e razlikata megu ovie dve crkvi?
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Zapadnata e pod direkten patronat na Papata, koj e (ili barem porano bese) chovek od Gospod t.e. toj e "generalen direktor" na crkvata.

Istocnata ima "komitet" koj sto upravuva so nea, no vselenskiot patrijarh e prv megu ednakvite.

Sto se odnesuva do razlikite vo religioznata doktrina, toa e mnogu kompleksno prasanje i treba mnogu da se pisuva. Edna od razlikite e akcentot koj go frla zapadnata crkva na vaznosta na deva Marija.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Една од основните разлики е тоа што католичката црква го смета папата за олицетворение на Господ на земјата. За православната црква тоа е голема заблуда.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
Имам слушнато дека има некои разлики помѓу крстот на православната и крстот на католичката црква. Дали е тоа точно, и ако знае некој да ми објасни
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Двете цркви со противењата одат и до ситници од типо на која страна му лежела главата при распнувањето на Исус.
Но, сигурно не е христијска целата таа работа, а јагодка на сето тоа е анатемата.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Една од основните разлики е тоа што католичката црква го смета папата за олицетворение на Господ на земјата. За православната црква тоа е голема заблуда.
Не би рекол така, туку наследник на апостолите.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Не би рекол така, туку наследник на апостолите.
Не негирај нешто ако не си упатен. Папата за католиците е Господ на земјата. Оди разговарај со црковно лице и ќе ти го каже истово. Тоа е уствари и проблемот... што катплиците го поистоветуваат папата, значи човек од крв и месо, со Господ. Тоа за православните е ерес. :smir:
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Papata go smetaat kako PRETSTAVNIK na Gospod na zemjata, a ne Gospod. Ako bi bilo kako sto ti tvrdis, toa e ogromno i najseriozno otklonuvanje od dogmata za Svetoto trojstvo itn.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Колку што сум јас информирана,по распадот на Римската империја,на источна и западна се поделиле и црквите т.е Западниот дел-Ватикан католичка,а Источниот дел-Цариград православна.
Ме мрзи да објаснувам сега на долго и широко,ама ете тоа е неккао на кратко кажано.
Мислам дека не е точно ова. Иако се имало чувство дека постоела разлика меѓу Византија и Западно римско царство (Франција. Италија, Шпанија) официјално црквата е поделена подоцна - во 1054 година.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Papata go smetaat kako PRETSTAVNIK na Gospod na zemjata, a ne Gospod. Ako bi bilo kako sto ti tvrdis, toa e ogromno i najseriozno otklonuvanje od dogmata za Svetoto trojstvo itn.
Јас го кажав толкувањето за Папата на мојата, православна црква. За мене, исто така е заблуда, човек од крв и месо да се доведува во врска со Господ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom