Правна помош и совети

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Претпоставувам дека се работи за фактура од некој доверител како ЕСМ, Телеком, Водовод..... компании кои своевремено масовно поднесуваа предлози за извршување, платни налози, тужби.... и кога тоа одеше преку адвокат, тој адвокат имаше генерално полномошно кое го депонираше во судот и немаше потреба со секој предлог да приложува и полномошно.
,При увидот во предметот, не забележав ПОЛНОМОШНО кое дадено на Адвокат или има некакво овластување од доверителот ????
Едноставно поднесен е ПРЕДЛОГ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ .... нема никаква тужба ????
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Освен ваш совет на темата, слободно предложете ми и адвокат кој работи на тоа поле.

Хипотетички, поседувам веб страна за чија содржина (слики / видеа) поседувам авторски права (ownership of copyright). И некој се дрзнал да ја стави таа содржина на некој торент сајт. Како оди постапката за copyright infringement ? Дали можам веднаш да тужам и да барам отштета или пак мора прво предупредување ? Слободно напишете се што знаете за таков хипотетички случај. Благодарам.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Здраво,

дали можи да ми кажите за процедурата за пријавување дивоградба.

Дали градежниот инспектор треба да ми даде некоја потврда дека е пријавено дивоградба?

Кои се следните чекори доколку инспекторот НЕ ја спречува дивоградбата. Фала
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Не те разбирам... број на пресуда?
Паметно е да се бара број на пресуда и од кој датум, после во судот може да провери дали таква пресуда постои и дали е прогласен за виновен за сторен прекршок или е ослободен од одговорност.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Дали градежниот инспектор треба да ми даде некоја потврда дека е пријавено дивоградба?

Кои се следните чекори доколку инспекторот НЕ ја спречува дивоградбата. Фала
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Дали градежниот инспектор треба да ми даде некоја потврда дека е пријавено дивоградба?

Кои се следните чекори доколку инспекторот НЕ ја спречува дивоградбата. Фала
Не разбирам како е пријавено. Ако е допис, добиваш заверка од архивата на инспекторот. По извршените проверки, должни се да те известат за резултатот. Ако не постапуваат, можеш да се жалиш во Државниот инспекторат за градежништво, Државниот управен инспекторат, а ако си засегнат можеш со времена мерка да започнеш судска постапка.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Не разбирам како е пријавено. Ако е допис, добиваш заверка од архивата на инспекторот. По извршените проверки, должни се да те известат за резултатот. Ако не постапуваат, можеш да се жалиш во Државниот инспекторат за градежништво, Државниот управен инспекторат, а ако си засегнат можеш со времена мерка да започнеш судска постапка.
Здраво, фала на одговорот. Да засегнат сум. Не сум запознаен многу со процедурата за дивоградба. Пријавено е усно. Како сега да побарам запис? Дали писмено барање треба да доставам и каде да го доставам за да добијам црно-на бело дека е пријавено дивоградба ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Здраво, фала на одговорот. Да засегнат сум. Не сум запознаен многу со процедурата за дивоградба. Пријавено е усно. Како сега да побарам запис? Дали писмено барање треба да доставам и каде да го доставам за да добијам црно-на бело дека е пријавено дивоградба ?
Тоа што е пријавено усно, како да не е пријавено . Пријавуваш во општината каде се гради објектот. Другото ти е пишано погоре
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Тоа што е пријавено усно, како да не е пријавено . Пријавуваш во општината каде се гради објектот. Другото ти е пишано погоре
Што да кажам на инспекторот ? Сакам да дадам допис? Треба ли да испечатам или потполнам некое барање претходно и да му го врачам на рака?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Што да кажам на инспекторот ? Сакам да дадам допис? Треба ли да испечатам или потполнам некое барање претходно и да му го врачам на рака?
А да си побараш ти помош од адвокат?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Јас па си мислев дека пишува правна помош затоа прашав за помош.
а ти што мислиш дека ке најдеш некој овде што ке ти направи поднесок ке ти го прати на меил ти ке потпишеш и ке го пратиш до надлежен инспекторат, фати си адвокат додека не ти е доцна убаво ти кажал членот погоре.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Јас па си мислев дека пишува правна помош затоа прашав за помош.
Овде прашуваш за совет. Ќе добиеш можеби различни одговори, па сам ќе одлучиш што понатаму. Не очекувај дека некој ќе изгуби денови со твојот проблем. Башка, имам впечаток дека повеќе прашуваше и недоволно читаше што ти е одговорено. Затоа, што побрзо ангажирај си професионалец
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
"наполнил најмалку пет години стаж на осигурување или најмалку десет години пензиски стаж или..."

Дали некој знае која е разликата меѓу стаж на осигурување и пензиски стаж?

Да напоменам дека најверојатно не се работи за години поминати во пензија, затоа што во друг став подоле одделно се набројува тоа.

Станува збор за чл.58 од Законот за пензиско и инвалидско осигурување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom