Правна помош и совети

Член од
23 август 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво.Ако може да ми помогне некој што е правник на форумот.Имам дело кај извршител повеќе години во врска со исплата на парични средства во моја корист.Ме интересира доколку дојде до исплата колкава е годишната камата т.е.колкав е процентот што се пресметува на тој износ годишно.Како се пресметува.Благодарам
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Zateznata ili kaznena kamata se presmetuva po 0,05% na den,za sekoj den od zakasnuvanjeto na paricnoto pobaruvanje
 
Член од
23 август 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Но јас мислам дека се пресметува годишна камата.Барем така сум чул.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво. Истово прашање беше поиставено во темата „Прашања и одговори“, но бидејќи не добив конкретен одговор таму, би сакал да го поставам и во оваа тема, поради тоа што навистина ми е потребен одговор.

Timothy напиша:
Татко ми е основач на една фирма, ама друго лице е управител. Фирмата е во стечај веќе некоја година.
Е сега, се работи за земање стипендија. Бараат просек на плата на родителот. Татко ми не е пријавен во завод (ниту може да се пријави бидејќи бил основач на фирмата), а ниту пак работи некаде на друго место за да од таму извади просек на плата.
Моето прашање е, дали може да се извади некој документ од Централниот Регистер (или од некоја друга институција) за да се докаже дека татко ми не зема приход од ниту една страна? Дали постои всушност таков документ кој би го важеле во Министерството за образование при поделба на стипендиите?
Ако некој знае, или пак имал слично искуство, нека пише. Фала најмногу! :smir:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
А не се води како невработен во завод? Според мене, доволно е документ од завод дека е невработен, оти ако не работи нема што да бараш просек на плата. Тоа што е основач на фирма нема врска, основач не значи дека е и вработен (за управител мора да е вработен мислам). А за документ за просек на плата, мислам дека централен не е надлежен. Повеќе би било надлежно пензиско, кои имаат точни информации за платата (кои после како просек се земаат за пензии) така да, можеш и таму да прашаш. Ако не е така нека ме поправи некој.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
^ Бидејќи татко ми е основач на фирмата, тој не може да се пријави во заводот затоа што всушност поседува фирма (иако е под стечај, нели). Значи, не може земе документ од заводот дека е невработен.
Од друга страна, не зема никакви приходи од фирмата. Мене ме интересира дали има некој документ (што ќе го важат во Министерството за образование) што ќе го потврди тоа, и од каде може да се земе истиот?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Претпоставувам: би можело во ПИОМ, таму (пошто има историја на примања, по кои се одредува пензија), да може да издадат документ со последна состојба, на која ќе стои ваљда последни примања кои ги имал.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
^ Бидејќи татко ми е основач на фирмата, тој не може да се пријави во заводот затоа што всушност поседува фирма (иако е под стечај, нели). Значи, не може земе документ од заводот дека е невработен.
Од друга страна, не зема никакви приходи од фирмата. Мене ме интересира дали има некој документ (што ќе го важат во Министерството за образование) што ќе го потврди тоа, и од каде може да се земе истиот?
Тие документи се вадат од УЈП, отиди и види што ќе ти кажат.
п.с. Имаш тема за стипендии, клик тука

Претпоставувам: би можело во ПИОМ, таму (пошто има историја на примања, по кои се одредува пензија), да може да издадат документ со последна состојба, на која ќе стои ваљда последни примања кои ги имал.
Во ПИОМ им е преку глава од странки сеа уште некој да дојде да побара потврда за примања и која од друга страна тоа е поверлива информација.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
UJP dava dokument, deka ne poseduvas imot, a toa ne e isto so primanja od raboten odnos.
Prosek od primanja po raboten odnos dava rabotodavacot ili poranesniot rabotodavac, a tatkoto ne e uopste vo raboten odnos, taka da toa ne ide vo obzir, ni PIOM ne ti pomaga tuka.
Jas mislam deka najednostavno e da se smeni tatkoto kako osnovac na firma i togas vo Agencija za vrabotuvanje ce go prijavat kako nevraboten i ce ja dobies baranata potvrda. Promena na osnovac bi kostala okolu 6000-7000 den., pa sega presmetaj si dali ti odgovara...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ај ако има некој адвокат на форумов нека ми пише ПП да го прашам нешто.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
можда не е најсоодветното место, но ќе прашам за совет! ми треба letter of invitation за да пратам на типче од украина од овдешна фирма. дали има некој примерок за таков вид на писмо? и, дали со тоа се поткрепува за барање за виза за во македонија во украина? и дали воопшто на украинците им треба виза за македонија?!?! фала =)
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
898
Поени од реакции
1.442
Дали може да ми кажете која е најголемата затворска казна што може човек да ја добие во РМ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom