Правна помош и совети

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.809
Поени од реакции
7.476
За наведените работи работодавачот е заштитен со договорот за вработување. Провери си што точно му пишува во договорот што го има (ако има) потпишано. Пример, доколку има ставено “еднострано раскинување на работен однос со отказен рок од 30 дена“, со самото тоа што заминал ненајавено - вработениот го прекршил договорот, што ти е основ за правна разврска.
Е сега, дали вреди да барате оштета по судски пат - шознам....лично презирам фирми што покренуваат судски постапки против вработени (освен ако не се работи за кражба).

Презирав и јас се додека не се пронајдов на другата страна. Да не навлегувам во детали, ама извисени се клиенти за нарачки кои се од многу сензитивна природа и за жал немаме право на поправен.
 
Член од
25 мај 2018
Мислења
36
Поени од реакции
23
pozdrav. Dali nekoj ima knigi vo pfd za obrasci na dogovori i vidovi tuzbi?
ako ima da mi pusti link.
hvala odnapred
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.074
Поени од реакции
8.485
има веќе мислам 7-10 дена како е донесена одлука за исклучените од парно греење... Но одговорните плус донесоа одлука со која ОД СЕГА практично се забранува исклучување од парно !!! :mad:
Ме чуди овој МОЛК во јавноста за овие тотално диктаторски, непрофесионални одлуки..
Патем, секаде во светот или е забрането откажување од парно ( ама за СИТЕ) или исклучените плаќаат некој надомест на заедницата на станари, исто како што се плаќа за лифт или за светло во ходник..
Но КРУНА на дебилизмот е забрана за исклучување ама ОД СЕГА....
Очекувам некој засегнат правник или адвокат да поднесе представка до Стразбур, ама изгледа се заплашени и владее МОЛК...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
5.001
Поени од реакции
9.249
Здраво дечки, ме интересира како може работодавач да се заштити од несовесен вработен? Имено вработениот повеќе пати не се појавува на работа со разни разни изговори, се тоа се прогледува низ прсти, за да еден ден си замине од дуќанот на сред работно време, притоа не крева на телефон, остава се отклучено и извисува клиенти со веќе договорени нарачки за дента. И во следните денови не се јавува на телефон ниту се појавува на работа.Одјавен е од биро, но би сакале да добиеме правна разврска на случајот. Имаме докази од Вибер и пораки на кои дента се најавува дека нема да биде на работа, истовремено е нарушен угледот на фирмата.
Дали вреди да си бараме оштета по судски пат?
Имате право на штета по напишаново. За подетално разговарајте со адвокат.
А за наплата скоро сигурно ќе се изврши пошто е физичко лице.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Здраво ме интересира имам комшија кој нон стоп брчи со сателит , чука каде да се обратам да го пријавам ако некој знае? Фала многу
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.966
Здраво ме интересира имам комшија кој нон стоп брчи со сателит , чука каде да се обратам да го пријавам ако некој знае? Фала многу
Кај мојата комшика што користи караоке звучник
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.204
Поени од реакции
41.071
Стан, родители го препишуваат на двете деца и од следната година се води на нивно име, ама од следната година добиваат решение за годишен данок на имот - дупло.
Ако станот бил секогаш со 1800 годишен данок, сега стигнува кај едното дете решение на 1800 на негово име, а и кај другото дете решение на 1800 на негово име.
Тоа е ОК или згрешиле овие у општина?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Стан, родители го препишуваат на двете деца и од следната година се води на нивно име, ама од следната година добиваат решение за годишен данок на имот - дупло.
Ако станот бил секогаш со 1800 годишен данок, сега стигнува кај едното дете решение на 1800 на негово име, а и кај другото дете решение на 1800 на негово име.
Тоа е ОК или згрешиле овие у општина?
Не може двапати за ист период за иста недвижнина да се плаќа ист износ утврден данок по пазарна вредност како за една целина. Има многу такви заеднички недвижнини, сосопственост, посебно меѓу сопружници или браќа сестри. Тоа во Законот види во Чл 2 сосопственост и 5, даночен обврзник, зависи што се. Во секој случај ќе треба да ја контактираат општината.
http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0020/Zakon_za_danocite_na_imot_84_2012__od_04.07.2012.pdf
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.966
Стан, родители го препишуваат на двете деца и од следната година се води на нивно име, ама од следната година добиваат решение за годишен данок на имот - дупло.
Ако станот бил секогаш со 1800 годишен данок, сега стигнува кај едното дете решение на 1800 на негово име, а и кај другото дете решение на 1800 на негово име.
Тоа е ОК или згрешиле овие у општина?
Згрешиле. Приговор во општината
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
125
Поени од реакции
9
Здраво. Дали има правен лек против одлука на ВЈО ????
 
D

denza

Гостин
Ако граѓанин има право да тужи правно лице , што приватно му прави проблеми не службени, но други правни лица не сакаат да се нафатат на случајот бидејќи му биле „колеги“ каде треба да се обрати личноста за следна постапка ? И кај кој адвокат воопшто гледано пошто се работи за ментално пореметена правна личност а не знам што толку акцент им ставиле само зш се правници се безгрешни кога се гмиждави гомна од луѓе
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.749
Поени од реакции
3.052
Ако граѓанин има право да тужи правно лице , што приватно му прави проблеми не службени, но други правни лица не сакаат да се нафатат на случајот бидејќи му биле „колеги“ каде треба да се обрати личноста за следна постапка ? И кај кој адвокат воопшто гледано пошто се работи за ментално пореметена правна личност а не знам што толку акцент им ставиле само зш се правници се безгрешни кога се гмиждави гомна од луѓе
Малко си ги помешал правник со правно лице можам да забележам, но ако сакаш да тужиш некој адвокат како физичко лице, најбољи си најди адвокат од друг град.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
479
Поени од реакции
54
Минат труд се пресметува по 0.5% годишно..... Секоја фирма обврзана ли е да ти плаќа за целиот стаж или само за времето додека си работел кај нив?..... И поточно дали е обврзана воопшто да ти плаќа?
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.129
Поени од реакции
18.071
Минат труд се пресметува по 0.5% годишно..... Секоја фирма обврзана ли е да ти плаќа за целиот стаж или само за времето додека си работел кај нив?..... И поточно дали е обврзана воопшто да ти плаќа?
Секоја фирма која уредно ги пријавила своите вработени има обврска да исплаќа додаток за минат труд, доколку има вработени кои ги исполнуваат условите за тоа, односно имаат најмалку 1 година работно искуство...
Минатиот труд е додаток на твојата плата кој се пресметува на основица од 0.5 % за секоја измината години работно ангажирање, од самиот почеток на твојот работен стаж, се додека си во работен однос без разлика колку работодавачи си променил во текот на твојота кариера.
Согласно Законот за работни односи, законска обврска на работодавачот е каде што работиш сега е да ти исплаќа додаток на плата на име минат труд на основица која одговара на бројот на одработени работни години, ако имаш 5 години работен стаж да ти плаќа 2.5% додаток на плата итн.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
351
Поени од реакции
320
Во процедура сме за оставинска постапка за куќа, но излезе проблем дека куќата не била легална. Куќата е градена од мојот дедо 62 година, според план со градежна дозвола. Меѓутоа јас успеав да најдам само копија од тие дпкументи , а во катастар ми бараат оригинали. Како да дојдам до тие оригинали ? Исто ме интересира, пред 10 години доградена е тераса но искрено не знам како, немам никакви документи. Дали при нов геодетски план, ќе треба таа тераса да се легализира ?
 
На врв Bottom