Правата на потрошувачите во Македонија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Acid, 9 октомври 2009.

 1. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.237
  Допаѓања:
  16.275
  [​IMG]
  Ваков кашкавал дома редовно купуваме и последниов пат беше како расипан ( мислев од маркетот изигрувале муштерии, ама рок на траење до 05/2013), во сечењето сами се одделуваа неправилни парчиња, како напукнат измеѓу и имаше доста вода.Ми заличи многу на растителните ‘кашкавали‘, па се сетив на веста пред некое време дека добар број млекарници работеле различно од спецификациите...  Инаку, од 01.01.2013 во сила е одлука за поништување (колку иронично) на 50 дени како платежно средство, а многу побитно за потрошувачите забрана за пресметка на цените во дени кај правните субјекти.
  Значи теориски би требало да се цените без завршеток на ,50 или ,29 на пример.Ќе видиме колку ќе е во сила, да не е како другите ‘закони‘...не знам како ќе се снајдат со големите играчи од типот на -Т-, ЕVN и набавните цени на големо во магацините, кај големите производители или цените во аптеките.
   
 2. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  12.732
  Читам повеќе пишувате за негативни работи,
  во врска со оваа тема,еве и од мене нешто.
  Од Техномаркет што е лоциран на спрат во Супер Тинекс,оној кај бивша Кланица купив повеќе производи,комплет бела техника за цел дом.Но фрижидерот ни по ден-два несакаше да лади,моторот работеше-но само грееше.
  Се јавивме преку телефон кај нив,им кажавме што е проблемот,„без збор“-утредента дојдоа со нов фрижидер и ни го заменива,го уклучивме работеше одлично како и сега.
  Само што се измачивме,се уште не беше пуштен лифтот.
  Сакам да ги пофалам и продавачите од оваа продавница за љубезноста при избор на производите.
   
  На Aleksandar91 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Тоа што Ви го смениле неисправниот производ со исправен не претставува нивна добра волја и љубезност туку законска обврска, само што, за жал, сите ние веќе сме навикнати за да си ги оствариме своите права да мораме прво да се искинеме од објаснување и да се расправаме и убедуваме дека за нашите пари треба да добиеме и соодветен исправен и квалитетен производ, па секое поинакво постапување на продавачите (како во Вашиот случај) ни делува како нешто за пофалба, а не како однесување кое така треба всушност и да биде и кое сме го заслужиле како потрошувачи.
   
  На blue ladybug и Srcee им се допаѓа ова.
 4. zelenoto

  zelenoto

  Член од:
  10 февруари 2006
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  87
  Дечки едно прашање, пред точно еден месец купив кондури од Пума - Сити мол, веке почнаа да се распаѓаат. Колкав е дозволениот период на жалба и ако сум во тој период што точно треба да им кажам за да не ме маткаат на сите страни
   
 5. DARE_G

  DARE_G

  Член од:
  3 февруари 2009
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo decki
  Imam problem so kosula koja ja kupiv za na svadba od Tudors od GTC i normlano sabota spremen za svadba, kosulata ja peram za prvpat (najnormalno na raka so mlaka voda) i radosen ja probuvam i zabelezuvam deka kosulata e premnogu smalena i istata odvaj me sobira [​IMG] Normalno baram druga kosula i istata ja ostavam za da ja vratam vo ponedelnik. Odam vo ponedelnikot so ubavo da gi zamolam da mi dadat pogolem broj bidejki istata kosula veke ne me sobira, no oni drsko mi vozvrakjaat deka stom e isprana nemozat da ja zamenat. Ja prativ devojka mi sledniot den (malce poostra e od mene [​IMG] ) da se razbere, no oni ustepodrski se ponasaat i ne popustaat. Bidejki nemam namera da frlam pari za nesto koe ne sum go ni oblekol si gi baram pravata.

  Ve molam za nekoj sovet.
   
 6. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Ne sum sigurna deka ke si gi najdes pravata,ako nesto sto e isprano mozes da go vratis,tie ne vrakaat nesto sto go vrakas posle nekoj saat a kamoli isprano...:(
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mspasovski

  mspasovski

  Член од:
  23 април 2011
  Мислења:
  130
  Допаѓања:
  237


  Fala za infoto. I onaka za kur ne im gi biva kosulite a imaat visoki ceni.
   
 8. Pero Lazarov

  Pero Lazarov

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  16
  Zedov telefon od Antarias pred eno 5 meseci.Ponekoe vreme se pojavi eden kvarna ikrofonot.Vednas im go vrativ na servis Koga posle dvaesetina dena mi go vratija povtorno se pojavi istiot kvar.I taka edno 4-5 pati go vrakam oni go nosat u Skopje na servis i povtorno nisto.Koga i pobarav da mi dadat nov telefon pocnaa da me setaat ,e pisi im meil de oni nemaale takva nadleznost da mi dadat nov.Ako nekoj imal slicen problem kazete da znam kade da se zalam i komu da se obratam,za pomos.
   
 9. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  Мој предлог е да се обидеш со Пазарната инспекција
   
 10. jovankrstevski1

  jovankrstevski1 ТАТА_МАТА

  Член од:
  2 декември 2012
  Мислења:
  641
  Допаѓања:
  345
  Друже ме чуди до сега што не си преземал нешто, по сите правила по вториот пат на сервис за истиот проблем треба да ти дадат нов. Ако ти дале некои листови хартија кога си го оставал на сервис, земи ги и правец во Пазарна инспекција. Проблемот експресно ке се среди, тогаш сите ке бидат во канцеларија, баш тогаш ке има се што треба на залиха, менаџерот баш тогаш нема да биде на одмор... Да платам за нов телефон и да чекам на сервис, нема шанса, јас сум платил за НОВ функционален телефон.
   
  На Srcee и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 11. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Согласно Законот за заштита на потрошувачи, доколку производот не може да се поправи (за нов производ до 3 пати може да се носи на сервис, затоа и во гаранцијата има 3 купончиња за сервисирање) тогаш потрошувачот има право на избор - ист нов производ или пак враќање на износот кој е платен за прозиводот. Слободно оди во продавницата кај што си го купил телефонот и покажи им колку пати си го носел на сервис (сигурно за тоа имаш потпис и печат од сервис на гарантниот лист како доказ) и побарај нов телефон или пак да ти ги вратат парите. Доколку те одбијат на писмено испрати им една опомена пред тужба и дај им рок од 24 часа да постапат по твоето барање, гарантирано со закон, па доколку и тогаш не постапт по истото поднеси тужба. Гарантирано ќе добиеш!
   
  blue ladybug, Srcee, jovankrstevski1 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Pero Lazarov

  Pero Lazarov

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  16
  fala za sovetot taka ke napravam,pa ke vi kazam sto bilo.
   
  На Srcee, Смрт за зони и пајак воз. и Sase_Ohrid им се допаѓа ова.
 13. kojaetova

  kojaetova

  Член од:
  29 ноември 2008
  Мислења:
  0
  Допаѓања:
  2
  KARGO EXPRES. pratenata pratka totalno unistena. telefonski veli ke obesteti a posle toa praca e-mail demek trebalo da se citaat opsti uslovi i demek trebalo da se podnese baranje za reklamacija. A vo opsti uslovi pisuva reklamacija 30 dna. plus na toa opposite> reklamacija se razgleduva do 45 dna???? alo bre kaj go ima toa vo normalen svet??? Ajde site da se sobereme ( mislam na ostetenite od kargo expres) da si barame toa sto go zasluzuvame...
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. drakce99

  drakce99

  Член од:
  29 мај 2012
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  114
  Заштеда? Ама за кој? Зошто пишува попуст од 47 денари а на сметката пишува друго, срамота
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Srcee и jovankrstevski1 им се допаѓа ова.
 15. drakce99

  drakce99

  Член од:
  29 мај 2012
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  114

Сподели преку: