Почнување на startup компанија (совети и препораки)

Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Здраво дечки.

По еднонеделно барање по интернет форум теми за почнување startup одлучив да креирам тема за која можеби ќе биде интересна за дискусија.

Во последно време размислувам да почнам свој startup но да бидам искрен немам некои големи познавања во креирањето на истиот и на кои работи највеќе треба да се посвети внимание на самиот почеток.

Инаку активно 5 години работам како програмер и имам идеја за апликација, за која сакам цврсто и сериозно застанам зад неа и да направам нешто што ќе се препознае во целиот свет. (звучи лакомо нели?) :)

Па би сакал да привлечам луѓе да дискутираат за нивните искуства во почнување и развиток на startup компанија.

За почеток мене ми треба
  • како официјално да регистрирам стартап компанија (знам дека може да се регистрира и online мислам дека е на следниот линк http://e-submit.crm.com.mk/eFiling/redefault.aspx)
  • каде и како да ја ширам мојата приказна
  • како да најдам инвеститори
и некои други слични теми на кои можеби не ни сум размислил.
Па ве очекувам на дебата.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Здраво дечки.

По еднонеделно барање по интернет форум теми за почнување startup одлучив да креирам тема за која можеби ќе биде интересна за дискусија.

Во последно време размислувам да почнам свој startup но да бидам искрен немам некои големи познавања во креирањето на истиот и на кои работи највеќе треба да се посвети внимание на самиот почеток.

Инаку активно 5 години работам како програмер и имам идеја за апликација, за која сакам цврсто и сериозно застанам зад неа и да направам нешто што ќе се препознае во целиот свет. (звучи лакомо нели?) :)

Па би сакал да привлечам луѓе да дискутираат за нивните искуства во почнување и развиток на startup компанија.

За почеток мене ми треба
  • како официјално да регистрирам стартап компанија (знам дека може да се регистрира и online мислам дека е на следниот линк http://e-submit.crm.com.mk/eFiling/redefault.aspx)
  • каде и како да ја ширам мојата приказна
  • како да најдам инвеститори
и некои други слични теми на кои можеби не ни сум размислил.
Па ве очекувам на дебата.
Прво контактирај и дружи се ентерпренери, а во меѓувреме прочитај 2-3 книги за бизнис и маркетинг. Шансите се зголемуваат ако позади одредена идеја стои тим, а не поединец.

П.С И мене ме интересира темава али неам свој бизнис така да нема да делам практични совети.
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Прво контактирај и дружи се ентерпренери, а во меѓувреме прочитај 2-3 книги за бизнис и маркетинг. Шансите се зголемуваат ако позади одредена идеја стои тим, а не поединец.

П.С И мене ме интересира темава али неам свој бизнис така да нема да делам практични совети.
Се сложувам дека треба тим. Веќе имам неколку луѓе кои ми се од доверба и се залагаат да ја направиме приказната успешна.

Се надевам ќе ни испадне некој поискусен во пресрет да дискутираме :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Ако имаш познавање супер ако не разгледај за ERC20 токени и Solidity Programing Language на Ethereum платформата каде што можеш да правиш децентрализирани апликации врз неа и ако имаш добар проект да најдеш инвеститори.
У еден збор
Tech+Startup+Finance = ICO :)
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Ако имаш познавање супер ако не разгледај за ERC20 токени и Solidity Programing Language на Ethereum платформата каде што можеш да правиш децентрализирани апликации врз неа и ако имаш добар проект да најдеш инвеститори.
У еден збор
Tech+Startup+Finance = ICO :)
Немам никакво познавање од ова што го спомна :)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ти посакуваме среќа но во денешно време е стварно многу тешко да направиш некоја иновација, нешто што не постои све се базира на веќе постоечки програми/проекти
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.339
Поени од реакции
3.310
Здраво дечки.

По еднонеделно барање по интернет форум теми за почнување startup одлучив да креирам тема за која можеби ќе биде интересна за дискусија.

Во последно време размислувам да почнам свој startup но да бидам искрен немам некои големи познавања во креирањето на истиот и на кои работи највеќе треба да се посвети внимание на самиот почеток.

Инаку активно 5 години работам како програмер и имам идеја за апликација, за која сакам цврсто и сериозно застанам зад неа и да направам нешто што ќе се препознае во целиот свет. (звучи лакомо нели?) :)

Па би сакал да привлечам луѓе да дискутираат за нивните искуства во почнување и развиток на startup компанија.

За почеток мене ми треба
  • како официјално да регистрирам стартап компанија (знам дека може да се регистрира и online мислам дека е на следниот линк http://e-submit.crm.com.mk/eFiling/redefault.aspx)
  • каде и како да ја ширам мојата приказна
  • како да најдам инвеститори
и некои други слични теми на кои можеби не ни сум размислил.
Па ве очекувам на дебата.
  • DOOEL mozes da registriras vo centralen registar, ne se zamaraj so onlajn formi, ke ti trebaat min 5000 evra popis za registracija (najcesto vo kancelariski materijal -- zboruvaj so procenitel)
  • producthunt, medium, twitter, instagram, zboruvaj so growth hakeri i digitalni marketeri (najcesto ke treba da se reshish na mesecna suma za AdWords kampanji)
  • nadvor od makedonija, istrazi gi balkanskite angeli i VC mada moj sovet e da pocnes so startapot pa ako ti funkcionira od 6-12 meseci duri togas da pocnes da baras vlogovi. Ako ti e za tukashen pazar balkan i okolina mozes da pominesh i bez seed (ova e hard mode se razbira)
ima nekolku grupi na fb od mk sto se zanimavaat so startapi, superfounders itn itn
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Ти посакуваме среќа но во денешно време е стварно многу тешко да направиш некоја иновација, нешто што не постои све се базира на веќе постоечки програми/проекти
Се сложувам со тебе. Тука би додал само едно, можеби како мала мотивација, не мора нешто да измислиш за да почнеш нешто свое, туку можеш некоја постоечка идеја да ја анализираш и да ја усовршиш со додатни функционалности.
Сами сме сведоци дека за било каква тема на апликација, постојат сигурно повеќе од 10 верзиии од различни компании. Но само 2-3 се најдобри. Па може да се размисли и анализира, зошто баш тие се најдобри, што имаат заедничко... итн. :)

  • DOOEL mozes da registriras vo centralen registar, ne se zamaraj so onlajn formi, ke ti trebaat min 5000 evra popis za registracija (najcesto vo kancelariski materijal -- zboruvaj so procenitel)
  • producthunt, medium, twitter, instagram, zboruvaj so growth hakeri i digitalni marketeri (najcesto ke treba da se reshish na mesecna suma za AdWords kampanji)
  • nadvor od makedonija, istrazi gi balkanskite angeli i VC mada moj sovet e da pocnes so startapot pa ako ti funkcionira od 6-12 meseci duri togas da pocnes da baras vlogovi. Ako ti e za tukashen pazar balkan i okolina mozes da pominesh i bez seed (ova e hard mode se razbira)
ima nekolku grupi na fb od mk sto se zanimavaat so startapi, superfounders itn itn
Фала на одговорот.
Мојот план е прво да се направи верзија 1.0 од апликацијата и да се пушти да ја види таргетираната публика. По предпоставка, ако почне да се корисни апликацијата, сакам апликацијата да учи од корисниците, би била добра фаза каде што корисниците ќе зборуваат кој дел фали, а од кој дел нема потреба.

Првично, сакам да ја таргетирам Америка, мислам дека они се публика кои можат да прифатат секакви апликации, па потоа здравје, Кина, Индија и дај боже цел свет :) :)

Потоа да се почне целата процедура со официјализирање на компанија. Не сакам многу да брзам на оваа тема, јас започнав дискусија за да соберам искуства иако морам да признаам, не очекував да е до волку неактивна и непривлечна за форумџиите. :)

За социјалните медиуми, мислам дека ми е доволна јасна сликата како работат и како можат да те бустнат :). Имам човек во дигитал маркетинг и мислам дека со него можеме да ги запознаеме луѓето со апликацијата.

Што се однесува за анѓеливе, еден колега ми спомна за американските анѓели и дека во мк имало луѓе кои можат да ти најдат такви луѓе, ама за тоа ќе треба добро истражување и добри одлуки. Ама ова сепак ќе биде во таа фаза на формирање на стартап.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Ти посакуваме среќа но во денешно време е стварно многу тешко да направиш некоја иновација, нешто што не постои све се базира на веќе постоечки програми/проекти
Со вакво размислување не тераме никаде! Во ред е како за старт да почне со развивање и подобрување на веќе постоечки производи програми и слично (зборам општо). Но, мора да се размислува надвор од кутијата, СЕКОГАШ има место за иновација и СЕКОГАШ нешто може да биде подобро.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Со вакво размислување не тераме никаде! Во ред е како за старт да почне со развивање и подобрување на веќе постоечки производи програми и слично (зборам општо). Но, мора да се размислува надвор од кутијата, СЕКОГАШ има место за иновација и СЕКОГАШ нешто може да биде подобро.
Не мислев ништо лошо, само сакав да го кажам болдираното !
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
251
Поени од реакции
240
Твојата приказна можеш да ја шириш на социјалните мрежи и тоа за релативно мали пари преку реклами, промоции, итн.
 
S

silmarillion

Гостин
Не се фокусирај на иновација туку на пазарна вредност и услуга. Мое досегашно искуство со инвестиција во идеа секогаш запнувало во моментот на иновативноста за после години изгубени да сфатам дека не е поентата во тоа да измслиш топла вода. Ради тој чекор многу луѓе се откажуваат. Денес на пример да извадиш производ кој е копија на Adobe Reader со сите опции за конвертирање на фајлови, раздвојување-спајање, со добра цена на пазар со добра услуга и таргетирање, ти имаш маркет шер прилично солиден за регионални услови. Иновациите доаѓаат отпосле како надградба, не се фокусирај на тоа на почеток. Размисли дека бизнисите повеќе ќе платат за функционален производ за кој ќе имаат топ поддршка отколку за нешто ново што ќе треба да го учат од нула.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom